مجله نقد فیلمگردی
اخبار

بسته خبری هفته؛ از بررسی بیماری پناهجویان تا برگزاری کارگاه تخصصی مستند

سینمای ایران و جهان در هفته‌ای که گذشت با خبرهای متنوعی همراه بود، بررسی بیماری مرموز در میان پناهجویان در مستند «زندگی از من عبور می‌کند» تا اعلام برنامه و اساتید کارگاه‌های تخصصی «از ایده تا فیلم‌نامه در سینمای مستند».

مهم‌ترین عناوین خبری هفته چهارم خرداد ۹۸، بررسی بیماری مرموز در میان پناهجویان در مستند «زندگی از من عبور می‌کند» تا اعلام برنامه و اساتید کارگاه‌های تخصصی «از ایده تا فیلم‌نامه در سینمای مستند» را می‌توانید در بسته خبری این هفته بخوانید.

انتشار فراخوان تولید فیلم‌های مستند با موضوع کارآفرینی

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی با مشارکت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، فیلم‌های مستندی در حوزه‌ کارآفرینی و تاثیرات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی آن تولید خواهد کرد.

مرکز گسترش
مرکز گسترش

موضوع کارآفرینی پیوند جدایی‌ناپذیری با نوآوری و خلاقیت دارد و از این جهت به یک شخصیت انسانی که واجد توانمندی‌های منحصربه‌فردی است، مربوط می‌شود پس بخشی از این تولیدات به فیلم‌های شخصیت‌محور و پرتره اختصاص می‌یابد. بخشی دیگری از این تولیدات هم به توانایی‌های بالقوه و ظرفیت‌های موجود در کشور توجه دارد.

لازم به ذکر است این فیلم‌ها در دو قالب مستندهای نیمه‌ بلند و بلند تولید می‌شوند.

بررسی بیماری مرموز در میان پناهجویان در مستند «زندگی از من عبور می‌کند»

مستند «زندگی از من عبور می‌کند» به کارگردانی کریستینا ساموئلسون به بررسی بیماری مرموزی می‌پردازد که گریبان‌گیر کودکان پناه‌جو در سوئد شده است.

این مستند با این جملات آغاز می‌شود: «فرزند شما مثل سفید برفی به خواب رفته چون اوضاع اطرافش اصلا جالب نیست. این یک جور روش حفاظتی است. او منتظر این است که اوضاع بهتر شود». این مستند سوئدیِ کوتاه و خوش‌ساخت به بررسی شیوع «سندروم استعفا» در بین کودکان پناه‌جو می‌پردازد.

مستند زندگی از من عبور می‌کند
مستند زندگی از من عبور می‌کند

این بیماری مرموز طی دهه گذشته گریبان‌گیر صدها تن از کودکان پناه‌جو در سوئد شده است و شیوع آن همزمان با بیشتر شدن محدودیت‌های سوئد در پذیرش پناه‌جویان بوده است. به صورت خلاصه سندروم استعفا را می‌توان اینگونه تعریف کرد که وقتی کودکی دچار این بیماری می‌شود، بدن او از کار می‌افتد، این بیماری مانند به کما رفتن نیست، بلکه مشابه نوعی خواب زمستانی غیر ارادی است.

آرمین ایثاریان: «اسرار دریاچه» خوشبختانه با اقبال مخاطبان روبه‌رو شد

آرمین ایثاریان با بیان اینکه مستند«اسرار دریاچه» توانسته نمایش خوبی در سینماهای هنروتجربه داشته باشد، از اقبال مخاطبان و تاثیرات مثبت ارتباط با آن‌ها گفت.

این مستندساز درباره تجربه اکران در گروه هنروتجربه عنوان کرد:«وجود هنروتجربه اتفاق مهم و فرخنده‌ای برای فیلم‌سازانی است که در سینمای مستقل فعالیت می‌کنند، چون هنروتجربه این امکان را فراهم می‌کند تا فیلم‌هایی که به طور معمول امکان اکران در سینمای تجاری را ندارند،بتوانند از طریق این مجموعه با مخاطب خود ارتباط برقرار کنند.»

آرمین ایثاریان
آرمین ایثاریان

به گفته او «اسرار دریاچه» با وجود آن که در ماه مبارک رمضان اکران شد، توانست نمایش خوبی داشته باشد. او در توضیح بیشتر این موضوع افزود:«سالن‌ها تقریبا یک‌سوم، دو سوم یا نصف پر می‌شدند که در قیاس با سایر فیلم‌ها اکران خوبی داشتیم و از این که توانستم با مخاطبانم ارتباط برقرار کنم بسیار خوشحالم.»

میکائیل دیانی در مصاحبه با بلاگ سینمامارکت عنوان کرد: کسی حاضر نیست در مورد خودکشی اظهار نظری کند

به مناسبت توزیع اینترنتی مستند «اعتراض خاموش»، بلاگ سینمامارکت گفت‌وگویی را با میکائیل دیانی کارگردان جوان این مستند انجام داده است.

کارگردان مستند «اعتراض خاموش» در پاسخ به سوال بلاگ سینمامارکت در مورد گسترش آسیب‌های اجتماعی اظهار کرد: تولید این مستند، تلنگر و هشداری برای مسئولان است تا به وضعیت اقتصادی مردم رسیدگی کنند و مانع از بروز و گسترش آسیب‌‎های اجتماعی شوند. متاسفانه خودکشی‌های اعتراضی از نمود بیرونی گسترده‌ای برخوردار نیست اما آسیب‌های فراوانی را به همراه خود دارد.

میکائیل دیانی
میکائیل دیانی

دیانی در پاسخ به سوالی در خصوص منابع پژوهشی این مستند، اظهار کرد: مطالعات جامعه شناسی و دانشگاهی، آمار و پژوهش‌های انجام شده در دانشگاه و نظریات علمی و اجتماعی مثل نظریه همبستگی اجتماعی امیل دورکیم جامعه شناس بزرگ، همه بخشی از منابع پژوهشی ما بوده است.

اعلام برنامه و اساتید کارگاه‌های تخصصی «از ایده تا فیلم‌نامه در سینمای مستند»

رئوس برنامه و اساتید مجموعه کارگاه‌های «از ایده تا فیلم‌نامه در سینمای مستند» که از ۱۶ تا ۱۸ تیرماه ۹۸ در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برگزار می‌شود، اعلام شد.

این کلاس‌ها متشکل از ۵ عنوان «ایده‌یابی در فیلم مستند»، «پژوهش»، «دراماتورژی»، «گسترش طرح» و «فیلم‌نامه مستند» است که به ترتیب توسط محمد مقدم، محمد تهامی‌نژاد، علی راضی، مهرداد زاهدیان و پیروز کلانتری تدریس خواهد شد.

این کلاس‌ها شامل بررسی اثر و کارگاه انتقال تجربه هم می‌شود. ضمن این که در پایان به پنج طرح برگزیده‌ی هنرجویان کمک هزینه تولید اختصاص می‌یابد.

کپی برداری و نقل این مطلب تنها با ذکر نام بلاگ سینمامارکت جایز می باشد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن