مجله نقد فیلمگردی
اخبارجشنواره ها

ابراهیم حاتمی‌کیا: در فضای مستند احساس آرامش و امنیت می‌کنم

مستند فضای سلوکی است که هنرمند را برای ورود به جامعه درست می‌سازد.سلوک هنرمند برای ورود به فضای جامعه است

برگزیدگان جشنواره تلویزیونی مستند طی مراسمی در بخش‌های مختلف معرفی شدند. به نقل از روابط عمومی سیما، در این مراسم از مرتضی پورصمدی فیلم‌بردار، عکاس و مردم نگار تجلیل شد.
در بخش مردمی مستندهای کوتاه از میان مستندهای آجور تا بند، فریاد در چال و آشیرما، مستند آجور تا بند به کارگردانی نبی الله شعبانی برنده این بخش جشنواره شد.
در بخش مستندهای نیمه بلند مردمی ارژنگ ضرغامی با مستند زندگی در شب توانست رای و نظر مخاطبان را جلب کند. دیگر مستندهای این بخش پژاره به کارگردانی علی اسدی و علی طهماسبی و اسب های زندگی به کارگردانی امیر شکرگزار ناوی بود.
در بخش مستندهای بلند مردمی سهیلا پورمحمدی با مستند پرنده افلاک برنده این فصل جشنواره شد. در بخش داوری جشنواره، داوران این فصل ارد زند، حامد شکیبانیا و محسن برمهانی این مستندها را برگزیدند.
در بخش کوتاه، باغچه کوچک ما سبز است به کارگردانی حسین نارمنجی از میان مستندهای برگزیده دیگر این بخش به نام‌های صدای پای آب و ناصر برنده این فصل جشنواره شد.
در بخش مستندهای نیمه بلند مستند مشد عباس، بودن، نبودن به کارگردانی سید هاشم مرتضویان برگزیده این فصل از جشنواره شد. دیگر نامزدهای این بخش زندگی در شب و پژاره بودند.
در بخش مستندهای بلند داوری امیر منیری با مستند عروسک کوکی نیستم، تندیس برگ زرین جشنواره را به خانه برد.
در ادامه ابراهیم حاتمی‌کیا درباره شبکه مستند و دیدن برنامه‌های مستند گفت: در فضای فیلم‌سازی و تماشای فیلم مستند بسیار احساس آرامش و امنیت می‌کنم؛ چراکه احساسم بر این است که فضای مستند فضای سلوکی است که هنرمند را برای ورود به جامعه درست می‌سازد.سلوک هنرمند برای ورود به فضای جامعه است.
وی ادامه داد: اگر به دست من باشد، می‌گویم هیچ فیلمساز داستانی حق فیلمسازی ندارد؛ مگر اینکه از حوزه مستند عبور کند؛ چراکه تاثیر بسیاری بر نگاه فیلمساز دارد و بر جامعه هم تاثیرگذار است.‌
این کارگردان سینما درخصوص مستند مشد عباس، بودن، نبودن عنوان کرد: این مستند با وجود موضوع جدی روایت بشاشی دارد. مستندی که یک موضوع به شدت حساس جامعه را مورد بررسی قرار داده است.
وی افزود: من مستند را پایگاه بسیار مهمی برای فیلمساز می‌دانم. به شخصه اولین شبکه‌ای که تکیه‌گاهم است، شبکه مستند است؛ چرا که در برنامه های شبکه مستند یک سلوک هنرمندانه و در عین حال یک دموکراسی بسیار زیبا را می بینم.
حاتمی‌کیا در پایان خاطرنشان کرد: زبان مستند و شبکه مستند بسیار ارزشمند است. امیدوارم روز به روز قدرت بگیرد و بتواند روزی مثل انیمیشن ـ که امروز دارد نفس می‌کشد ـ اکران خوبی به دست آورد.
آیین اختتامیه نخستین جشنواره تلویزیونی مستند با حضور سید سلیم غفوری مدیر شبکه مستند، سیدمحمد مهدی طباطبایی نژاد مدیر عامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، ابراهیم حاتمی کیا و حسین افشار مدیر خانه مستند انقلاب اسلامی و جمعی از مستندسازان و هنرمندان برجسته در فرهنگسرای ابن سینا برگزار شد.
منبع
پایگاه خبری فیلم کوتاه
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن