مجله نقد فیلمگردی
اخبارسینمای مستند

آرمین ایثاریان: «اسرار دریاچه» با بخش زیادی از مخاطبان ارتباط برقرار می‎کند

خیلی‌ها تصورشان این بود که فیلم علمی پژوهشی برای همه مخاطبان جذاب نیست اما «اسرار دریاچه» این قابلیت را داشت که با بخش زیادی از مخاطبان ارتباط برقرار کند.

به گزارش بلاگ سینمامارکت، آرمین ایثاریان، تهیه‌کننده و کارگردان «اسرار دریاچه» گفت:«به لطف آقایان صانعی مقدم و علم الهدی مدیران گروه هنروتجربه، اکران فیلم مدتی است در سینماهای این گروه آغاز شده و باید ببینیم چه بازخوردهایی در انتظار فیلم است.»

او سپس به مراحل ساخت این مستند اشاره کرد:«سه سال و نیم در منطقه تخت سلیمان مراحل فیلم‌برداری، تحقیق و پژوهش با محوریت شناسایی مختصات دریاچه تخت سلیمان به طول انجامید و با استفاده از انواع تجهیزات مانند سیستم ژئورادار، جی پی آر و ساید اسکن سونار و بقیه تجهیزات نقشه‌برداری توانستیم نقشه سه بعدی دریاچه را به دست بیاوریم. بعد از به دست آوردن نقشه با تیم غواصان توانستیم به اعماق دریاچه برویم. بخشی را خودمان فیلم‌برداری کردیم و بعد از آن با تهیه یک دستگاه زیردریایی ROV تا کف اصلی دریاچه رسیدیم و ادامه فیلم‌برداری بدین شکل انجام شد.»

ایثاریان با اشاره به اینکه به مقایسه پدیده‌های ژئوترمال یا زمین گرمایی منطقه پرداخته‌اند، گفت:«در این مستند به مقایسه کوه زندان سلیمان که یک چشمه خاموش است، دریاچه چملی گل و دریاچه زندان برنجه که در حال خشک شدن است و مقایسه تطبیقی آن با دریاچه تخت سلیمان پرداختیم.»

به گفته او گروه پژوهشی این مستند شامل سروش مدبری، منصور قربانی، مجید اسکندری، علیرضا شاه محمدپور، علیرضا نادری و مسعود صدری نصب بودند که از دانشگاه تهران، صنعتی شریف، دانشگاه خرمشهر و دانشگاه قزوین در پژوهش‌های علمی و بررسی‌های تخصصی به آن‌ها کمک کردند و او به عنوان کارگردان، این فعالیت‌ها را برای پژوهش نهایی و ارایه در فیلم تدوین کرده است.

کارگردان مستند «اسرار دریاچه» درباره بازخورد مخاطب‌ها در جشنواره «سینماحقیقت» و سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر گفت:«اکران مستند با استقبال خیلی خوبی مواجه شد. تصور ما این بود که فیلم علمی پژوهشی برای همه مخاطبان جذاب نیست، اما دیدیم که «اسرار دریاچه» این قابلیت را داشت که با بخش زیادی از مخاطبان ارتباط برقرار کند.»

او در ادامه با اشاره به اینکه مستند در هر دو سانسی که در جشنواره «سینماحقیقت» داشت پربیننده بود، بیان کرد:«علاوه‌بر دو سانسی که در «سینماحقیقت» داشتیم مخاطبان تقاضای سانس فوق‌العاده کردند که آن هم پر شد. پس از این اکران‌ها متوجه شدیم به مسیر درستی دست پیدا کرده‌ایم که بتواند بخش‌های مختلفی از مخاطبان را تحت پوشش قرار دهد و حالا باید ببینیم در هنروتجربه چه اتفاقی در انتظار این مستند است.»

ایثاریان همچنین گفت که اثر جدیدش مختصاتی تا حدودی مشابه با این کار دارد و پروژه‌ای پژوهشی است.

منبع
خبرگزاری صبا
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن