مجله نقد فیلمگردی
اخبارسینمای مستند

جدول پرفروش ترین فیلم های مستند ایران و جهان در هفته گذشته

مستند «میدان جوانان سابق» در صدر جدول فروش فیلم‌های مستند گروه هنر و تجربه قرار دارد و بعد از این مستند، «اسرار دریاچه» در رتبه دوم جای دارد.

در هفته گذشته مستند «pavarotti» به کارگردانی ran Harvard با فروش مجموع نزدیک به ۷۳۱/۰۰۰ هزار دلار در صدر گیشه فروش فیلم‌های مستند در جهان قرار گرفت. در رتبه بعدی این جدول مستند «echo in the canyon» به کارگردانی Andrew Slater با فروش ۴۴۰/۰۰۰ هزار دلاری قرار دارد.

در میان مستندهای ایرانی و در گروه هنر و تجربه مستند «میدان جوانان سابق» در صدر جدول فروش قرار دارد و بعد از این مستند، «اسرار دریاچه» در رتبه دوم جای دارد.

مستند «میدان جوانان سابق» به کارگردانی مینا اکبری درباره یک عکس است که روزنامه‌نگاران روزنامه «جامعه» در سال ۱۳۷۶ به پیشنهاد ماشاالله شمس‌الواعظین سردبیر روزنامه برای روجلد شماره نوروز در میدان جوانان گرفته‌اند.این فیلم به بهانه این عکس مروری دارد بر وضعیت مطبوعات طی ۲۰ سال اخیر و تاثیری که دگرگونی‌های سیاسی و اجتماعی ایران بر کار رسانه گذاشته است.

مستند «اسرار دریاچه» به کارگردانی آرمین ایثاریان درباره منطقه باستانی تخت سلیمان است که با بیش از ۳۰۰۰ سال قدمت در استان آذربایجان غربی قرار دارد و دریاچه‎ای عمیق با داستان‎ها و افسانه‎های بسیاری درباره گنج‎های سلسله‌های مختلف تاریخی هست که به‌خاطر سمی بودن آب ِآن و قرارگیری در ارتفاع، تاکنون دست‌نیافتنی بوده و هیچ‌کس به اعماق آن نرسیده بود. این فیلم اکتشافی و پژوهشی به معرفی منطقه باستانی تخت سلیمان و مراحل اکتشاف اعماق تاریک و رمزآلود دریاچه تخت سلیمان می‎پردازد.

کپی برداری و نقل این مطلب تنها با ذکر نام بلاگ سینمامارکت جایز می باشد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن