مجله نقد فیلمگردی
فیلم شناسینقد و بررسیهنر و تجربه

نقد و بررسی مستند “دیپلماسی شکست ناپذیر آقای نادری”

نمایش و نقد و بررسی مستند "دیپلماسی شکست ناپذیر آقای نادری" با حضور جمعی از مستندسازان جوان در پاتوق مستند سفیر فیلم برگزار شد

دیپلماسی شکست ناپذیر آقای نادری

نمایش و نقد و بررسی مستند “دیپلماسی شکست ناپذیر آقای نادری” با حضور جمعی از مستندسازان جوان در پاتوق مستند سفیر فیلم برگزار شد.

در ابتدایی این جلسه و بعد از تماشای فیلم محمدرضا امام قلی مستند ساز و کارگردان به روش ساخت فیلم و نوع سوژه پردازی آن اشاره کرد و گفت : از نظر سوژه پردازی و کارگردانی فیلم جای تحلیل دارد چرا که انتخاب سوژه هوشمندانه و دقیق است.

در ادامه محمد حبیبی در نقد محتوای فیلم گفت: این فیلم بیشتر جنبه سر گرمی دارد. تنها نقطه قوت فیلم کارگردانی آن و سوژه یابی آن است که در مورد سوژه یابی کارگردان می توان نکاتی خوبی را بیان و تحلیل کرد. مثلا کارگردان با سوژه کردن آقای نادری در ظاهر دارد حرف و و اقدامات او را پیگیری می‌کند اما به وسیله او مشکلات و انتقادات تندی مانند ورزشگاه نرفتن زنان، گیر دادن به سبیل دراویش، آزادی های اجتماعی دیگر و مسائل سیاسی را مطرح می‌کند.

وی در ادامه افزود: کارگردان در این مستند به وسیله آقای نادری مسئله ایران و آمریکا را مسئله ای از طرف حاکمیت ایران نه مردم بیان می‌کند و این حرف که اگر رابطه ایران با آمریکا برقرار شود همه مردم ایران راهی آمریکا می‌شوند را تایید و تقویت می‌کند. اگر بخواهیم در یک خط محتوای فیلم را تحلیل کنیم باید گفت که کارگردان تمام تلاش خود را می‌کند تا بگوید “مردم ایران کشته و مرده آمریکا هستند.”

حبیبی در پایان با تاکید بر اینکه مخاطب اصلی این مستند داخلی ها نیستند اظهار داشت: با توجه به محتوا و پیامی که فیلم القا می کند مخاطبان اصلی خود را باید در خارج کشور دنبال کند نه داخل چرا که قطعا مردم ایران با توجه به تجربیات تاریخی که از رابطه با آمریکا دارند نمی‌توانند پیام این فیلم را تایید کنند.

قابل ذکر است که فیلم مستند «دیپلماسی شکست‌ ناپذیر آقای نادری» ساخته مشترک بهتاش صناعی‌ها و مریم مقدم موفق به کسب تندیس بخش «هنر و تجربه» از جشنواره مستند «سینما حقیقت» و همچنین تندیس حافظ برای بهترین مستند سال از جشن سینمایی حافظ شده و به جشنواره فیلم «گوتنبرگ» سوئد راه یافت.

منبع: بلاگ سینمامارکت
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن