مجله نقد فیلمگردی
اخبارجشنواره سینما حقیقتجشنواره ها

خبرهایی از دوازدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت»

امسال بخش‌های رقابتی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت تغییراتی کرده است

مدیر روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت با اعلام این خبر افزود: تهیه‌کنندگان و مستندسازان محترم ضمن مطالعه آیین‌نامه‌ی جشنواره، تا روز سی‌ویکم شهریورماه ۹۷ فرصت دارند که مشخصات جدیدترین آثار مستند خود را روی وب‌سایت جشنواره به نشانی www.irandocfest.ir ثبت کرده و نسخه‌ای از فیلم را حداکثر تا ۱۰ مهرماه جهت بازبینی به دفتر جشنواره سینماحقیقت ارائه نمایند.
شهنام صفاجو تاکید کرد: امسال بخش‌های رقابتی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت تغییراتی کرده است؛ از جمله انتخاب و داوری فیلم‌های بخش «مسابقه ملی» در سه گروه مستندهای کوتاه (تا ۴۰ دقیقه)، مستندهای نیمه‌بلند (از ۴۰ تا ۷۰ دقیقه) و مستندهای بلند (بالای ۷۰ دقیقه) که همین الگو در بخش «مسابقه بین‌الملل» هم لحاظ خواهد شد. ضمن اینکه در بخش ویژه «جایزه شهید آوینی» هم بدون قید زمان فیلم، به ۳ اثر برگزیده تندیس طلایی، نقره‎ای و برنزی شهید آوینی اهدا خواهد شد.
مدیر روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت افزود: مسابقه فیلم‎های مستند معدن و صنایع معدنی ایران از دیگر بخش‌های رقابتی این دوره از جشنواره است که آثار مستند حوزه‎ی معدن و صنایع معدنی ایران، نظیر طرح‎های احداث، توسعه، تجهیز و نوسازی صنایع تولیدی متالوژی، استخراج و فرآوری مواد معدنی و اجرای کارهای اکتشافی، محیط زیست، معدن و چالش‌های اجتماعی، ایمنی، انرژی در معادن و صنایع معدنی، انسان و معادن و سایر موضوعات مرتبط را شامل می‌شود. در این بخش که با مشارکت سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) برگزار می‌شود، به ۳ اثر برگزیده بدون قید زمان فیلم و سال تولید جوایزی اهدا می‌شود؛ ضمن این که هزینه‌ی تولید فیلم بعدی برگزیده‌ی اول این بخش با موضوع معدن و صنایع معدنی، توسط این سازمان تأمین خواهد شد.
وی یادآور شد: امسال یک جایزه ویژه به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی هم تدارک دیده شده که طی آن تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۱۵۰ ریال به بهترین فیلم جشنواره با این موضوع اهدا می‌شود.
شهنام صفاجو ادامه داد: مثل همه‌ی این سال‌ها، تمرکز مسئولین سینماحقیقت بر اجرای یک جشنواره حرفه‌ای بین‌المللی، استاندارد‌سازی بخش‌های مختلف جشنواره، برپایی کارگاه‌های تخصصی با حضور مدرسان برجسته، تاکید بر اهمیت اقتصاد سینمای مستند با برگزاری بازار فیلم و پخش مطلوب آثار منتخب ایرانی و خارجی، با هدف تکریم مستندسازان و علاقمندان فرهیخته‌ی سینمای مستند است.
وی افزود: ثبت‌نام اینترنتی آثار بخش‌های ملی دوازدهمین دوره جشنواره «سینماحقیقت» از شنبه‌ی آینده (ششم مردادماه) روی وب‌سایت www.irandocfest.ir آغاز شده و تا ۳۱ شهریورماه ادامه خواهد داشت. آخرین فرصت برای ارائه‌ی فیلم‌های مستند به دبیرخانه جشنواره هم روز ۱۰ مهرماه اعلام شده که این مهلت تمدید نخواهد شد.

 

منبع
پایگاه خبری تحلیلی سینمای تجربی
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن