مجله نقد فیلمگردی
اخبارجشنواره سینما حقیقتجشنواره هامصاحبه

اباذر صالحیان از مستند «پدر طالقانی» می‌گوید: سعی کردیم برای ساخت این فیلم خودسانسوری نداشته باشیم

مصاحبه اختصاصی بلاگ سینمامارکت با اباذر صالحیان تهیه کننده مستند «پدر طالقانی» که در بخش مسابقه ملی دوازدهمین جشنواره سینما حقیقت حضور دارد

اباذر صالحیان در گفت‌وگو با بلاگ سینمامارکت، درباره  مستند «پدر طالقانی» که در بخش مسابقه ملی جشنواره سینما حقیقت حضور دارد گفت: باید به این نکته توجه کنیم اگر بخواهیم داستان زندگی آیت‌الله طالقانی را از زمان تولد تا زمان رحلتش، در صدوده دقیقه روایت کنیم، کار بسیار سختی است؛ آن هم کسی مثل آقای طالقانی که زندگی‌اش و فراز و نشیب زیاده داشته است؛ به طوری که شاید حتی زندگی امام (ره) هم اینقدر فراز و فرود نداشته، زیرا او از سال ۱۳۱۸ و در زمان رضا شاه به خاطر فعالیت‌هایی که داشته، زندان رفته است؛ تا زمان پیروزی انقلاب.

او با توجه به موضوع این مستند، بیان کرد: ما سعی کردیم برای ساخت این فیلم خودسانسوری نداشته باشیم و از هیچ جایی هم فشاری بر ما وجود نداشت، فقط خودمان ملاحظه‌های کمی را در نظر گرفتیم. اگر جاهایی مثل داستان قهر آقای طالقانی در این نسخه کمتر پرداخته شده، به خاطر محدودیت زمانی بوده اما روح موضوع همین است. البته این کار یک نسخه سریالی دارد و این نسخه سینمایی آن است که بنا داریم بعد از اکران سینمایی، نسخه سریالی را هم پخش کنیم. بنابراین در سریال به صورت مبسوط‌تر به همه این داستان‌ها پرداخته می‌شود.

صالحیان در ادامه افزود : علت اینکه مخاطب فکر می‌کند برخی قسمت‌ها ابتر مانده، این است که تماشاچی توقع دارد ما تحلیل ارائه دهیم اما برخی موضوعات هنوز هم تحلیل‌های مشخصی ندارند و روایات مختلفی از آن بیان می‌شود. بنابراین جواب دقیقی در این مستند هم داده نمی‌شود. در واقع ما فقط بر اساس حقایقی که وجود داشته و از طرف کسانی مانند آقای رفیقدوست، غرضی و … جنبه‌های مختلف اتفاقات را بیان کردیم و قضاوت بر عهده مخاطب قرار خواهد گرفت.

صالحیان جرقه ایده ساخت این مستند را پیدا کردن کتاب اسناد ساواک درباره آیت‌الله طالقانی بیان کرد و گفت: آقای طالقانی از سال ۴۱ تا ۵۷ همیشه مامور داشتند و اسم سازمانی مامور هم شنبه بود که هنوز نباید نام اصلی او فاش شود. به همین دلیل، در فیلم هم به صورت امنیتی ذکر شده است. در آن کتاب گزارش‌هایی از آقای طالقانی و تمام رفت و آمدها و دیدارها و شرایط او وجود دارد و منبع بسیار خوبی است.

این اثر که با مشارکت سازمان اوج و شبکه افق ساخته شده، طبق اعلام، پروسه تولیدش از سال ۹۲ شروع شده و حدود چهار سال طول کشیده است.

کپی برداری و نقل این مطلب تنها با ذکر نام بلاگ سینمامارکت جایز می باشد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن