مجله نقد فیلمگردی
آموزشآموزش‌های سینمایی

آموزش تصویربرداری(۸): جدول رنگ ها

درس هشتم از مجموعه آموزش تصویربرداری به مبحث آشنایی با جدول رنگ‌ها می‌پردازد.

یک از نکات مهم یک تصویر خوب رعایت تراز سفید و روشنایی تصویر است. در هنگام تصویربرداری ابزارهای گوناگونی مانند فیلترها، تنظیمات خود دوربین و … برای اصلاح تراز سفید وجود دارد و هم چنین برای تنظیم روشنایی می‌توان از قابلیت‌های دوربین مانند سرعت شاتر، دیافراگ و گین استفاده کرد که در درس‌های بعد به بررسی آن خواهیم پرداخت. اما همیشه نمی‌توان در هنگام تصویربرداری به رنگ و نور مناسب رسید. این اتفاق می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد از جمله:

 یک از نکات مهم یک تصویر خوب رعایت تراز سفید و روشنایی تصویر است. در هنگام تصویربرداری ابزارهای گوناگونی مانند فیلترها، تنظیمات خود دوربین و … برای اصلاح تراز سفید وجود دارد و هم چنین برای تنظیم روشنایی میتوان از قابلیتهای دوربین مانند سرعت شاتر، دیافراگ و گین استفاده کرد که در درسهای بعد به بررسی آن خواهیم پرداخت. اما همیشه نمیتوان در هنگام تصویربرداری به رنگ و نور مناسب رسید. این اتفاق میتواند دلایل مختلفی داشته باشد از جمله:

۱- هنگامی که اتفاقی سریع در حال رخ دادن است و شما برای ثبت آن لحظه، زمان کافی را در اختیار ندارید تا دوربین را تنظیم کنید.

۲- شرایط نوری محیط به گونهای است که قابلیت تنظیم ندارد و ترازسفید را به گونهای ناخواسته تغییر میدهد.

۳- فیلم بردار مهارت و یا اطلاعات لازم را برای تنظیم تراز سفید نداشته و تصویری نا مناسب ضبط کرده است.

از دلایل دیگری که سبب تصحیح رنگ و نور در مرحله تدوین میشود، استفاده از دو دوربین و یا فیلم برداری در دو مکان یا زمان متفاوت است. تنظیم تراز سفید دو دوربین متفاوت به طور یکسان، بسیار مشکل و زمانگیر است. همچنین با عوض شدن زمان و مکان دیگر نمیتوان با استفاده از ابزارهای دوربین به تصاویر درست رسید. زیرا تصویر درست در شرایطی مانند مصاحبه گرفتن از یک نفر در یک مکان ولی در دو زمان متفاوت (مانند مصاحبه آقای صفار هرندی در مستند مصاف) به معنی یکسان بودن نور و رنگ این دو برداشت است.

۱- هنگامی که اتفاقی سریع در حال رخ دادن است و شما برای ثبت آن لحظه، زمان کافی را در اختیار ندارید تا دوربین را تنظیم کنید.

۲- شرایط نوری محیط به گونه‌ای است که قابلیت تنظیم ندارد و ترازسفید را به گونه‌‌ای ناخواسته تغییر می‌دهد.

۳- فیلم بردار مهارت و یا اطلاعات لازم را برای تنظیم تراز سفید نداشته و تصویری نا مناسب ضبط کرده است.

از دلایل دیگری که سبب تصحیح رنگ و نور در مرحله تدوین می‌شود، استفاده از دو دوربین و یا فیلم برداری در دو مکان یا زمان متفاوت است. تنظیم تراز سفید دو دوربین متفاوت به طور یکسان، بسیار مشکل و زمان‌گیر است. همچنین با عوض شدن زمان و مکان دیگر نمی‌توان با استفاده از ابزار‌های دوربین به تصاویر درست رسید. زیرا تصویر درست در شرایطی مانند مصاحبه گرفتن از یک نفر در یک مکان ولی در دو زمان متفاوت (مانند مصاحبه آقای صفار هرندی در مستند مصاف) به معنی یکسان بودن نور و رنگ این دو برداشت است.

آموزش تصویربرداری

برای برطرف کردن مشکلاتی که ذکر شد. از ابزاری به نام جدول رنگ‌ها و یا مکبس چارت استفاده می‌شود. مکبس نام شرکتی است که برای اولین بار این جدول را در سال ۱۹۷۶ درست کرده است. با گذشت زمان و نقل انتقال‌های تجاری، امتیاز این جدول به شرکت ایکس-رایت (X-Rite) تعلق پیدا کرده است.

X-Rite شرکتی آمریکایی در ایالت میشیگان آمریکا است که محصولات تطبیق دهنده رنگ تولید می‌کند. این محصولات شامل تجهیزات تطبیق رنگ نقاشی می‌باشد. همچنین  این شرکت محصولاتی جهت میزان کردن رنگ در فیلم‌ها و تصاویر اشعه‌ایکس نیز ارائه می دهد.

جدول رنگ‌ها شامل ۲۴ خانه رنگی می‌شود که به صورت ۴×۶ کنار هم قرار گرفته‌اند. مساحت هر خانه ۲ اینچ مربع و ابعاد کلی این جدول ۸.۲۵×۱۱ و یا ۹×۱۳ اینچ می‌باشد.

آموزش تصویربرداری

رنگ‌های قرار گرفته بر روی این جدول رنگ‌های مشخصی هستند که به ۴ دسته اصلی تنظیم می‌شوند:

۱- رنگ‌های اصلی مانند قرمز، آبی، سبز، زرد، فیروزه‌ای و ارغوانی.

۲- طیف خاکستری از سفید تا سیاه برای تنظیم روشنایی و یا تصاویر سیاه‌سفید یا سیاه‌سفید شده.

۳- رنگ‌های طبیعی مانند رنگ پوست، آسمان ، برگ درخت و رنگ یک گل خواص به نام کاسنی دشتی.

۴- رنگ‌های متفرقه که از رنگ میوه‌ها و گل‌ها گرفته شده‌است.

کد این رنگ‌ها در سیستم‌های مختلف رنگی از جمله RGB مشخص است. هنگام تدوین می‌بایست تصویر را به قدری اصلاح کرد که کد رنگ‌های جدول در تصویر برابر با کد رنگ‌های واقعی بشوند.

جدول رنگ ها

رنگ ها

در پایان لازم به ذکر است که به غیر از جدول رنگ بررسی شده در این درس، مدل‌های دیگری از جدول رنگ هم وجود دارند. این مدل‌ها یا رنگ‌های دیگری را شامل می‌شوند و یا اینکه دارای تعداد رنگ بیش‌تری هستند.

 

جدول رنگ ها

جدول رنگ ها

از طريق
مدرسه هنر و رسانه آینه
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن