مجله نقد فیلمگردی
اخبارمصاحبه

اسلام زاده مطرح کرد: مستند «تنها در میان طالبان ۲» ساخته شده است

کارگردان و مستندساز ایرانی گفت: جنگ افغانستان مذهبی نیست اما آمریکا برای تحقق این مساله تلاش می کند.

به گزارش بلاگ سینمامارکت، محسن اسلام زاده، کارگردان و مستندساز ایرانی در نشستی در مشهد از ساخته شدن مستند «تنها در میان طالبان ۲» خبر داد.

مستند «تنها در میان طالبان» به کارگردانی محسن اسلام زاده یک روایت بی واسطه در مورد نگرش طالبان به مسائل مختلفی از جمله سیاست، مذهب و قومیت است که تاکنون جوایز مختلف داخلی و خارجی را از آن خود کرده و البته همواره نقدهایی نیز به آن وارد بوده است.

اسلام زاده درباره نقدهایی که به این مستند وارد شده گفت: یکی از انتقادات این است که این فیلم تا حدودی از طالبان طرفداری کرده و نمونه جامعه ای که در این مستند بررسی شده، مردم جنوب افغانستان و طرفداران طالبان بوده است؛ در آن زمان و وقتی من در میان طالبان بودم امکان این نبود که بتوانم از تمام زوایا این موضوع را به بررسی بنشینم اما به صورت کلی آنچه می توان آن را مورد توجه قرار داد این است که طالبان هم اکنون به عنوان یک گروه قدرتمند در افغانستان حضور داشته و دارای جغرافیا هستند.

وی از ساخت مستند تنها در میان طالبان ۲ خبر داد و گفت: این یک مستند جدید هست و سعی کردیم بهتر از مستند قبلی باشد و اگر خدا بخواهد بعد از تدوین نمایش پیدا خواهد کرد. در این مستند جدی تر کار کردیم و مراحل ضبط آن در شمال افغانستان کار شده است.

وی افزود: طالبان ماجراجویی های القاعده را دیده است و سعی می کند که خود را حفظ کند؛ حتی در زمان اوج گروه تروریستی داعش درخواست شده بود که طالبان یک دفتر در شمال سوریه راه اندازی کند که این گروه قبول نکرده بود.

اسلام زاده تاکید کرد: طالبان با القاعده و داعش فرق دارد اما این مساله در رسانه های ما سانسور شده است.

این کارگردان و مستندساز ایرانی همچنین درباره اوضاع کنونی افغانستان و روند صلح این کشور بیان داشت: آمریکایی ها به شدت مشکلات داخلی زیادی دارند و این روزها نیاز دارند با ایرانی ها، کره شمالی و طالبان عکس یادگاری بگیرند.

وی اضافه کرد: طالبان دارای دو بدنه نظامی و دیپلماتیک هستند؛ اگر مذاکرات این گروه با آمریکا طولانی بشود و برخی بندها همچون همکاری طالبان با آمریکا در مبارزه با داعش از سوی این گروه مورد قبول واقع شود ممکن است بدنه نظامی طالبان به داعش بپیوندد و حتی این احتمال وجود دارد که این نیز یک طرح آمریکایی باشد.

محسن اسلام زاده، کارگردان و مستندساز ایرانی تاکید کرد: جنگ در افغانستان بسیار سنگین و وحشتناک است اما جنگ در این کشور مذهبی نیست، با این حال، آمریکایی ها و عوامل شان برای تحقق این مساله تلاش می کنند تا جنگ افغانستان را مذهبی کنند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن