مجله نقد فیلمگردی
اخبارجشنواره سینما حقیقتجشنواره ها

جایزه جشنواره فیلم مستند و قوم نگاری پارما نقدی نیست

دومین نشست بازار فیلم بخش بین‌الملل در روز پنجم با حضور وایکو ادور از استونی با موضوع جشنواره فیلم مستند و قوم نگاری پارما در دوازدهمین جشنواره سینماحقیقت در غرفه بین‌الملل برگزار شد.

به گزارش بلاگ سینمامارکت، وایکو ادور سینماگر اهل استونی با ابراز خرسندی از این که در این جشنواره فیلمسازان ایرانی را ملاقات می کند، گفت: من برنامه ریز جشنواره فیلم مستند و قوم نگاری پارما هستم که جشنواره تخصصی مستند در استونی است. این فستیوال در سال ۱۹۸۷ توسط رئیس جمهور وقت استونی که خودش نویسنده و فیلمساز بوده به کمک فیلمساز دیگری تاسیس شد.

ادور ادامه داد: اولین هدف جشنواره ما این است که فیلمسازان اروپای شرقی و روسی را با فیلمسازان اروپای غربی آشنا کند و پل ارتباطی بین آن ها باشد. در اولین دوره ها تمرکز این جشنواره روی فیلمسازان و فیلم هایی بود که در مورد مردم استونی ساخته شده، ولی در حال حاضر روی مسائل اجتماعی و انسانی دنیا تمرکز داریم و همچنان به فیلم هایی که به مسائل مردم استونی می پردازند هم توجه می کنیم.

وی با بیان اینکه فکر می کنم جشنواره ما یک جشنواره فوق العاده است و ما ارتباط خوبی با تلویزیون داریم، گفت: در هفته ای که جشنواره مستند پارما در حال برگزاری است، یکی از فیلم های جشنواره در ساعات اصلی پخش تلویزیون بعد از اخبار نمایش داده می شود. ما ۶ تا از بهترین مستندهایی که دریافت می کنیم را از تلویزیون به نمایش می گذاریم و مردم می توانند به آن رای دهند که بهترین فیلم، جایزه مردمی جشنواره پارما را دریافت می کند.

ادور ادامه داد: ما جایزه مالی نداریم و به جای جایزه مالی، پتوهای دست بافت استونیایی به فیلمسازان هدیه می دهیم. ولی امسال تصمیم گرفتیم سرمایه گذاری پیدا کنیم تا بتوانیم جایزه نقدی به برنده ها، حداقل به برنده بهترین فیلم جایزه بدهیم.

وی درباره تعداد فیلم هایی که در این جشنواره به نمایش در می آیند، گفت: هر سال بین ۷۰ تا ۸۰ فیلم در جشنواره ما به نمایش در می آید که بعد از جشنواره، فیلم های برنده در ۱۰ شهر مختلف استونی به نمایش گذاشته می شوند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن