مجله نقد فیلمگردی
اخبارسینمای مستند

بسته خبری هفته؛ از حضور شوماخر در کن تا اکران مستندهای جدید!

سینمای مستند در هفته‌ای که گذشت با خبرهای متنوعی همراه بود، از حضور مستند «میشائیل شوماخر» اسطوره فرمول یک در کن تا اهدای تمام آثار کامران شیردل به مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.

بلاگ سینمامارکت با تمرکز بر اخبار سینمای مستند در ایران و جهان، تصمیم گرفت در گزارشی هفتگی اخبار این حوزه را به نگارش درآورد. به همین دلیل از این هفته پنجشنبه‌ها مهمترین اخبار حوزه مستند را می‌توانید در این بسته خبری مطالعه کنید.

سینمای مستند در هفته‌ای که گذشت با خبرهای متنوعی همراه بود، از حضور مستند «میشائیل شوماخر» اسطوره فرمول یک در کن تا اهدای تمام آثار کامران شیردل به مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.

مهمترین خبرهای مستند ایران و جهان را در زیر مرور می‌کنیم:


«میشائیل شوماخر» اسطوره فرمول یک به کن می‌رود

اولین مستند بلند درباره «میشائیل شوماخر» اسطوره مسابقات اتومبیلرانی فرمول یک به کارگردانی «میشائیل وِش» و «هانس برونو کامرتونز» در جشنواره کن اکران می‌شود و به فروش خواهد رسید.

شوماخر

این فیلم روایتگر داستان این ستاره دنیای ورزش است. او تنها راننده‌ای در تاریخ است که ۷ بار قهرمان رقابت‌های جهانی موسوم به «فرمول یک» شده است. ۵ مورد از این قهرمانی‌ها را به‌طور متوالی و با تیم «فِراری» به دست آورده است.

جشنواره کن ۲۰۱۹ از سه‌شنبه ۲۴ اردیبهشت تا ۵ خرداد ۱۳۹۸ برگزار می‌شود.

کارگردان مستند قدیس: تنها کسی که در جریان روشنفکری نقد نشده، “شاملو” است

مستند «قدیس» روایت زندگی احمد شاملو منتشر شد. حسین لامعی روزنامه نگار و مستندساز با نگاهی متفاوت به زندگی این شاعر، قدیس را کارگردانی کرده است. این مستند به جنبه‌های مختلف زندگی شاملو از سخنرانی‌ها و شاعری تا فعالیت‌های سیاسی، فیلمنامه‌نویسی و ازدواج‌هایش می‌پردازد. در مستند «قدیس» نظرات شاعران و افرادی همچون نیما یوشیج، نجف دریابندری، رضا براهنی، فروغ فرخزاد، احسان نراقی، شفیعی کدکنی، یوسفعلی میرشکاک و محمدرضا شجریان درباره احمد شاملو مرور شده است.

حسین لامعی

لامعی در گفت‌و‌گویی درباره این مستند اظهار کرد: در مورد همه‌ افراد چه شخصیت‌های سیاسی چه فرهنگی که در فضای هنر خیلی هاله قدسی دارند، به نظر من باید همین مواجهه باشد. مواجهه با انسانی عادی، نه انسانی مقدس. بیشترین هاله‌ قدسی را در این فضا احمد شاملو داشت. یعنی کسی در تاریخ ادبیات معاصر جرأت نداشت کوچکترین نقدی بر او وارد کند. به همین خاطر مستندی کلی در مورد جریان روشنفکری نساختم. در مورد یک شخص ساختم.


کامران شیردل فیلم‌های مستند خود را به مرکز گسترش اهدا کرد

کامران شیردل ضمن حضور در این «مرکز» و دیدار با مدیران این مجموعه، فیلم‌های مستند خود را مرکز گسترش هدیه داد.

وی ضمن ابراز خرسندی اظهار امیداواری کرد که با همکاری این مرکز، امکان دیده شدن آثارش توسط نسل جوان فراهم آید.

کامران شیردل
کامران شیردل

فیلم‌های مستند استاد کامران شیردل که با بهترین کیفیت تحویل آرشیو مرکز گسترش شده، عبارتند از: تهران پایتخت ایران است، حماسه روستازاده‌ی گرگانی یا اون شب که بارون اومد، قلعه، مرواریدهای خلیج‌فارس- دُوبی، پیکان، بوم سیمین، ندامتگاه، آئینه‌ها، تنهایی اول، فولاد مبارکه.


«بی گدار» به جشنواره ای در مجارستان راه یافت

علیرضا دهقان از حضور مستند «بی گدار» در جشنواره بین المللی فیلم طبیعت و محیط زیست مجارستان «Gödöllő» خبر داد.

فستیوال فیلم طبیعت «Gödöllő» اولین بار در سال ۲۰۱۵ با شعار «حفظ طبیعت و محیط زیست با قدرت هنر و نمایش» برگزار شد و رسالت خود را در بالا بردن آگاهی عمومی نسبت به حفظ تنوع زیست محیطی و منابع طبیعی و همچنین بالا بردن ارزش زیبایی کره زمین تعریف کرده است.

مستند بی گدار
مستند بی گدار

این جشنواره از ۲۴ تا ۲۷ می مصادف با ۳ تا ۶ خرداد ماه در مجارستان برگزار می‌شود.

کپی برداری و نقل این مطلب تنها با ذکر نام بلاگ سینمامارکت جایز می باشد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن