مجله نقد فیلمگردی
اخبار

بسته خبری هفته؛ از حضور «نسیان» در کن تا ساخت مستند «هانری کُربَن»

سینمای مستند در هفته‌ای که گذشت با خبرهای متنوعی همراه بود، از حضور و نمایش مستند ایرانی «نسیان» در جشنواره کن تا انتخاب محمد صوفی به عنوان رئیس یازدهمین جشن مستقل سینمای مستند ایران.

سینمای مستند در هفته‌ای که گذشت با خبرهای متنوعی همراه بود، از نمایش مستند ایرانی «نسیان» در جشنواره کن تا انتخاب محمد صوفی به عنوان رئیس یازدهمین جشن مستقل سینمای مستند ایران.

مهمترین خبرهای مستند ایران و جهان را در زیر مرور می‌کنیم:


مستند ایرانی «نسیان» در جشنواره کن به نمایش در آمد

مستند «نسیان» به کارگردانی حسن آخوندپور و تهیه کنندگی پژوهشکده ثامن، شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه در بخش بازار فیلم هفتاد و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم کن نمایش داده شد. این مستند که محصول شرکت سینمایی پایا فیلم توس است، در ساعت ۱۰ صبح برای علاقمندان سینمای مستند در بخش بازار فیلم کن نمایش داده شد.

مستند نسیان
مستند نسیان

این مستند که به موضوع نوسازی بافت پیرامون حرم مطهر امام رضا(ع) در ۵۰ سال اخیر پرداخته، پیش از این در گروه سینمایی هنر و تجربه اکران شده است. همچنین این مستند در هجدهمین جشن حافظ، کاندیدای دریافت جایزه بهترین فیلم مستند بود.


اکبر نبوی مطرح کرد: در مستند «پدر طالقانی» ساده‌انگارانه با زندگی مرحوم طالقانی برخورد نشده

اکبر نبوی تهیه‌کننده و منتقد سینما پس از تماشای مستند «پدر طالقانی» گفت: معتقدم که هم به تاریخ معاصرمان و هم به شخصیت‌های تاریخی‌مان ستم کرده‌ایم.

این منتقد سینما افزود: جدا از اشکالاتی که این مستند در بخش محتوا دارد، در کل به دو دلیل این کار را دوست داشتم؛ اول اینکه نفس کار مستند تاریخی بسیار ارزشمند است و دوم اینکه کاملا مشخص است برای ساخت این مستند تلاش شده و ساده‌انگارانه با زندگی مرحوم طالقانی برخورد نشده است و از این دو زاویه کار قابل دفاعی است.

اکبر نبوی

گفتنی است مستند داستانی «پدر طالقانی» به کارگردانی محمدعلی محمددوست و تهیه کنندگی اباذر صالحیان هم اکنون در حال اکران در دانشگاه‌ها است و انتشار اینترنتی آن نیز ادامه دارد.


به بهانه بیماری؛ مارادونا از جشنواره کن جا ماند

هفتمین روز جشنواره فیلم کن با نمایش مستند «دیه گو مارادونا» ساخته آصف کاپادیا، کارگردان بریتانیایی هندی‌تبار همراه بود.

فیلم ۱۴۰ دقیقه‌ای «دیه گو مارادونا» سال‌های حضور مارادونا، را در باشگاه ناپل ایتالیا در فاصله سال‌های ۱۹۸۴ تا ۱۹۹۱ روایت می‌کند که از یکسو بهترین سال‌های فعالیت این فوتبالیست بود و از سوی دیگر، به جدایی تلخ میان ناپل و مارادونا انجامید.

مستند مارادونا
مستند مارادونا

قرار بود مارادونا هم یکشنبه شب به کن بیاید و در اکران فیلمی که براساس زندگی شخصی و حرفه‌ای او ساخته شده شرکت کند اما به گفته آصف کاپادیا، به دلیل مشکل جسمی پیش آمده و زخمی که در شانه‌اش ایجاد شد، نتوانست در این جشنواره شرکت کند.


انتخاب محمد صوفی به عنوان رئیس یازدهمین جشن مستقل سینمای مستند ایران

محمد صوفی به عنوان رئیس یازدهمین جشن مستقل سینمای مستند ایران از سوی هیأت رییسه این جشن معرفی شد. صوفی فارغ‌التحصیل رشته کارگردانی سینما و در حال حاعضر عضو هیئت مدیره انجمن صنفی تهیه‌کنندگان سینمای مستند ایران است. او سال گذشته عضو هیئت رئیسه دهمین جشن مستقل سینمای مستند ایران بود.

محمد صوفی
محمد صوفی

یازدهمین جشن مستقل سینمای مستند ایران نیمه دوم مرداد ماه برگزار می‌شود و در این جشن برترین‌های سینمای مستند معرفی خواهند شد. در این جشن تنها فیلم‌های مستندی که پس از تیرماه ۹۶ تولید شده‌اند، می‌توانند مورد ارزیابی قرار گیرند. امسال مبلغ ورودیه برای ثبت‌نام ۱۰۰ هزار تومان تعیین شده است.


مستند «هانری کُربَن» ایران‌شناس فرانسوی در مرکز گسترش تولید می‌شود

مسعود طاهری که مستند «شرقی» او در سال ۹۷ به نمایش درآمد و به واسطه‌ی برخورداری از سوژه‌ای خاص مورد توجه مخاطبان قرار گرفت، هم‌اکنون با تولید مستند «مستشرق» که محصول مشترک چهرداد فیلم و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است، به زندگی یکی دیگر از فیلسوفان اسلام‌شناس جهان، «هانری کُربَن» Henry Corbin فرانسوی می‌پردازد.

مستند مستشرق
مستند مستشرق

کارگردان مستند «مستشرق» هدف فیلم را معرفی یک فیلسوف اسلام‌شناس، پدیدارشناس و البته شیفته‌ی استشراق و سنت و معنویت از دل مدرن‌ترین شهر جهان یعنی پاریس به مخاطب معاصر دانست و افزود: دقت روی خواست‌های کربن و واکاوی اهداف او در پیشنهادات فلسفی که برای دنیای روبروی خود ارائه می‌دهد، جزو اهداف اصلی ساخت این فیلم است.

کپی برداری و نقل این مطلب تنها با ذکر نام بلاگ سینمامارکت جایز می باشد
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن