مجله نقد فیلمگردی
اخبارسینمای مستند

بررسی بیماری مرموز در میان پناهجویان در مستند «زندگی از من عبور می‌کند»

مستند «زندگی از من عبور می‌کند» به کارگردانی کریستینا ساموئلسون به بررسی بیماری مرموزی می‌پردازد که گریبان‌گیر کودکان پناه‌جو در سوئد شده است.

مستند «زندگی از من عبور می‌کند» به کارگردانی کریستینا ساموئلسون با این جملات آغاز می‌شود: «فرزند شما مثل سفید برفی به خواب رفته چون اوضاع اطرافش اصلا جالب نیست. این یک جور روش حفاظتی است. او منتظر این است که اوضاع بهتر شود». این مستند سوئدیِ کوتاه و خوش‌ساخت به بررسی شیوع «سندروم استعفا» در بین کودکان پناه‌جو می‌پردازد.

این بیماری مرموز طی دهه گذشته گریبان‌گیر صدها تن از کودکان پناه‌جو در سوئد شده است و شیوع آن همزمان با بیشتر شدن محدودیت‌های سوئد در پذیرش پناه‌جویان بوده است. به صورت خلاصه سندروم استعفا را می‌توان اینگونه تعریف کرد که وقتی کودکی دچار این بیماری می‌شود، بدن او از کار می‌افتد، این بیماری مانند به کما رفتن نیست، بلکه مشابه نوعی خواب زمستانی غیر ارادی است.

مستند زندگی از من عبور می‌کند
مستند زندگی از من عبور می‌کند

کودکانی که دچار سندروم استعفا شده‌اند همیشه در حالت خواب به سر می‌برند، آن ها نمی‌توانند حرکتی کرده یا حتی چشمانشان را باز کنند و تنها راه تغذیه آن‌ها استفاده از لوله تغذیه یا کمک والدینشان است که غذاهای نرم و آبکی مانند بستنی را به آن ها بخورانند.

کپی برداری و نقل این مطلب تنها با ذکر نام بلاگ سینمامارکت جایز می باشد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن