مجله نقد فیلمگردی
اخبارجشنواره فیلم فجرجشنواره ها

بخش مستند جشنواره فجر نیاز به برنامه‌ریزی اصولی دارد

بابک بهداد گفت: مخاطبان سینمای ایران علاقمند به تماشای فیلم مستند هستند اما باید برنامه‌ریزی اصولی و درستی برای بخش مستند جشنواره فیلم فجر صورت پذیرد.

به گزارش بلاگ سینمامارکت و به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، کارگردان مستند «بهارستان، خانه ملت» اظهار کرد: مخاطبان علاقمند به تماشای فیلم مستند هستند اما باید برنامه‌ریزی اصولی و درستی برای جشنواره فیلم فجر تعیین شود. در مرحله اول آیین‌نامه‌ی درستی برای بخش مستند نوشته شود و در وهله‌ی دوم تدابیری اندیشیده شود تا بتوان مخاطب را به تماشای فیلم مستند جذب کرد.

وی با تاکید بر این که تبلیغات در زمینه‌ی فیلم‌های مستند موضوع مهمی در جهت جذب مخاطب است، تصریح کرد: باید تبلیغات شهری یا تلویزیونی برای مستندهای حاضر در جشنواره فیلم فجر در نظر گرفته شود و این فیلم‌ها در سالن‌های بیشتری نمایش داده شوند. البته تمامی این مسائل بستگی به دبیر جشنواره دارد. او باید به اهمیت سینمای مستند واقف باشد و بداند که در دنیا به این گونه‌ی سینمایی به اندازه سینمای داستانی بها داده می‌شود.

بهداد در پاسخ به این پرسش که آیین‌نامه جشنواره فیلم فجر نیاز به چه تغییراتی در زمینه‌ی مستند دارد، تصریح کرد: باید از ابتدا اهمیت بیشتری به سینمای مستند داده شود و همتراز با سینمای داستانی سالن‌های خوبی برای آن در نظر گرفته شود. به این شکل مخاطبان جشنواره فیلم‌ها را می‌بینند. این اصولی‌ترین کاری است که می‌توان برای دیده شدن فیلم مستند انجام داد.

وی در خصوص مستند «بهارستان، خانه ملت» که با آن در جشنواره فیلم فجر حضور دارد هم گفت: این فیلم درباره‌ی منطقه بهارستان است. این منطقه شامل میدان، مجلس، مدرسه سپهسالار و بخشی از باغ بهارستان می‌شود. این میدان به دلیل نزدیک بودن به مجلس شورای ملی اهمیت خاصی می‌یابد. از دوره انقلاب مشروطه تمام تجمعات، اعتراضات و گفتگوهای نمایندگان در مجلس بوده و بسیاری از اتفاقات مهم تاریخی در این میدان رخ می داده است.

این مستندساز در پایان افزود: «بهارستان، خانه ملت» فیلمی تاریخی است که از دوره قاجار آغاز می‌شود و پهلوی اول و دوم را در‌بر‌می‌گیرد. در حقیقت اتفاقات سیاسی مهمی مانند کودتای ۲۸ مرداد، نهضت ملی نفت، ۳۰ تیر و… در این میدان و مجلس رخ می‌دهد و مخاطبان می‌توانند با تماشای این فیلم با بخش مهمی از تاریخ ایران که برای من بسیار اهمیت داشته است، بیشتر آشنا شوند.

گفتنی است: «بهارستان، خانه ملت» یکی از آثار مستند برگزیده‌ی گروه هنر و تجربه در دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت بود. این فیلم از ساعت ۱۳ روز جمعه (۱۲ بهمن‌ماه) در سالن ویژه‌ی رسانه‌های سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر در پردیس سینمایی ملت روی پرده می‌رود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن