مجله نقد فیلمگردی
فیلم شناسیمعرفی فیلم

آیت الله هاشمی رفسنجانی به روایت مستندسازان

همزمان با دومین سالگرد فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی بلاگ سینمامارکت پرونده‌ای شامل 5 مستند را معرفی می‌کند.

یکی از شخصیت‌های بارز سیاسی دهه‌‌های گذشته ایران و انقلاب اسلامی مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی است، شخصیتی که مسئولیت‌های کلیدی در نظام جمهوری اسلامی ایران داشته و عملکردش همواره مورد بررسی مردم، تحلیل‌گران و نخبگان سیاسی  کشور بوده است.

اما چنین جایگاهی در طول تاریخ معاصر ایران اندکی مغفول مانده و پیرامون شخصیت ایشان فیلم‌های اندکی ساخته شده است به گونه‌ای که بیشتر مستندهای ساخته شده به عملکرد سیاسی و بررسی دولت سازندگی پرداخته‌اند.

از این رو و همزمان با دومین سالگرد فوت ایشان بلاگ سینمامارکت پرونده‌ای شامل ۵ مستند را معرفی می‌کند.

مستند «هاشمی زنده است»

مستند هاشمی زنده است
مستند هاشمی زنده است

این مستند ۱۰۰ دقیقه‌ای برشی از زندگی آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی از آغاز مبارزات سیاسی تا فوت ایشان است و به عنوان اولین کاربلند علی طادی در جایگاه کارگردان قرار دارد که در مرکز مستند سفیر فیلم تهیه و تولید شده است.

مستند «هاشمی زنده است» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی علی طادی، پژوهشگری حامد قلی‌پور، صداگذاری مهدی جمشیدی، تدوین علی مومن علایی، ساخت موسیقی توسط رامتین وطن‌نیا، گویندگی ناصر طهماسب، روابط عمومی بهنام توفیقی و طراحی پوستر توسط محمد روح الامین تولید شد و یکی از جنجالی ترین مستند های سیاسی پاییز ۹۷ می‌باشد.

مستند «لاتاری در بیروت»

مستند لاتاری در بیروت

مستند «لاتاری در بیروت» روایتی کمتر شنیده شده از مذاکرات دولت سازندگی با آمریکایی‌ها در سال ۶۹ و پس از رحلت امام خمینی (ره) است. مذاکراتی که به بهانه آزادی گروگانهای آمریکایی در لبنان آغاز شد.

لاتاری در بیروت بخوبی چهره واقعی آمریکایی‌ها و سازمان‌های بین‌المللی که دست نشانده آمریکایی‌ها هستند را نشان می‌دهد.
لاتاری در بیروت جدیدترین تولید مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری بسیج است که جواد موگویی از هنرمندان و کارگردانان جوان کشورمان کارگردانی آن را بر عهده داشته است.

مستند «اتاق جنگ»

مستند اتاق جنگ

مستند اتاق جنگ که توسط مصطفی حریری ساخته شده است، از روند سیاست‌گذاری جنگ از منظر طراحان دفاع در برابر عراق، روایت می‌شود.

در این مستند مصاحبه‌هایی با موضوع جنگ تحمیلی با حسن روحانی، مرحوم هاشمی رفسنجانی، محسن رضایی و … صورت گرفته است که در آن مباحث تازه‌ای از تاریخ هشت ساله دفاع مقدس بیان می‌شود.

مستند «بعد از خمینی»/ بن بست ۵۹۸

مستند بعد از خمینی

قسمت پنجم مستند بعد از خمینی با عنوان “بن بست ۵۹۸ ” به ماجرای مذاکرات دیپلمات‌های ایرانی با موضوع قطعنامه ۵۹۸ می‌پردازد. غربی‌ها در شرایطی که ایران دست برتری در عرصه نظامی داشتند  فشار زیادی را به ایران برای پذیرش قطعنامه وارد کردند ولی پس از پذیرش آن دیگر تمایلی برای به نتیجه رساندن آن نداشتند. اما هاشمی رفسنجانی با شعار تنش‌زدایی و البته کمک برای آزادی گروگان‌های غربی در لبنان امید زیادی داشت تا غربی‌ها را مجاب کند در این مذاکرات از ایران حمایت کنند.

مستند «بعد از خمینی» / تولد دوباره یک رویا

بعد از خمینی

در این قسمت از سری مستندهای «بعدازخمینی» عملکرد هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور وقت جمهوری اسلامی ایران در توسعه روابط با اروپاهایی‌ها و تفاوت نگاه به آمریکا مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

شما می‌توانید با کلیک کردن بر روی نام مستندهای معرفی شده هر یک را دانلود و تماشا کنید
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن