مجله نقد فیلمگردی
اخبارجشنواره فیلم فجرجشنواره هامصاحبه

امیدی به استقبال از فیلمم در سینمای رسانه ندارم

کارگردان مستند «تمام چیزهایی که جایشان خالی‌ست» با ذکر این جمله که امیدی به استقبال از فیلمش در سینمای رسانه‌های فجر ندارد، گفت: برای مخاطبان اصلی جشنواره فیلم فجر، سینمای داستانی اهمیت دارد.

به گزارش بلاگ سینمامارکت و به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، زینب تبریزی در گفتگویی اظهار کرد: امیدی به استقبال از فیلمم در سینمای رسانه ندارم. حتی در این فکر بودم که جلسه مطبوعاتی فیلمم را کنسل کنم چون چهار مستندی که تا به حال نشست مطبوعاتی داشته‌اند، چندان بازخورد رسانه‌ای نداشته‌اند و تنها یک خبر یا عکس از آن‌ها منتشر شده است.

وی افزود: زمانی که مخاطب تاثیرگذار ما که اهالی رسانه هستند از نمایش مستندها استقبال نمی‌کنند و در نشست‌های این فیلم‌ها حضور نمی‌یابند، نمی‌توان امیدی به فرهنگسازی و حضور مستند در سبد خرید کالای فرهنگی مردم داشت. نمی‌دانم باید چطور منتقدان سینما را به تماشای مستند جذب کرد. به هرحال نمی‌توان این افراد را به زور برای تماشای مستند به سینما کشاند.

تبریزی با بیان این که نمایش مستند در سانس‌های بهتر هم نمی‌تواند اهالی رسانه را به تماشای مستندهای حاضر در فجر ترغیب کند، تصریح کرد: در سالن چارسو که مستند «تمام چیزهایی که جایشان خالی‌ست» برای هنرمندان نمایش داده شد و سانس خوبی هم به فیلم اختصاص داده شده بود، تنها سه نفر به تماشای فیلم نشستند! چرا یک هنرمند که باید درد جامعه را بفهمد و آن را در فیلمش بازنمایی کند، به تماشای فیلم مستندی که حرف مردم را به زبانی واقعی بیان می‌کند، نمی‌نشیند؟ من از جامعه فرهنگی بسیار دلسرد شدم؛ البته من فیلم را برای مردم می‌سازم و خوشحالم که در سینماهای مردمی، از نمایش این مستند استقبال کردند.

وی در ادامه افزود: اگر تعدادی فیلم مستند در جشنواره فیلم فجر حضور داشته باشند و برای آن‌ها در تهران و شهرستان‌ها بلیت فروخته شود، می‌توان به مرور زمان مخاطبان عادی را به سمت این گونه سینمایی جذب کرد. برخی مخاطبان در شهرستان‌ها به من پیام می‌دادند که ما دوست داشتیم فیلم را ببینیم. البته درست است که بسیاری از مردم دوست دارند در جشنواره فجر فیلم داستانی ببینند، اما زمانی که فیلم‌های مستند در سری فیلم‌های داستانی جشنواره قرار گرفته و بلیت فروشی ‌شوند، مخاطب ابتدا به اجبار به تماشای فیلم می‌نشیند، اما معمولا پس از تماشا راضی از سالن بیرون می‌آید و پیام فیلم را متوجه می‌شود.

تبریزی با تاکید بر این که مستند می‌تواند در سبد فرهنگی مردم جای بگیرد به شرطی که متولی فرهنگی تماشای آن را برای مخاطبان الزامی کند، گفت: مخاطبان جشنواره‌ای از جمله افرادی هستند که سینما برایشان اهمیت دارد و اگر سینمای مستند در جدول برنامه‌های سینماهای مردمی جشنواره قرار گیرد، پس از چند سال سینمای مستند جای خود را میان مخاطبان خواهد یافت.

برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن