پیشنهاد هفتهفیلم شناسی

ابعاد جدیدی از ماجرای تسخیر لانه جاسوسی در مستندهای پیشنهادی سینمامارکت

برای شناخت بیشتر از این رویداد تاریخی و جهانی در یک بسته پیشنهادی شما را به تماشای سه مستند با موضوع تسخیر لانه جاسوسی دعوت می کنیم.

سیزدهم آبان هر سال ، یادآور سه رخداد مهم در تاریخ ایران اسلامی است. تبعید حضرت امام خمینی (ره) به ترکیه در ۱۳ آبان ۱۳۴۳، کشتار دانش‌آموزان در ۱۳ آبان ۱۳۵۷ در دانشگاه تهران و تسخیر سفارت آمریکا در ۱۳ آبان ۱۳۵۸

اینها سه رویداد با یک هویت بودند که هر کدام در شکل گیری حرکت انقلاب اسلامی نقش بسزایی ایفا کردند. هویت هر سه اتفاق (مبارزه با استکبار) بود و به همین دلیل، این روز به یاد ماندنی «روز ملی مبارزه با استکبار» نامیده می شود.

تسخیر لانه جاسوسی

سیزدهم آبان ۱۳۵۸ ساختمان سفارت آمریکا در تهران به تصرف جمعی از دانشجویان معترض درآمد. این دانشجویان در قالب تشکل دانشجویی اسلامی جمع شده و برای حراست از انقلاب اسلامی تلاش و کوشش می‌کردند. در بحث ها و بررسی‌هایی که توسط آنان صورت گرفته بود ، جای شک و شبهه‌ای نبود که مرکز هدایت و پشتیبانی بسیاری از توطئه‌ها و تحرکاتی که علیه نظام جمهوری اسلامی صورت گرفته و می‌گیرد ، سفارت ایالات متحده آمریکاست. در واقع آنجا چیزی جز یک مرکز جاسوسی و توطئه‌گری نبود . به همین دلیل ، دانشجویان نام و عنوانی لایق برای این محل در نظر گرفتند: «لانه جاسوسی آمریکا».

بلاگ سینمامارکت برای شناخت بیشتر از این رویداد تاریخی و جهانی در یک بسته پیشنهادی شما را به تماشای سه مستند با موضوع تسخیر لانه جاسوسی دعوت می کند.

 

مستند «نیمه شب ۲۴ آوریل»

مستند “نیمه شب ۲۴ آوریل” به ابعاد جدیدی از ماجرای تسخیر لانه جاسوسی، نحوه افشای اسناد، نقش موسوی خوئینی‌ها و بنی‌صدر در این رویدادها می‌پردازد و سعی می‌کند به چرایی بمباران هلیکوپترهای باقی مانده از نیروهای مهاجم آمریکایی در صحرای طبس در گفتگو با خلبان آمریکایی و واکاوی شهادت شهید محمد منتظر قائم بپردازد.

کارگردان این مستند جواد موگویی است که مستند پرمخاطبی چون پرونده ناتمام در کارنامه کاری او مشاهده می شود.

مستند «۴۴۴ روز»

تسخیر لانه جاسوسی

چند ماه پس از پیروزی انقلاب و بعد از آنکه چهره واقعی آمریکا برای ملت ایران آشکار شد و آنها از فعالیت های مداخله جویانه دولت آمریکا آگاه شدند، تعدادی از دانشجویان پیرو خط امام در روز ۱۳ آبان ۱۳۵۸، به سوی محل سفارت آمریکا حرکت کردند. آنان بدون درگیری و برخورد با نگهبانان سفارت، کنترل و مراقبت ساختمان را به عهده گرفتند. دانشجویان که عکس امام خمینی رحمه الله را به سینه هایشان نصب کرده بودند، پس از حدود سه ساعت توانستند سفارت امریکا را تصرف کنند و افراد آن را به گروگان بگیرند؛ در این مستند با روایتگری مجید مسچی (دانشجوی پیرو خط امام و عکاس) و رضا سیف اللهی (عضو شورای رهبری دانشجویان پیرو خط امام)، سعی شده است که واقعه تسخیر لانه جاسوسی آمریکا و وقایع پس از آن تشریح گردد. واقعه ای که در ۱۳ آبان ماه ۱۳۵۸ شکل گرفت و راهبرد دیپلماتیک آن تا ۱۰ دی ماه ۱۳۶۰ ادامه پیدا کرد.

 

مستند «انقلاب در خیابان رزولت»

پیامدهای واقعه سرنوشت سازی است که صبح ۱۳ آبان سال ۵۹ در خیابان روزولت سابق تهران رقم زده شد و دو دوره جنگ سرد را به هم پیوند داد؛ واقعه ای که توسط امام انقلاب دوم خوانده شد. در این مستند ۲۵ دقیقه ای به موضوع نحوه تعامل دولت ایالات متحده امریکا با دولت ها و نظام های سیاسی مخالف خود از قبل از انقلاب اسلامی ایران تا هم اکنون و انقلاب های اسلامی منطقه نیز پرداخته می شود. بیان استثنائی در قاعده دموکراسی که در هفت دهه اخیر بیشتر از قاعده رایج بوده است.

 

برچسب ها
سایت سینمارکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن