مجله نقد فیلمگردی
اخبارسینمای مستند

حبیب باوی و ساخت مستندی درباره‌ی بحران سیل در خوزستان

حبیب باوی ساجد فیلم مستند بلند «گزارش یک سیل» را درباره‌ی بحران وقوع سیل در خوزستان کارگردانی می‌کند. این فیلم سال آینده آماده نمایش می‌شود

به گزارش بلاگ سینمامارکت، مستند «گزارش یک سیل» را حبیب باوی ساجد در سال جاری و همزمان با وقوع سیل در خوزستان آغاز کرد و با گذشت چند ماه از این حادثه، تولید فیلم کماکان ادامه دارد.

این مستندساز در مورد روند طولانی تهیه و تولید مستند «گزارش یک سیل» گفت: شاید در یک لحظه، یک حادثه رخ بدهد که امکان تکرارش وجود ندارد و ما به عنوان مستندساز طبیعی است که در همان زمان اگر امکانات در اختیار داشته باشیم، وقوع حادثه را ثبت می‌کنیم؛ اما این به معنای پایان همزمان فیلم‌‌برداری با حادثه نیست. یک حادثه با خود عواقبی دارد که چه بسا این عواقب، سال‌ها بعد نیز ادامه داشته باشد. موضوع سیل هم از این دست حوادثی است که نمی‌توان در مدت زمان کوتاه برای آن پایانی متصور شد. لذا مستند من، در باب سیل در خوزستان، شاید تا یک سال دیگر هم ادامه داشته باشد.

کارگردان مستند تحسین شده «الرماد» ادامه داد: منکر این نیستم که برخی از فیلم‌های مستند تأثیرشان در سریع آماده‌شدنشان است که احتمالأ موضوع سیل هم چنین مستندهای زودبازده را می‌طلبد؛ اما اساسأ من در چند سال اخیر آموخته‌ام برخی از فیلم‌های مستندم را باید در پروسه چند ساله به اتمام برسانم. برای نمونه مستندی درباب نویسنده برجسته معاصر جنوب، آقای عدنان غریفی را بعد از گذشت پانزده سال کماکان مشغول ساخت آن هستم. مستندم با موضوع تاریخ فوتبال خوزستان طی سه سال ساخته شد. مستندم درباب ریزگردها پس از هفت سال به تازگی درحال پایان یافتن است. مستندم پیرامون زندگی یکی دیگر از نویسندگان برجسته جنوب، آقای احمد محمود را در طی پنج سال ساختم. نمونه‌های فراوانی را می‌توانم مثال بزنم که باید با گذر زمان ساخته شوند. در عین حال مستندم درباب شاعر برجسته عرب اهوازی، روانشاد ملا فاضل سکرانی را چهار ماهه ساختم.

باوی ساجد یادآور شد: اساساً معتقدم سینمای مستند روند تولید جداگانه‌ای از سایر تولیدات سینمایی دارد و به همین علت نباید تهیه‌کننده و کارگردان مستند را در محدوده زمانی خاص وکوتاه مدت قرار داد.

گفتنی است: مستند «گزارش یک سیل» با محوریت شهرها و روستاهای جنوب کشور، در ایام وقوع سیل فیلم‌برداری شد که به گفته تهیه‌کننده و کارگردان آن، مراحل ساخت آن تا سال دیگر ادامه خواهد داشت.

فیلم سینمایی «سامی» به کارگردانی حبیب باوی ساجد و تهیه‌کنندگی محبوبه هنریان هم پس از دو سال تهیه و تولید، به تازگی آماده نمایش شده است.

منبع
بانی فیلم
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن