مجله نقد فیلمگردی
پرونده موضوعی

بررسی حضور کارگردانان ادوار گذشته جشنواره سینماحقیقت در حقیقت سیزده

توقف قطار جشنواره سینماحقیقت در ایستگاه سیزدهم به پایان رسیده است. حال قصد داریم به نظاره و بررسی انعکاس رفتارهای هنری ۵ گروه از کارگردانان ادوار گذشته حقیقت در آینه جشنواره ۱۳ بنشینیم.

توقف قطار جشنواره سینماحقیقت در ایستگاه سیزدهم به پایان رسیده است. ۱۳ سال است که حقیقت با تمام نقاط قوت و ضعفش به عنوان یکی از قطب‌های اصلی عرصه مستندسازی و سینمای مستند بدل شده است.

با گذشت ۱۳ دوره از این جشنواره، ۱۵۰۳ اثر وارد این ماراتن هنری شده‌اند که عمده مستندهای نمایش داده شده در این جشنواره توسط ۱۶۵ کارگردان پرکار عرصه مستند‌سازی ساخته شده است.

طی روزهای اخیر در مطلبی تحت عنوان‌ ترین‌های جشنواره حقیقت با برخی از این کارگردانان پر‌تلاش و پرکار آشنا شدیم، حال قصد داریم به نظاره و بررسی انعکاس رفتارهای هنری ۵ گروه از کارگردانان ادوار گذشته حقیقت در آینه جشنواره ۱۳ بنشینیم.

۱- فرهاد ورهرام (کارگردان مستند خانم و آقای تامپ)

فرهاد ورهرام

یک کارگردان دهه بیستی اهل بروجرد، فارغ‌ التحصیل دانشکده هنرهای دراماتیک
ورهرام به عنوان یک کارگردان همه فن حریف در موضوعات مختلف محسوب می‌شود، که با داشتن ۱۱ اثر در کارنامه کاری خود در قریب به اتفاق تمام ادوار جشنواره، رتبه نخست این رده‌بندی هنری را به انحصار خود درآورده است.

۲- فتح‌الله امیری، رضا فرهمند، حسن نقاشی (کارگردانان مستندهای قرقبان، نت‌های مسی یک رویا و قاب‌های گمشده)

فتح الله امیری

فتح‌الله امیری

یک کارگردان دهه شصتی، اهل شیردان، دارای تحصیلات کارشناسی ارشد تهیه‌کنندگی از دانشگاه صدا و سیما
کارنامه هنری امیری نشان می‌دهد که متخصص تولید مستند در حوزه طبیعت است. این مستندساز با داشتن ۸ اثر در کارنامه کاری خود طی ۸ دوره از جشنواره حقیقت، رتبه دوم را کسب کرده است.

رضا فرهمند

یک کارگردان از اهالی دهه ۵۰، متولد بیرجند، دارای کارشناسی کشاورزی
کارنامه کاری فرهمند نشان می‌دهد که این مستندساز در حوزه‌های طبیعت، جنگ و ترور، سفرنامه، سیاست، دینی_آیینی و روانشناختی، با خلق ۸ اثر طی ۷ دوره از حقیقت ایفای نقش کرده و در رتبه دوم این رده‌بندی قرار گرفته است.

حسن نقاشی

یک کارگردان یزدی، متولد دهه ۵۰، دارای تحصیلات کارشناسی ادبیات دراماتیک
حسن نقاشی با ایفای نقش در مسائل دینی، تاریخی، فرهنگی و مشاهیر با خلق ۸ اثر طی ۸ دوره از جشنواره حقیقت، در رتبه دوم این رده‌بندی جای‌گیری کرده است.

۳- لقمان خالدی (کارگردان مستند شیب تند)

لقمان خالدی

یک کارگردان از اهالی شهر غیور کرمانشاه، متولد دهه ۵۰ شمسی و دارای سطح تحصیلات کاردانی تدوین
خالدی مستند سازی است که با داشتن ۷ اثر در ۵ کارنامه جشنواره‌ای خود، رتبه سوم را در بین این ۱۶۵ مستندساز پرکار کشور کسب کرده است. خالدی تقریبا جزو اولین مستندسازانی است که در این سطح کاری، مستندی پیرامون فضای مجازی، این یگانه مغفول مانده عرصه مستندسازی، خلق کرده است.

۴- حجت طاهری، مرتضی پایه‌شناس، هادی معصوم‌دوست (کارگردانان مستندهای تنها چند متر، گلوله باران و روزی که رفت)

مرتضی پایه شناس

حجت طاهری

یک کارگردان اهل نورآباد ممسنی متولد دهه ۵۰ دارای تحصیلات دیپلم
کارنامه هنری طاهری نشان می‌دهد که مزاج این مستندساز بیشتر به سمت مسائل طبیعت جهت دارد و متمایل است. فعالیت حجت طاهری در سال‌های اخیر بسیار سیر رو به رشدی داشته داشته است، به طوری که وی با خلق ۶ اثر طی ۶ دوره جشنواره حقیقت، رتبه چهارم این عرصه را از آن خود کرده است.

مرتضی پایه‌شناس

یک کارگردان از اهالی دهه ۶۰، متولد تهران دارای تحصیلات کارشناسی ارشد عکاسی از دانشگاه تهران
پایه‌شناس یک مستندساز در عرصه سیاسی، اجتماعی، تاریخی و جنگ است، که با داشتن ۶ اثر در ۶ جشنواره در رده سوم این رقابت قرار گرفته است. نقطه اوج فعالیت و توقف مرتضی پایه‌شناس در دوره هفتم جشنواره حقیقت بود که در حال حاضر وی با خلق اثری دینی_آیینی در جشنواره سیزدهم به توقف خود پایان داده است.

هادی معصوم‌دوست

یک کارگردان تهرانی و دهه شصتی، دارای تحصیلات کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی
کارنامه هنری معصوم‌دوست در جشنواره حقیقت، حرکتی رو به رشد و پیوسته وی را تا به کنون نشان می‌دهد. مزاج هنری و رفتاری این مستندساز در این سال‌ها بیشتر روی مسائل اجتماعی با رویکرد بحران‌های اجتماعی تمرکز داشته است.

۵- علی دلکاری، شهرام میراب اقدم (کارگردانان‌ مستندهای عروسکان و مادر جبهه‌ها)

علی دلکاری

یک کارگردان دهه شصتی از خطه مرند، دارای تحصیلات کارشناسی کارگردانی
سیر هنری دلکاری طبق کارنامه هنری وی، حرکتی نامنظم داشته است و کاملا ساختارمند و بر اساس یک هدفمندی خاص نیست. آن چه که از حرکت‌ها و آثار هنری او به ذهن متبادر می‌شود، این است که سلیقه کاری و هنری دلکاری بیشتر به حوزه اجتماعی در بخش زنان، خانواده و مسائل پیرامونی آن معطوف است. دلکاری با داشتن ۵ اثر در ۴ کارنامه جشنواره‌ای خود، در پنجمین رتبه از این مراتب جای گرفته است.

شهرام میراب‌اقدم

یک کارگردان از اهالی تهران، متولد دهه ۵۰ شمسی، دارای تحصیلات کاردانی
کارنامه هنری میراب‌اقدم در جشنواره حقیقت از سال ۹۱ با شرکت در جشنواره ششم آغاز می‌شود. این مستندساز با خلق ۵ اثر در حوزه‌های دینی_آیینی، تاریخی، فرهنگی و جنگ و ترور طی ۵ جشنواره در رتبه پنجم این رده‌بندی قرار گرفته است.

نویسنده: مرتضی داودوندی

کپی برداری و نقل این مطلب تنها با ذکر نام بلاگ سینمامارکت جایز می باشد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن