مجله نقد فیلمگردی
اخبارسینمای مستند

تماشای مستند “سیاره ما” همراه با عذاب وجدان

بخشی زیادی از شگفتی حاصل از تماشای این مجموعه مستند، با ناراحتی و نگرانی برای محیط زیست این سیاره خاکی همراه است.

به گزارش بلاگ سینمامارکت به نقل از the atlantic، مستند «سیاره ما» آنچه که در مستندهای دیگر گفته نشده را بازگو می‌کند. در واقع این مستند زیبا ولی ناخوشایند که قرار است روی netflix قرار بگیرد، در حرکتی پیشگامانه، بینندگان را تشویق می‌کند تا خود را در برابر طبیعت متعهد ببینند.

این مستند بدون موسیقی متن است تا بینندگان بتوانند به‌راحتی تصور کنند که در دل طبیعت قرار دارند؛ ولی با پیامی متفاوت. در واقع بخشی زیادی از شگفتی حاصل از تماشای تصاویر این مستند، با عذاب وجدان همراه است؛ می‌توان گفت سرگرمی همراه با ناراحتی و نگرانی.

مستند «سیاره ما» به‌طور مکرر به بینندگان خود یادآوری می‌کند که شگفتی‌هایی که شاهد آن هستند، با اقدامات انسانی به مخاطره افتاده‌اند. مثلاً، پس از دیدن یک زوج فوسا(از خانواده گربه‌سانان)، به بیننده گفته می‌شود جنگل‌هایی که دیدیم، اکنون دیگر نابود شده‌اند. یا مثلاً پس از تماشای اورانگوتان‌های جالب، به بیننده گفته می‌شود که هر هفته یکصد میمون همچون آنها به دلیل فعالیت‌های انسانی می‌میرند.

مستند سیاره ما
مستند سیاره ما

در جایی دیگر در یک تصویربرداری زمان‌گریز(time-lapse) شاهد هستیم که جنگل بورنئو (Borneo)، محل کشت و فرآوری تنها یک محصول یعنی روغن نخل شده که تماشای آن برای بیننده واقعاً دردناک است.

اگر در هنگام دیدن این مستند، صدای آن را قطع کنید، تقریباً شبیه به دیگر مستندهای حیات‌وحش خواهد بود؛ می‌توانید با خیال راحت بنشینید و از دیدن زیبایی‌های طبیعت لذت ببرید.

اما مستند «سیاره ما» اصلاً نمی‌خواهد شما راحت و آسوده باشید. مثل اینکه یک فیلم جذاب در مورد مواد مخدر تماشا کنید در طول آن راوی، فهرستی از اثرات وحشتناک آن را برای شما بخواند.

فوترگیل می‌گوید: «پنج سال پیش که ما این کار را آغاز کردیم، خیلی سخت بود که بتوانیم برنامه‌های زیست‌محیطی را در پرمخاطب‌ترین زمان پخش برنامه‌های تلویزیونی (prime time) پخش کنیم. اما این روند امروز تغییر کرده و رسانه‌ها نیز خواهان برنامه‌های زیست‌محیطی بیشتر هستند.»

برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن