مجله نقد فیلمگردی
اخبارفضای مجازی

بی بی سی رسانه اخلاق مدار!!

یادداشت سید مهدی دزفولی کارگردان مستند «گزارش چند قتل» درباره مستند «بهتان» ساخته حسین باستانی که از شبکه بی بی سی فارسی پخش شده است.

دو شب قبل مستند بهتان از شبکه بی بی سی فارسی پخش شد که ساخته آقای حسین باستانی سردبیر این شبکه است. حسین باستانی خود زمانی گویا طلبه حوزه بوده است و بعدها وارد صنف روزنامه‌نگاران شد و به نگارش مقالات و مطالب انتقادی روی آورد.

اساس مستند بر بحث اخلاقی قبح بهتان در اسلام هست و اینکه جمهوری اسلامی در موارد عدیده‌ای به مخالفین خود بهتان‌های غیر‌اخلاقی و… زده است تا آنان را بی‌آبرو کند و برای رهبران جمهوری اسلامی هم مساله اخلاق چندان مطرح نیست و حتی به ظاهر احکام حلال و حرام دین را به نفع خود مصادره می‌کنند تا جمهوری اسلامی بقا پیدا بکند.

اما چند نکته درباره این مستند جالب است که توجه به آنها را باید جدی گرفت:

۱- این مستند تقریباً به مسائل روز نمی‌پردازد و مساله اصلی آن برای ۲۰ سال قبل است و مساله روز آن صرفاً یک مورد و آن هم خانم مسیح علینژاد هست که در حد کوتاهی به آن اشاره می‌کند و گویی هدف اصلی پرونده قتل‌های زنجیره‌ای و سعید امامی بوده است که نسبتاً زمان زیادی را به آن می‌پردازد و خیلی بی‌ربط‌تر از قسمت‌های دیگر به آن وارد می‌شود و سطحی از آن عبور می‌کند. (این را در کنار بخش‌های دیگر همانند بخش خاطرات عبدالکریم سروش، خاطره از مصدق و خاطره خانم علینژاد بگذاریم با معنا می شود.)
این نکته اساسی هم مورد توجه باشد که بسیاری از حرف‌های بریده شده از سخنان امام خمینی و یا آیت الله خامنه‌ای اساساً مصداق صحیحی ندارد. مثلاً سخنان امام در مرداد ۱۳۶۰ زمانی بیان شده است که بعد از قیام مسلحانه مجاهدین است و در آن شرایط درباره حفظ جان یک مسلم و یا مساله جاسوسی بیان شده و ربطی به زمان‌های عادی ندارد.

در مورد آیت الله خامنه‌ای نیز مصداقی بیان نشده است.

در مورد فکت آوردن از افراد بی‌ربط نیز مستند قابل تامل وارد شده است. به عنوان نمونه امیرحسین طاهرخان هیچگاه یک مدیر جمهوری اسلامی نبوده، بلکه دردوره احمدی‌نژاد یک فعال رسانه‌ای حامی وی بود که به سرعت نیز طرد شد، سایت وی صلح نیوز نیز در سال ۱۳۹۳ فیلتر شد و اساساً این فرد و حرف‌هایش هیچگاه مورد توجه قرار نگرفت و فرد جدی نبوده است. حالا چرا بی بی سی فارسی باید به سخنان یک چنین فرد گمنامی استناد کند؟ از این هم بگذریم که وی هیچگاه سردبیر نشریه شهروند امروز نبود و اساساً شهروند امروز رسانه‌ای اصلاح طلب با سردبیری محمد قوچانی بود و در سال ۱۳۸۷ نیز توقیف شد!!!

۲- بی بی سی فارسی برخلاف ادعای خود در رعایت اخلاق در موارد متعددی از جمله مورد آقای سعید طوسی در سال ۱۳۹۵، کاملاً بی‌اخلاقی کرد و باعث یک بهتان بزرگ به یک چهره شد که هیچگاه نیز اثبات نشد بلکه در دادگاه رسمی خلاف آن اثبات شد. با این بحث صدور حکم کاری فعلاً ندارم اما در این بحثی نیست که کار بی بی سی فارسی بر خلاف نسخه خود، یک بی‌اخلاقی بزرگ بود و رسانه‌هایی همانند صدای آمریکا و بی بی سی نیز بارها به روش های غیر‌اخلاقی متوسل شده‌اند.

۳- اینکه چرا یک رسانه به سرعت باید به مساله‌ای به ظاهر اخلاقی به بهانه‌های سیاسی و تاریخی ورود کند خود قابل تامل است. قطعاً سطح ظاهری این مستند یک بحث اخلاقی است و عمق آن ربطی به این موضوع ندارد و دغدغه و هدف بی بی سی مساله‌ای دیگر است که به نظرم پرونده قتل‌های زنجیره‌ای و رسیدگی به اتهامات متهمین آن بوده است که در ماه‌های اخیر بعد از ۲۰ سال باز جنجالی شده است.

۴- کار رسانه، بازی با افکار مخاطب خود است و این را فراموش نکنیم، بی بی سی خود در موارد زیادی اخلاق را رعایت نکرده است پس نشان می‌دهد دغدغه اخلاق زیاد برای او مطرح نیست و مساله‌اش چیز دیگری بود که به صورت اجمالی به آن اشاره کردم.

این متن در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و بلاگ سینمامارکت در نگارش متن تغییری ایجاد نکرده است.
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن