مجله نقد فیلمگردی
آموزشآموزش‌های سینمایی

آموزش تصویربرداری(۳): پیکسل

درس سوم از مجموعه آموزش تصویربرداری به مبحث آشنایی با پیکسل می پردازد.

یک تصویر دیجیتال از المانهایی مربعی که به صورت شبکه وار در کنار هم قرار گرفته اند تشکیل شده است. به واحدهای تشکیل دهندهی این شبکه، پیکسل (pixel) میگویند. هر کدام از این واحدها در یک تصویر روشنایی و رنگ یک نقطه مشخص را نشان میدهد. هر چه تعداد پیکسلهای یک تصویر و یا به عبارت دیگر تعداد سطرها و ستونهای شبکه تشکیل دهنده تصویر بیشتر باشد، وضوح تصویر بیشتر است.

آموزش تصویربرداری

همان طور که در درس پیش گفته شد این المان‌ها در سنسورهای نوری CCD و CMOS نیز وجود دارند. پس هرچه تعداد پیکسل‌های یک سنسور بیشتر باشد وضوح تصویر آن نیز بیشتر است. تعداد سطر و ستون‌های یک تصویر یا سنسور که آن را به صورت «سطر×ستون» نمایش می‌دهند، رزولوشن (resolution) نامیده می شود. تعداد کل پیکسل‌های یک تصویر برابر است با ضرب تعداد ستون‌ها در تعداد سطرهای آن تصویر.

آموزش تصویربرداری

به طور مثال اگر در اطلاعات یک عکس نوشته شده باشد که رزولوشن آن ۴۰۰×۵۰۰ می باشد، معنی آن این هست که تعداد سطر‌های شبکه پیکسلی برابر با ۴۰۰ و تعداد ستون‌های آن برابر با ۵۰۰ است و تعداد پیکسل آن برابر است با:         ۴۰۰*۵۰۰=۲۰۰،۰۰۰

 

مقایسه رزولوشن سنسور در دو دوربین متفاوت:

دوربین

 

دوربین Canon 500D با سنسور ۱.۱۵ مگاپیکسل:

رزولوشن تصویر ۳۱۶۸ × ۴۷۵۲ = ۳۳۶،۰۵۴،۱

 

 

 

دوربین II Mark Canon 5D با سنسور ۱.۲۱ مگاپیکسل:

رزولوشن تصویر ۳۷۴۴ × ۵۶۱۶ = ۳۰۴،۲

 

 

 

اگر در ابعاد مساوی به دو تصویر یکسان با تعداد پیکسل‌های مختلف نگاه کنیم تصویری که تعداد پیکسل‌های آن بیشتر است واضح‌تر و هموارتر دیده می شود. از سوی دیگر، اگر تعداد پیکسل‌های یک تصویر از مقداری خاص بیشتر شود، در افزایش کیفیت نمایش آن تاثیری ندارد. این مقدار خاص بستگی به رزولوشن نمایشگر ما دارد. به طور مثال در یک نمایشگری که رزولوشن آن ۷۲۰× ۱۲۸۰ است، دو تصویری که رزولوشن آن‌ها ۷۲۰×۱۲۸۰ و ۱۰۸۰×۱۹۲۰ است، وضوح یکسانی را نشان می‌دهند. زیرا نمایشگر دیگر قادر به نمایش تصویری بیشتر از این رزولوشن نمی‌باشد.

آموزش تصویربرداری

واضح بودن تصویر به این معنی است که تصویر دارای تاری نبوده و ابعاد اشکال موجود در تصویر قابل شناسایی است. اما واضح بودن، همیشه به معنی کیفیت داشتن تصویر نیست. کیفیت تصویر از نظر رنگ و روشنایی بستگی به نوع پیکسل تشکیل دهنده آن دارد و ربطی به تعداد پیکسل‌های تصویر ندارد. در درس بعد به بررسی انواع پیکسل‌ها از نظر کیفیت می‌پردازیم.

از طريق
مدرسه هنر و رسانه آینه
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن