مجله نقد فیلمگردی
اخبارفضای مجازی

تروریسم آمریکایی در سلاح‌های مجهز به اورانیوم ضعیف شده

در فیلم مستندی به نام "زمین سوخته" تصاویر تکان دهنده‌ای از بمباران هواپیماهای آمریکایی حین جنگ بالکان در دهه 90 و اشغال عراق در طول 10 سال اخیر نشان داده می‌شود.

به گزارش بلاگ سینمامارکت، سعید مستغاثی از منتقدان سینما در صفحه شخصی خود به نقد مستند “زمین سوخته” پرداخت که در زیر می‌خوانیم:

اگر آمریکائی‌ها بمب اتمی را ساختند و به اندازۀ یک حبه قند از اورانیوم در یک چهارم ثانیه، انرژی  فوق العاده‌ای آزاد کرد که حدود ۲۲۰ هزار نفر از مردم ژاپن را یکجا به قتل رساند (رکوردی که ناسیونال سوسیالیست‌های نازی هرگز به آن نرسیدند، ولی دموکراسی آمریکایی به خوبی از عهدۀ آن برآمد) امروزه همین آمریکاییان در جبهه جدید جنگی خود از اورانیوم ضعیف شده (Depleted Uranium) در بمب‌ها و گلوله‌ها استفاده می‌کنند تا به قول خود از میدان جنگ با دشمن، یک زمین سوخته به دست آورند!!

آنها این رویکرد سبوعانه را در جنگ بالکان و جنگ اول خلیج فارس در دهه ۹۰ نیز تجربه کرده‌بودند و سپس آن را در اشغال عراق و افغانستان در سال‌های ۲۰۰۳ به بعد به کار بستند .

استفاده از اورانیوم ضعیف شده علاوه بر موثرتر کردن نفوذ گلوله‌های مختلف سلاح‌هایی از قبیل تفنگ و تانک و توپ، به عنوان گیرنده‌های قوی اورانیوم در بدن قربانیان نیز عمل کرده تا همچون عملکرد بمب اتمی در کوتاه مدت، این بار در یک فاصله زمانی طولانی، حرث و نسل یک سرزمین و ملت را از بین برده و زمین سوخته حاصل آورند.

در فیلم مستندی به نام “زمین سوخته” تصاویر تکان دهنده‌ای از بمباران هواپیماهای آمریکایی حین جنگ بالکان در دهه ۹۰ و اشغال عراق در طول ۱۰ سال اخیر نشان داده می‌شود.

از دیدگاه ارتش آمریکا، سلاح‌های مجهز به اورانیوم ضعیف‌شده، به اندازه‌ای مفید و مؤثر بود که با وجود تمام مخاطرات، آن را به کار برد. اورانیوم ضعیف شده از نسل‌های امروز و فردا در زمین سوخته، موجوداتی ناقص الخلقه بر جای می‌گذارد. که تصویر تاریکی از آینده بشریت به شمار می‌روند تا همان تصویر نژادپرستانه‌ای که همواره مدنظر آمریکایی‌ها بوده، محقق شود.

ونسان رنوآر، روزنامه نگار فرانسوی در کنفرانسی که فیلم مستند”زمین سوخته”به نمایش درآمد، درباره سلاح‌های کشتار جمعی و کاربرد اورانیوم ضعیف‌شده به عنوان یکی از این سلاح‌ها گفت:

اورانیوم ضعیف شده، چیزی فراتر از یک اسلحه است. اسلحۀ ترسناک که مستقیما از جهنم بیرون آمده است.

بدین‌سان، همانگونه که در “گزارش جهانی ۲۰۰۰: چشم انداز جهانی بدون آینده” می‌خوانیم، سلاح‌های حاوی اورانیوم ضعیف‌شده که درسطح منطقه‌ای به کارگرفته می‌شوند، اهداف شورای امنیت ملی آمریکا را محقق می‌سازند. این گزارش بر “جمعیت زدایی” در کشورهای جهان سوم به عنوان الزامی برای تحقق اهداف اربابان قدرت و همچنین امنیت تامین مواد کانی و دیگر منابع استراتژیک، تاکید دارد.

پیامد آلودگی کلی هوا به غبار اورانیوم ضعیف شده جز جمعیت‌زدایی انبوه درسطح جهانی نیست. بدینگونه، با افزایش نرخ مرگ و میر و کاهش نرخ زاد و ولد، می‌توان بیش از دو میلیارد تن از جمعیت جهان کاست. اورانیوم ضعیف شده تحفه نظم نوین جهانی و سلاحی ایده‌آل برای کاستن از جمعیت جهان است و ظرف تنها چند دهه کره زمین را به “سیاره ای مرده” مبدل خواهد‌ساخت. آنچه قراربود سلاح‌های هسته‌ای و کشتار جمعی در مدتی کوتاه انجام دهند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن