مجله نقد فیلمگردی
آموزشآموزش‌های سینمایی

آموزش تصویربرداری(۵): رنگ‌های component، RGB، composite

درس پنجم از مجموعه آموزش تصویربرداری به مبحث آشنایی با رنگ‌های component، RGB، composite می پردازد.

کامپیوتر تصویر را با تولید و بازسازی سیگنالهای RGB نمایش میدهد. در این فرآیند، اطلاعات مربوط به سه رنگِ قرمز، آبی و سبز در سه مسیر مختلف پردازش میشود و در نهایت با ترکیب آنها تصویر به وجود میآید. این روش در دوربینهای دیجیتال عکسبرداری و تصویربرداری نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

آموزش تصویربرداری

در سیستمهای آنالوگ این موضوع متفاوت است. این تفاوت به زمانی بر میگردد که هنوز تصاویر ضبط شده سیاه و سفید بودند. نمایشگرهای سیاهوسفید تنها شامل یک سیگنال روشنایی میباشند که «Luminance» نام دارد. «Luminance» به معنی «شدت نور ساطع شده از سطح بر واحد سطح در جهت مشخص» است.

آموزش تصویربرداری

وقتی رنگ وارد سیستم پخش آنالوگ شد، دو سیگنال به این سیگنال اضافه شد که به آن‌ها «Chrominance» گفته می‌شود و مجموعاٌ سیستم «Composite» را به وجود آوردند. «Chrominance» به معنی «تفاوت رنگ بین یک رنگ داده شده در تصویر تلویزیونی و رنگ استاندارد آن در روشنایی برابر» می‌باشد. در سیستم کامپوزیت سیگنال تصویر که شامل رنگ‌ها  و روشنایی آن‌ها است از طریق یک کابل (معمولاً با سر زرد رنگ) انتقال پیدا می‌کند و صدا توسط دو کابل دیگر (سیگنال صدای راست و چپ که معمولاً با رنگ‌های سفید و قرمز مشخص می‌شوند) منتقل می‌شود.

آموزش تصویربرداری

از طریق «encoding» می توان سیگنال‌های صدا و تصویر را به همراه سیگنال‌های هماهنگ‌سازی جمع، و در قالب یک سیگنال انتقال داد. این کار سبب سهولت در ضبط و پخش می‌شود ولی در مقابل کیفیت تصویر را کاهش می‌دهد. از سیستم Composite معمولاً در تلویزیون‌ها و ویدئو‌های آنالوگ استفاده می‌شود.

آموزش تصویربرداری

سیستم‌های پیشرفته‌تر از روش دیگری برای انتقال تصویر استفاده می‌کنند. در این روش سیگنال‌ «Luminance» و دو سیگنال «Chrominance» از طریق ۳ کابل‌ جداگانه، انتقال پیدا می کنند. به این سیستم انتقال تصویر «‌Component» می‌گویند. با استفاده از این سیستم که به همراه دو کابل صدا، در مجموع دارای ۵ کابل‌است، می‌توان تصاویر دیجیتال و آنالوگِ با کیفیت بالا را، بدون کاهش کیفیت به سیستم پخش انتقال داد. این سیستم با نام «RGB Component Video» نیز شناخته می‌شود که به اختصار آن را RGB می‌نامند.

روش جدیدتری که امروزه برای انتقال تصاویر با کیفیت بالا به کار گرفته می‌شود، استفاده از کابل HDMI است که قابلیت انتقال همه‌ی سیگنال‌های مورد نظر را بدون کاهش کیفیت دارد. در بخش کابل‌ها به بررسی خصوصیات این کابل می‌پردازیم.

از طريق
مدرسه هنر و رسانه آینه
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن