مجله نقد فیلمگردی
آموزشآموزش‌های سینمایی

آموزش تصویربرداری(۱۱): شاتر

درس یازدهم از مجموعه آموزش تصویربرداری به مبحث آشنایی با شاتر می‌پردازد.

شاتر به قسمتی از دوربین گفته می‌شود که زمان نور‌دهی سنسور یا فیلم را تنظیم می‌کند. این قسمت می‌تواند مکانیکی و یا الکترونیکی باشد.

شاتر مکانیکی:

شاتر مکانیکی یک پرده معمولا مشکی است که در برابر سنسور و یا فیلم قرار می‌گیرد و مانع رسیدن نور می‌شود. هنگامی که ما به نوردهی نیاز داریم با توجه به سرعت تنظیم شده، شاتر از جلوی سنسور کنار رفته و نور به سنسور می‌خورد و مجددا بسته می‌شود.

شاتر مکانیکی می‌تواند حالت های گوناگونی داشته باشد چه از نظر شکل و چه از نظر نحوه باز و بسته شدن.

آموزش تصویربرداریشاتر مکانیکی معمولا در دوربین‌های عکاسی حرفه‌ای به کار می‌رود.

شاتر الکترونیکی :

در شاتر الکترونیکی بجای استفاده از یک مکانیزم برای جابجایی یک مانع فیزیکی، با ارسال یک سیگنال با فرکانس مشخص به سنسور دستور می‌دهیم که تصویر را به سیستم پردازش ارسال کند. این سیستم معمولا در دوربین‌های عکاسی خانگی و دوربین های تصویربرداری که نیازمند ضبط تعداد زیادی فریم در ثانیه هستند، استفاده می‌شود.

اصطلاح شاتر علاوه براین که برای این قطعه به کار می‌رود، به نحوه خواندن سنسور نیز اطلاق می‌شود. برای خواندن تصویر دو روش Global  به معنی جهانی و Rolling به معنی چرخشی وجود دارد.

در روش چرخشی که معمولا در سنسورهای CMOS مورد استفاده قرار می‌گیرد، اطلاعات پیکسل‌ها پشت سر هم از بالا به پایین هنگامی که شاتر باز است و یا سیگنال به سنسور رسیده است، خوانده می‌شود. این امر به خاصیت سنسورهای CMOS باز می‌گردد. هنگامی که فتون نور به یک پیکسل COMS برخورد می‌کند، در آن یک شارژ الکتریکی ایجاد می‌کند. اما این سنسور نمی‌تواند این شارژ را در خود نگه دارد به همین دلیل شارژی که از یک سنسور CMOS دریافت می‌کنیم، شارژ مربوط به همان لحظه است. در نتیجه به دلیل اختلاف زمانی خواندن پیکسل‌ها، پیکسل‌های بالای تصویر از لحاظ زمانی پیش از پیکسل‌های پایین تصویر ضبط شده‌اند. این اختلاف زمانی می‌تواند سبب ایجاد اعوجاج در تصویر شود که مهمترین ‌آن‌ها در شکل‌های زیر نمایش داده شده‌اند.

آموزش تصویربرداری

در روش جهانی که معمولا در CCD ها استفاده می‌شود، سنسور ابتدا در بازه زمانی تعیین شده نوردهی می‌شود سپس بعد از بسته شدن شاتر، پردازنده اطلاعات هر پیکسل را دریافت می‌کند. در این حالت دیگر اختلاف زمانی بین بالا و پایین عکس به وجود نمی‌آید.

تاثیر سرعت شاتر بر تصویر:

یکی از عواملی که ما به هنگام تصویربرداری و یا عکاسی کنترل می‌کنیم، سرعت شاتر است. این سرعت در شاترهای مکانیکی برابر با زمانی است که شاتر باز است و سنسور ما نور می‌خورد و در شاترهای الکترونیکی برابر با زمان نمونه‌برداری سنسور می‌باشد.

مثلا وقتی که سرعت شاتر ما ۱۰۰/۱ است، شاتر باز شده و به سنسور اجازه می‌دهد یک صدم ثانیه نور ببیند و سپس بسته می‌شود. و یا در شاترهای الکترونیکی دوربین به مدت زمان یک صدم ثانیه از پیکسل‌ها نمونه‌برداری می‌کند.

هر چه سرعت شاتر ما بیشتر باشد به دلیل نوردهی در زمان کمتر می‌توان از اجسامی با سرعت بیش‌تر تصویر گرفت و هر چه سرعت شاتر ما کم‌تر باشد، اجسام سریع تارتر در تصویر دیده می‌شوند که به اصطلاح به آن Motion Blure گفته می‌شود. در مقابل با افزایش سرعت شاتر نور کم‌تری به سنسور رسیده و تصویر تاریک‌تر ثبت می شود.

در دروس آینده به ارتباط شاتر و تعداد فریم در ثانیه پررداخته خواهد شد.

آموزش تصویربرداری

از طريق
مدرسه هنر و رسانه آینه
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن