مجله نقد فیلمگردی
آموزشآموزش‌های سینمایی

آموزش تصویربرداری(۱): تفاوت دیجیتال و آنالوگ

درس اول از مجموعه آموزش تصویربرداری به مبحث تفاوت سیستم های آنالوگ و دیجیتال می پردازد.

آموزش تصویربرداری- جلسه اول

هر فریم آنالوگ شامل یک سری خطوط افقی است که توسط لامپ دوربین (در دوربین های لامپی که تا اوایل دهه ۹۰ مورد استفاده قرار می گرفتند) اسکن می شود. این لامپ مانند ماشین تحریر عمل می کند به این گونه که با تشخیص و اسکن شدت نور از چپ به راست حرکت کرده و هنگامی که به انتهای سطح می رسند به خط پایینی می روند و مجددا از چپ به راست عملیات اسکن را آغاز می کند. بار اول خطوط فرد اسکن می شوند و هنگامی که کار اسکن خطوط به آخر می رسد، شعاع باریک الکترون به بالای صفحه و ابتدای خط زوج رفته و این عمل را بر روی خطوط زوج تکرار می کند.

آموزش تصویربرداری- درس اول

یستم های آنالوگ به دو دسته NTSC و PAL تقسیم می شوند. سیستم NTSC در مجموع دارای ۵۲۵ خط اسکن در هر فریم است که از این تعداد ۴۸۰ تای آنها خطوط فعال (Active) هستند، به این معنی که «بر روی صفحه تصویر دیده می شوند». در مقابل سیستم PALدارای ۶۲۵ خط اسکنی است که ۵۷۶ عدد از آنها فعال است. به همین دلیل وضوح عمودی که این سیستم در مقابل سیستم NTSC می دهد بیشتر می باشد. این سیستم های اسکن و نمایش تنها مربوط به فورمت آنالوگ بوده و ارتباطی با فرمت دیجیتال ندارند .

آموزش تصویربرداری

در مقابل سیستم دیجیتال از دو نوع سنسور CCD و CMOS استفاده می کند که در درس بعدی به توضیح آن می پردازیم.

طلاعات صوتی و تصویری در فرمت آنالوگ به صورت تغییرات ممتد مغناطیسی بر روی نوار، ضبط می شوند. اما در ضبط دیجیتال این سیگنال ها با تبدیل به یک سری صفر و یک، بر روی حافظه های باینری (دودویی) ذخیره می شوند.

مزیتهای روش ذخیره سازی دیجیتال نسبت به آنالوگ:
۱- سیستم دیجیتال امکانات بیشتری برای ذخیره، تدوین، ویرایش و انتقال اطلاعات ایجاد می کند.
۲- این سیستم کیفیتی مساوی با آنالوگ ولی با هزینه ای کمتر تامین می نماید.
۳- کپی نوارهای مغناطیسی همواره توام با ایجاد نویز و کاهش کیفیت است و این امر پس از چند مرتبه کپی برداری تبدیل به یک مشکل جدی می شود. اما فرمت های دیجیتال قابلیت این را دارند که چندین بار از روی آنها کپی برداری شود بدون اینکه از کیفیت آنها کاسته شود.

«البته تبدیل فرمت و فشرده سازی فایل های دیجیتالی می تواند سبب کاهش کیفیت آنها شود.»
عامل دیگری که می تواند کاهش دهنده کیفیت تصاویر باشد تبدیل فرمت دیجیتال به آنالوگ و بر عکس است. این تغییر فرمت در خود دوربین و هنگام ضبط تصاویر نیز رخ می دهد.

کپی برداری و نقل این مطلب تنها با ذکر نام بلاگ سینمامارکت جایز می باشد.
از طريق
مدرسه هنر و رسانه آینه
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن