مجله نقد فیلمگردی
فیلم شناسییادداشت

جشنواره سینمایی یا کازینو برای پولدارها

هفتاد و دومین دوره  جشنواره فیلم کن در حالی به پایان خود رسید که فضای به‌اصطلاح لاس وگاسی، آن را هر چه بیشتر از یک جشنواره سینمایی دور ساخته بود. طی چند روز گذشته، گزارش‌ها و ارقام حیرت‌آوری از سرگرمی و هزینه‌ها و پول‌های کلانی که در حاشیه این جشنواره جابه‌جا می‌گردد و در واقع پررنگ‌تر از متن فیلمیک و سینمایی آن هستند، بیش از پیش، سوژه اخبار و داغ‌های روز خبرنگاران و حاضران در این شهر سواحل جنوبی فرانسه شد.

درحالی‌که سینما دوستان این جشنواره در تب‌وتاب روایت سفارشی  تارانتینو از  هالیوود به نام «روزی روزگاری در هالیود» بودند و برخی به تماشای  فیلم ضد اسلامی برادران داردن به نام «احمد جوان» نشستند و گروه دیگری در سالن نمایش فیلم جدید و البته کسالت‌بار و تقلیدی جیم جارموش یعنی «مرده‌ها نمی‌میرند» خوابشان برد و پدرو آلمادوار برای فیلم اخیرش به اسم «رنج و افتخار» خواب  نخل طلایی می‌دید، آن‌طرف‌تر و در حوالی ساحل کن و در کشتی ۱۳۷ متری میلیاردر معروف یهودی «بیل گفن»، میهمانی ۴۰۰ میلیون دلاری برگزار کرد! شرکت‌کنندگان در آن به قمار و میخواری پرداختند و البته در کنار آن، میهمانی‌های متعدد ساحلی کن با سرو شام ویژه و موسیقی و نورپردازی چشمگیر، هرکدام بالغ بر ۱۵۰ هزار دلار برای برگزار کنندگانش هزینه داشت!

در سمت دیگر و در سوییت‌های هتل گران‌قیمت مجستیک باربر، به‌نام‌های «کریستین دیور» و «مجستیک»، میهمانان پولدار این سوییت‌ها به ترتیب قیمت‌های ۵۶۱/۳۱ و ۷۴۹/۴۴ دلار را تجربه کردند. این هتل که محل برگزاری مراسم بعد از افتتاحیه و اختتامیه جشنواره نیز بوده و هست، مبلغ ۳۴۷ هزار دلار برای مراسم فوق دریافت می‌کند که ۳۱۵ هزار دلار آن فقط مربوط به غذای شرکت‌کنندگان است!

همه این‌ها علاوه بر مراسم  فرش قرمز و رژه به‌اصطلاح  سلبریتی‌ها بر روی آن است که در واقع این لباس‌ها و جواهراتشان و برندهای سازنده آن‌هاست که شهرت و ارزش بسیار بیشتری دارد! به‌طوری‌که گفته شده برخی جواهرات آویخته شده به این افراد تا یک میلیون دلار می‌ارزد! و بالاخره اینکه گویا جشنواره برای محافظت از همین سلبریتی‌ها بعضاً تا دو میلیون دلار هزینه کرده و هزینه‌های همه این متن و حواشی که نخل‌های طلا و نقره ۲۷ هزار دلاری جشنواره را هم شامل می‌شود، علاوه بر اسپانسرها یا همان حامیان مالی از خود فیلم‌های متقاضی در جشنواره نیز دریافت می‌شود که گفته شده از ۵۰۰ هزار تا یک میلیون دلار را برای هر فیلم آب‌خورده است!

نویسنده: سعید مستغاثی
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن