مجله نقد فیلمگردی
پرونده موضوعیفیلم شناسی

آرمان قدس در بیست قاب مستند جهان

آنچه در میان این امواج رسانه‌ ای مشهود است؛ نبود تصویر درست و دقیق از مردم مظلوم فلسطین و جنایت‌ هایی است که رژیم منحوس صهیونیستی با حمایت‌ های دول غربی بر آن‌ ها روا داشته است.

امروز بدون شک می‌توان گفت مساله اول جهان اسلام موضوع فلسطین و حمایت از آرمان قدس شریف است. موضوع مهمی که از شروع انقلاب اسلامی و با نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان توسط بنیانگذار انقلاب، حضرت امام خمینی (ره)، تبدیل به نمایش وحدت عظیم و یک‌پارچه جهان اسلام شده است.

مساله قدس نه صرفاً یک مساله اسلامی که متعلق به همه آزادی‌خواهان و عدالت‌خواهان جهان و یک مساله انسانی است.  هفتاد و اندی سال است که از اعلام استقلال این نطفه شوم در منطقه می‌گذرد. وجود این شر مطلق در این سال‌ها موجی از ستمگری‌های محض را به همراه داشته و دارد که دسیسه‌های او به پای رسانه‌‌ها هم رسیده است. آنچه در میان این امواج رسانه‌ای مشهود است؛ نبود تصویر درست و دقیق از مردم مظلوم فلسطین و جنایت‌هایی است که رژیم منحوس صهیونیستی با حمایت‌های دول غربی بر آن‌ها روا داشته است.

در این پرونده، پیشنهادهایی را برای یافتن تصویر درستی از فلسطین را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

مستند اورشلیم (Jerusalem)

کارگردان: Daniel Ferguson

محصول: ۲۰۱۳/ آمریکا-انگلستان

مستند اورشلیم

مستند «اورشلیم» (بیت المقدس) در مورد یکی از محبوب‌ترین شهرهای دنیاست. در این مستند که فوق العاده زیبا تصویربرداری شده ما خواهیم دید که چرا این شهر کوچک برای میلیاردها انسان مقدس است و اینکه باستان‌شناسان چگونه به اسرار گذشته‌ی این شهر پی می‌برند…

مستند سریال اشک های غزه (TEARS OF GAZA)

کارگردان : Vibeke Løkkeberg

محصول: ۲۰۱۰/ نروژ

مستند اشک‌های غزه

«اشک‌های غزه» مستندی است که از وحشی‌گری اسرائیلی‌ها در برابر کودکان بی‌دفاع صحبت می‌کند و تصویرگر آینده کودکانی است که گذشته آنان به دست نیروها و عمال رژیم اشغالگر قدس از دست رفته است.

مستند سفری برای بازگشت

کارگردان: سید مصطفی آهنگر‌ها

محصول: ۱۳۹۱ / ایران

فلسطینی‌های سرتاسر دنیا ۳۰ ام مارس هر سال را به یاد زمین‌های مصادره‌ شده‌شان تحت عنوان روز زمین گرامی می‌دارند. سال ۲۰۱۲ گروه‌های مردم نهاد جهان تصمیم می‌گیرند تحت عنوان “کاروان جهانی الی بیت المقدس(مسیره القدس العالمیه)” خود را از اقصی نقاط جهان به نزدیک‌ترین نقطه ممکن به شهر بیت‌المقدس برسانند.

این حرکت جهانی، کاروان‌هایی را به سمت مرزهای سرزمین‌های اشغالی در کشورهای اردن، سوریه، لبنان، مصر و تظاهراتی در درون سرزمین‌های اشغالی به سمت نزدیک‌ترین نقطه ممکن به بیت المقدس به راه می‌اندازد. این مستند روایت “انشا مالک” یکی از اعضای کشمیری این کاروان درباره‌ی سفر پیش رو است.

مستند الفبای اشغال: صداهای اکثریت خاموش (Occupation 101: Voice of the Silenced Majority)

کارگزدان : Abdallah Omeish، Sufyan Omeish (سوفین و عبدالله اُمیش)

محصول: ۲۰۰۶ / آمریکا

مستند الفبای اشغال

این مستند اشغال‌گری و درگیری رژیم صهیونیستی و دلایل و ریشه‌های آن را با تصاویر و صحنه‌های بسیار تاثیرگذار و مصاحبه‌های بسیار تفکر ‌برانگیز، بررسی می‌کند.

مستند سواحل اشک و زیتون

کارگردان: رضا برجی

محصول: ۱۳۸۵ / ایران

رژیم اشغالگر قدس که کینه مردم و مقاومت اسلامی لبنان را از بابت شکست و عقب‌نشینی سال ۲۰۰۰ هنوز فراموش نکرده است، در تاریخ ۲۲/۴/۱۳۸۵ به بهانه اسارت دو تن از سربازان این رژیم، تهاجم گسترده و همه جانبه‌ای را به لبنان آغاز نمود. تهاجمی که هدف آن از بین بردن کامل مقاومت اسلامی بوده است. مستند بلند «سواحل اشک و زیتون» روایتی است چهار اپیزودی از ۳۳ روز جنایات وحشیانه ارتش رژیم صهیونیستی از آغازین روزهای جنگ تا پایان آن، مقاومت و حضور مردم در بیروت و سایر شهرهای لبنان، آوارگان جنگی و کشتار مردم بیگناه روستای قانا.

مستند روز نکبت: فاجعه فلسطین ۱۹۴۸ (Al-Nakba: The Palestinian Catastrophe 1948 )

کارگردان: Benny Brunner  – Alexandra Jansse (بنی برونر، الکساندر جانس)

محصول: ۱۹۹۷/ هلند

مستند روز نکبت

در این اثر، اسناد اخراج ۰۰۰ر۷۵۰ فلسطینی از خانه‌های خود در سال ۱۹۴۸ برای اولین بار توسط یک یهودی به تصویر درآمده است.

فیلم کوتاه کد سکوت (Code of Silence‏)

کارگردان: پی . اسکات هنری (P. Scott Henry)

محصول: ۱۳۹۱

مستند صدای سکوت

سعی در معرفی ماهیت اسرائیل و طرفداری دول غربی از آن می‌کند و به حرکات تروریستی این رژیم از جمله گروگانگیری کشتی اشاره می‌کند. این فیلم ضمن مقایسه اهداف آن‌ها با اعمال آن‌ها سعی می‌کند مظلومیت مردم فلسطین را نشان دهد.

مستند لابی اسرائیل در آمریکا

کارگردان: Phil Rees

محصول: ۲۰۱۸ / قطر

این مستند که از منظر افشای حقایق لابی‌های صهیونیستی تقریبا بی‌سابقه است، نشان می‌دهد که رژیم صهیونیستی چطور از طریق اندیشکده‌ها و لابی‌های به ظاهر آمریکایی، از شهروندان آمریکایی حامی فلسطین جاسوسی کرده، آن‌ها را تهدید کرده و برای دور زدن از جنبش تحریم رژیم صهیونیستی تحت فشار قرار می‌دهد.

مستند لابی اسرائیل در انگلیس

کارگردان: Phil Rees

محصول: ۲۰۱۸ / قطر

مستند «لابی اسرائیل در انگلیس» که در چهار قسمت حدودا یک ساعته توسط شبکه “الجزیره” ساخته شده، به بررسی فعالیت‌های مخفیانه رژیم صهیونیستی در بریتانیا در پوشش اندیشکده‌ها و لابی‌های انگلیسی پرداخته است. اسرائیل چطور ‫روی سیاست بریتانیا تاثیر می‌گذارد؟ چطور سفارت اسرائیل به چندین سطح از دموکراسی بریتانیا ‫نفوذ کرده است؟

مستند غزه، ۸۵ مایل

کارگردان: سعید صادقی

محصول: ۱۳۹۰ / ایران

مستند غزه 85 مایل

از سال ۲۰۰۸ به بعد تنها راه ارتباطی ساکنان غزه با جهان خارج، آبراه کم عرضی شد که فعالان و مدافعان حقوق مردم فلسطین بارها تلاش کردند با عبور از آن، کمک‌های انسانی خود را به ساکنان غزه برسانند. مستند «غزه؛ ۸۵ مایل» روایت سفر کشتی کمک رسانی “ماوی مرمره” به غزه است.

مستند پنج دوربین شکسته (FiveBrokenCameras)

کارگردان:  Emad Burnat، Guy Davidi

محصول:۲۰۱۱ / فلسطین

مستند 5 دوربین شکسته

مستند «پنج دوربین شکسته» در رابطه با مشکلاتی می‌باشد که مردم بی دفاع و مظلوم فلسطین با آن روبرو شده‌اند. آنها هر روز در زندگی خود با خطرات و مشکلات زیادی همراه هستند و در هر ساعت از روز دوستان و یا یکی از اعضای خانواده خود را از دست می دهند. در چنین فضایی کارگردان با استفاده از مصاحبه های فراوان و دلخراشی که از افراد موجود در این جامعه گرفته است توانسته یک فیلم مستند بسیار زیبا و کامل در رابطه با مشکلاتی که آنها در طول زندگی خود دارند بسازد.

مستند ساعت ۶ به وقت واشنگتن

کارگردان: امیرحسین نوروزی

محصول: ۱۳۹۵ / ایران

مستند ساعت 6 به وقت واشنگتن

مستند «ساعت ۶ به وقت واشنگتن» روایت چگونگی شکل‌گیری رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های فلسطین اشغالی و ماجرای مذاکرات کمپ دیوید و پیمان ننگین کمپ دیوید که بین مصر و رژیم صهیونیستی و تاثیرات آن در سطح منطقه را بررسی می‌کند.

مستند ۵۰۰ هکتار روی ماه  (Dunam on the Moon500)

کارگردان: Lee Jones Rachel (راشل لی جونز- کارگردان صهیونیستی)

محصول: ۲۰۰۲ / آمریکا

مستند 500 هکتار روی ماه

این مستند نسبت به این مسئله که چگونه رژیم صهیونیستی به اسم هنر و در قالب هنر ، عده‌ای انسان بی‌گناه را آواره و بی‌خانمان می‌کند، نگاه انتقاد‌آمیزی دارد.

مستند دون و پروفسور

کارگردان: علیرضا اسلامی

محصول: ۱۳۹۲ / ایران

این مستند درباره دو نفر از مخالفان واقعه هولوکاست است که ساکن ایتالیا هستند. “دون فلوریانو” کشیش کاتولیکی است که به دلیل مخالفت با این مساله از واتیکان اخراج می شود و شخصیت بعدی پروفسور “دامیانی” استاد تاریخ است که در کلاس درس مطالبی در انتقاد از مستند “پیروزی و پیروزمندان” که از تلویزیون ایتالیا در حمایت از هولوکاست پخش شده بود بیان می‌کند که در نهایت به اخراج او از دبیرستان منجر می شود. فیلم سیطره صهیونیست‌ها بر رسانه‌ها و افکار مردم را به تصویر می‌کشد.

مستند دیالوگ عرب و اسرائیلی (Arab Israeli Dialogue)

کارگردان: Lionel Rogosin لیونل روگوسین

محصول: ۱۹۷۴ / آمریکا

این مستند درباره «راشد حسین»، شاعر ملی فلسطین و “آموس کنان”، روزنامه‌نگار، نقاش و مجسمه‌ساز اسرائیلی است که درباره ادعاها، غم و اندوه و راه‌حل‌های آْن‌ها برای آینده و برقراری صلح با یکدیگر به گفتگو می‌نشینند.

مستند یرموک، بهانه‌ای برای آزادی

کارگردان: سید محسن موسوی

محصول: ۱۳۹۳ / ایران

مستند «یرموک بهانه ای برای آزادی»، به موضوع آوارگان فلسطینی می‌پردازد که به کشور سوریه پناه برده‌اند. “یرموک” بزرگترین اردوگاه فلسطینیان آواره است که شاید بزرگترین حجم مبادلات تجاری و اقتصادی در میان فلسطینیان قبل از جنگ به این منطقه اختصاص داشته است.

مستند نوار غزه (Gaza Strip)

کارگردان: James lange (جیمز لانگی)

محصول: ۲۰۰۲ / آمریکا

مستند نوار غزه

زندگی مردم نوار غزه و وقایع مهمی که هر روز در این سرزمین رخ می‌دهد را از نزدیک روایت می‌کند.

مستند غریبه ای از غرب

کارگردان : محمدرضا محمدی نجات

محصول: ۱۳۸۸ / ایران

فیلم در مورد “نورمن فینکلشتاین” و سفر او به لبنان است. او هزینه‌های زیادی برای اعتقادات خود می‌پردازد و به همدردی با پناهندگان فسلطینی و مقاومت لبنان پایبند است. دوربین این فیلم او را در سفر به اردوگاه‌های فلسطینی در شمال و روستای قانا در جنوب لبنان همراهی می‌کند.

مستند رودهای از هم‌گسسته   (Interrupted Streams)

کارگردان: Guy Davidi (گای دیویدی) ، الکساندر گوئتچمان

محصول: ۲۰۱۰

داستان زندگی اهالی روستاهایی است که درکرانه باختری زندگی می‌کنند و به شدت مشکل تأمین آب دارند، اسرائیلی‌ها کنترل آب را در دست دارند و از آن به عنوان ابزاری برای کنترل مردم این روستاها استفاده می‌کنند.

مستند راشل

کارگردان: سیمون بیتون

محصول: ۲۰۰۹ / فرانسه – بلژیک

مستند راشل«راشل کوری» سال ۲۰۰۳ میلادی در جریان مخالفت با تخریب خانه‌های فلسطینی‌ها توسط یک بولدوزور اسرائیلی زیر گرفته شد و به شهادت رسید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن