مجله نقد فیلمگردی
اخبارسینمای مستند

جزییات سومین جشنواره تلویزیونی مستند اعلام شد

تا پایان اردیبهشت هنرمندان وقت دارند آثار خود را ارسال کنند و به روال دوره‌های پیش در قالب کوتاه، نیمه بلند و بلند برگزار می‌شود

سلیم غفوری مدیر شبکه مستند جزییات سومین جشنواره تلویزیونی مستند را اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، سلیم غفوری در نشست سومین دوره جشنواره تلویزیونی مستند که امروز ۱۵ اردیبهشت در صداوسیما برگزار شد به جزییات سومین دوره از جشنواره مستند اشاره و بیان کرد: تا پایان اردیبهشت ماه هنرمندان وقت دارند آثار خود را ارسال کنند و آثار به روال دوره‌های پیش در قالب کوتاه، نیمه بلند و بلند در ۲ گروه هیات داوران جشنواره و انتخاب مردمی داوری می‌شوند.

وی ادامه داد: برای برگزیدگان در بخش کوتاه مبلغ ۵ میلیون تومان به عنوان جایزه نقدی و ۱۵ میلیون تومان برای حمایت از اثر بعدی مستندساز، در بخش نیمه بلند ۷ میلیون جایزه نقدی و ۲۵ میلیون برای حمایت از اثر بعدی مستندساز و در بخش بلند ۱۲ میلیون تومان جایزه نقدی و ۴۰ میلیون تومان برای حمایت از اثر بعدی مستندساز تعلق می‌گیرد.

مدیر شبکه مستند درباره بخش جنبی جشنواره عنوان کرد: سال گذشته در کنار مسابقه فیلم مستند که بخش اصلی جشنواره بود، جشنواره عکس مستند را هم داشتیم که امسال در بخش «تک عکس» این بخش را هم داریم.

وی همچنین به اضافه شدن یک بخش جدید اشاره و تصریح کرد: امسال بخش جدیدی با نام «مستندنگاری» اضافه شده است که به دلیل اهمیت پژوهش در کار مستند است چون سوژه یابی و تحقیق کمک بسیاری به این حوزه می‌کند. امیدواریم در دوره‌های بعدی هم این بخش را داشته باشیم.

غفوری درباره تغییر دیگر این دوره از جشنواره تلویزیونی مستند گفت: تغییر دیگر در سومین دوره این است که آثاری که به بخش مسابقه راه پیدا می‌کنند در یک باکس تلویزیونی در شبکه مستند به نمایش در می‌آید و از این طریق مردم رای خود را اعلام می‌کنند. به آثاری هم که به بخش مسابقه راه پیدا می‌کنند مبلغی به عنوان حق راه یابی یا حق پخش تعلق می‌گیرد که یک میلیون برای آثار کوتاه، ۲ میلیون برای نیمه بلند و سه میلیون برای آثار بلند خواهد بود.

وی درباره زمان پخش شبکه مستند عنوان کرد: پیش بینی ما این است که نمایش آثار از اوایل تیرماه در شبکه مستند آغاز شود و ۳۰ مرداد ماه پایان نمایش‌ها خواهد بود که روزهای شنبه تا چهارشنبه پخش می‌شود. همچنین اوایل مهرماه یا اواخر شهریور ماه اختتامیه جشنواره برگزار می‌شود.

غفوری درباره محدودیت حضور آثار مستند در جشنواره عنوان کرد: در قوانین جشنواره تعیین شده است که مستندهایی که به سال ۹۵ به بعد تعلق دارند می‌توانند در جشنواره حضور داشته باشند اما آثار منعی برای حضور در دیگر جشنواره‌ها ندارند.

مدیر شبکه مستند با اشاره به هدف جشنواره تلویزیونی مستند یادآور شد: یکی از سیاستگذاری‌های جشنواره تلویزیونی مستند تلاش برای برقراری عدالت رسانه‌ای هم در نحوه پخش و توزیع آنها و هم در عرصه تولید است. ما معتقد هستیم که جشنواره تلویزیونی مستند برای تحقق این عدالت رسانه‌ای بسیار کمک‌کننده است.

وی در پایان با اشاره به اینکه حدود ۶۵ اثر به بخش رقابتی راه پیدا می‌کند، گفت: هنوز هیات داوران جشنواره مشخص نشده و بعد از مرحله انتخاب آثار مشخص می‌شوند. پیش‌بینی ما این است که به فاصله ۱۰ تا ۱۵ روز بعد از پخش همه آثار جشنواره در شبکه مستند نتایج داوری‌ها و کاندیداها اعلام شوند.

منبع
خبرگزاری مهر
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن