سایت سینمامارکت
پرونده موضوعیجشنواره سینما حقیقتجشنواره ها

در دوازدهمین جشنواره سینما حقیقت منتظر تماشای چه مستند‌هایی باشیم (۱)

با نزدیک شدن به آغاز دوازدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، که یکی از رویدادهای معتبر سینمای مستند ایران و آسیا‌ می‌باشد،  بلاگ سینمامارکت در نظر دارد  قبل از شروع اکران‌های جشنواره سینماحقیقت شما را با بخشی از مستند‌های خوب جشنواره آشنا کند.

قبل از برگزاری هر جشنواره‌‌‌ی سینمایی یکی از دغدغه‌های اصلی علاقه مندان به سینما آشنایی بیشتر با فیلم های موجود در آن جشنواره است، در همین راستا و با نزدیک شدن به آغاز دوازدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، که یکی از رویدادهای معتبر سینمای مستند ایران و آسیا‌ می‌باشد،  بلاگ سینمامارکت در نظر دارد  قبل از شروع اکران‌های جشنواره سینماحقیقت شما را با بخشی از مستند‌های خوب جشنواره آشنا کند.

 

مستند «پدر طالقانی»

مستند پدر طالقانی

مستند «پدر طالقانی» که تولید مشترک سازمان رسانه‌ای اوج و شبکه افق است، روایتی از زندگی آیت الله طالقانی را در قالب یک مستند سینمایی به کارگردانی محمدعلی محمددوست و تهیه کنندگی اباذر صالحیان به تصویر می‌کشد.

برای ساخت این مستند با حدود ۷۰ نفر از کسانی که از نزدیک آیت الله طالقانی را می‌شناختند و افرادی از جناح‌های مختلف، مصاحبه‌هایی انجام شده است.

این فیلم منتخب بخش مسابقه ملی و جایزه شهید آوینی جشنواره «سینماحقیقت» بوده و در این جشنواره در روزهای یکشنبه ۱۸ آذر ساعت ۱۴ الی ۱۶ در سالن چهار پردیس سینمایی چارسو و چهارشنبه ۲۱ آذر ساعت۱۸ الی ۲۰ در سالن شش پردیس سینمایی چارسو  رونمایی و اکران خواهد شد.

مستند «فریاد رو به باد»

مستند فریاد رو به باد

در خلاصه موضوع مستند ۶۶ دقیقه‌ای «فریاد رو به باد» آمده است: «این فیلم روایت چهار سال از دوران بلوغ دانش‌آموز نوجوان ساکن دروازه غار است که قصد دارد با هدف تغییر وضعیت زندگی و جامعه‌ی پیرامون خود خواننده شود. او در این مسیر با مشکلات زیادی از جمله مخالفت والدین، مشکلات مالی و نداشتن حمایت اطرافیان روبه‌رو می‌شود … .»

عطا مهراد و سیاوش جمالی در کنار تهیه و کارگردانی این اثر مستند، تدوینگر فیلم هم بوده‌اند؛ ضمن اینکه به ترتیب فیلمبرداری و صدابرداری این پروژه را نیز بر عهده داشته‌اند. از دیگر عوامل «فریاد رو به باد» می‌توان به حسن مهدوی (صداگذار)، افشین عزیزی (آهنگساز) و مسعود شکرنیا (عکاس) اشاره کرد.

این فیلم منتخب بخش مسابقه ملی «سینماحقیقت» بوده و در این جشنواره در روزهای یکشنبه ۱۸ آذر ساعت ۱۶ الی ۱۸ در سالن چهار پردیس سینمایی چارسو و پنجشنبه ۲۲ آذر ساعت۲۰ الی ۲۲ در سالن شش پردیس سینمایی چارسو رونمایی و اکران خواهد شد.

مستند «حلب؛ سکوت جنگ»

مستند حلب سکوت جنگ

مستند «حلب: سکوت جنگ» به کارگردانی امیر اصانلو روایتی شاعرانه از جنگ و ویرانی‌های آن و سکوتی مرگبار که بر شهر حلب به عنوان پررونق‌ترین شهر سوریه در سال های نه چندان دور است، به مدت یک ماه در بحبوحه حضور نظامی داعش در حلب فیلمبرداری شده است.

«حلب: سکوت جنگ» از تولیدات خانه مستند انقلاب اسلامی و مهدی مطهر تهیه‌کنندگی کار را بر عهده داشته است. به علاوه تصویر‌برداری آن توسط ضیا حاتمی و تدوین آن نیز توسط سهراب خسروی انجام شده است.

این فیلم منتخب بخش مسابقه ملی و جایزه شهید آوینی «سینماحقیقت» بوده و در این جشنواره در روزهای یکشنبه ۱۸ آذر ساعت ۱۸ الی ۲۰ در سالن چهار پردیس سینمایی چارسو و جمعه ۲۳ آذر ساعت ۱۴ الی ۱۶ در سالن یک پردیس سینمایی چارسو رونمایی و اکران خواهد شد.

مستند «جای خالی دوست»

مستند جای خالی دوست

«جای خالی دوست» به کارگردانی محمدعلی طالبی، داستان عسل و نیلوفر دو دختر نوجوان اصفهانی است که شاد و سرخوش یک ویدیوی ۳ دقیقه‌ای در موبایل خود ضبط می‌کنند و چند دقیقه بعد خود را از بالای یک پل هوایی که ۲۸ متر ارتفاع دارد، به پایین پرت می‌کنند!

طالبی هدفش از ساخت این مستند ۷۷ دقیقه‌ای را پرداختن به دلایل واقعی افزایش خودکشی میان نوجوانان ایرانی دانست و گفت: ما در این مستند با یکی از این دختران که جان سالم به در برده، صحبت کردیم و دلایل این دو دختر و چند نوجوان دیگر برای خودکشی را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

عوامل تولید این مستند عبارتند از: کارگردان و تهیه‌کننده: محمدعلی طالبی، فیلمبردار: ایمان صالحی، صدابردار: علی کاظمی‌نژاد، صداگذار: بهروز شهامت، تدوینگر: زهره صباغیان، مدیر تولید و مجری طرح: لعیا پالیزبان، محصول: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.

این فیلم منتخب بخش مسابقه ملی  «سینماحقیقت» بوده و در این جشنواره در روزهای یکشنبه ۱۸ آذر ساعت ۲۰ الی ۲۲ در سالن چهار پردیس سینمایی چارسو و چهارشنبه ۲۱ آذر ساعت ۱۴ الی ۱۶ در سالن یک پردیس سینمایی چارسو رونمایی و اکران خواهد شد.

مستند «اصول بازی»

مستند اصول بازی

در خلاصه موضوع این فیلم مستند ۲۸ دقیقه‌ای آمده است: «برخی طلاب در کنار فراگیری علوم دینی، دغدغه‌های به‌روز‌تری پیدا کرده‌اند…»

عوامل تولید مستند «اصول بازی» به این شرح هستند:  کارگردان و تهیه‌کننده: صادق داوری‌فر، فیلمبرداران: علی نظری و صادق داوری‌فر، تدوینگر و عکاس: نفیسه ظهیری‌ثانی، صداگذار: آرش اسحاقی، مدیر تولید: علی جانب‌اللهی، تهیه شده در: حوزه هنری، روایت باران

این فیلم منتخب بخش مسابقه ملی  «سینماحقیقت» بوده و در این جشنواره در روزهای یکشنبه ۱۸ آذر ساعت ۲۰ الی ۲۲ در سالن شش پردیس سینمایی چارسو و پنجشنبه ۲۲ آذر ساعت ۱۴ الی ۱۶ در سالن چهار پردیس سینمایی چارسو رونمایی و اکران خواهد شد.

مستند «۳۳۰ سی سی خاطره»

مستند 330 سی سی خاطره

این فیلم رویکردی مستند و نگاهی متفاوت به جنگ٬ آبادان و نوستالژی‌های به جا مانده آن دارد.

عوامل این فیلم مستند عبارتند از: محقق٬ تهیه کننده و کارگردان: الهام معروفی، فیلمبردار: ارسطو مداحی گیوی، تدوین: فرید دغاغله، دستیار کارگردان: یلدا خاکباز، دستیار دوم کارگردان: سحر پرتوی کیان، دستیار فیلمبردار: فریدون کوچکی، جانشین تولید تهران: احسان ناجی

این فیلم منتخب بخش مسابقه ملی و جایزه شهید آوینی  «سینماحقیقت» بوده و در این جشنواره در روزهای دوشنبه ۱۹ آذر ساعت ۱۴ الی ۱۶ در سالن یک پردیس سینمایی چارسو و جمعه ۲۳ آذر ساعت ۲۰ الی ۲۲ در سالن چهار پردیس سینمایی چارسو رونمایی و اکران خواهد شد.

مستند «پرسپولیس-شیکاگو»

مستند پرسپولیس شیکاگو

مستند «پرسپولیس- شیکاگو» به اتفاقات دوران گذشته می‌پردازد که برخی محققان آمریکایی از دانشگاه شیکاگو به منظور مرمت و مطالعه نوشتارهای حک شده بر روی یکسری از الواح باستانی تخت‌جمشید به ایران می‌آیند و آنها را به آمریکا می‌برند، اما پس نمی‌دهند!

عوامل تولید این اثر مستند عبارتند از: پژوهشگر، نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده: اُرد عطارپور؛ فیلمبردار و اصلاح رنگ: رضا تیموری؛ صدابردار: احمدرضا طایی؛ عکاسی، تدوین و صداگذاری: سعید خدارضایی؛ گوینده متن: شهرام درخشان؛ نقاشی دیجیتال: آرین یزدان‌پناه؛ مدیر تولید: حسن فرهادی؛ تصاویر هوایی: امید کشاورز؛ دستیار فیلمبردار: سهیل صباحی؛ تهیه شده در: مرکز سیما فیلم

«پرسپولیس- شیکاگو» چندی پیش برنده جایزه بهترین فیلم و بهترین کارگردانی مستند از جشن مستقل مستندسازان سینمای ایران و جشن خانه سینما شد.

این فیلم منتخب بخش مسابقه ملی  «سینماحقیقت» بوده و در این جشنواره در روزهای دوشنبه ۱۹ آذر ساعت ۱۶ الی ۱۸ در سالن شش پردیس سینمایی چارسو و پنجشنبه ۲۲ آذر ساعت ۲۰ الی ۲۲ در سالن یک پردیس سینمایی چارسو رونمایی و اکران خواهد شد.

مستند «میدان جوانان سابق»

مستند میدان جوانان سابق

«میدان سابق جوانان» اولین مستند بلند مینا اکبری‌‌ است که کار مطبوعاتی خود را از ۲۰ سالگی با روزنامه جامعه آغاز کرد. او در این مستند ۶۷ دقیقه‌ای روایت خود را از مطبوعات دوره اصلاحات و دورانی که بر روزنامه‌نگاران ایران گذشت به تصویر کشیده است.

عوامل تولید مستند «میدان جوانان سابق» به این شرح هستند:

پژوهشگر، نویسنده و کارگردان: مینا اکبری، فیلمبردار: محمدرضا جهان‌پناه، صدابردار: حسن شبانکاره، صداگذار: انسیه ملکی، تدوین: سپیده ابطحی با همکاری آرش زاهدی‌اصل، آهنگساز: علی صمدپور، مشاور کارگردان: سپیده ابطحی مشاور مطبوعاتی: الهه خسروی یگانه؛ مدیرتولید و دستیار کارگردان: عبدالرضا‌ نیک‌پور، عکاس: دانیال شایگان، سرمایه گذار: مینا اکبری، احسان رسول‌اف تهیه‌کننده: احسان رسول‌اف

این فیلم منتخب بخش مسابقه ملی  «سینماحقیقت» بوده و در این جشنواره در روزهای سه شنبه۲۰ آذر ساعت ۱۸ الی ۲۰ در سالن یک پردیس سینمایی چارسو و شنبه ۲۴ آذر ساعت ۱۴ الی ۱۶ در سالن شش پردیس سینمایی چارسو رونمایی و اکران خواهد شد.

مستند «تازه نفس‌ها»

مستند تازه نفس ها

مستند تازه نفس‌ها که محصول سال ۱۳۵۸ است نگاهی به لای‌های مختلف طبقات اجتماعی در تابستان ۵۸ در تهران دارد. با آن که کیانوش عیاری در آن زمان بسیار جوان و کم تجربه بوده است اما در این اولین مستند خود به خوبی نشان داده است که در آن زمان مسئولیت خود را به عنوان یک مستند ساز به خوبی درک کرده است. تازه نفس ها که می‌توان آن را انبوهی از سکانس های مختلف دانست توده و طبقات اجتماعی تهران را به تصویر کشیده است. 
این فیلم منتخب بخش مستندهای انقلاب اسلامی  «سینماحقیقت» بوده و در این جشنواره در روزهای سه شنبه ۲۰ آذر ساعت ۱۸ الی ۲۰ در سالن یک  پردیس سینمایی چارسو رونمایی و اکران خواهد شد.
مستند «خاطرات خبرنگار جنگ»
مستند خاطرات خبرنگار جنگ
مستند «خاطرات خبرنگار جنگ» به کارگردانی وحید چاووش ماجرای خبرنگاری است که با نصب یک دوربین به بدن خود  وارد میدان جنگ می‌شود و  واقعی که در موصل اتفاق می‌افتد را جست‌وجو می‌کند و قتل عام شیعیان را به تصویر کشیده می‌کشد.

این فیلم منتخب بخش مسابقه ملی و جایزه شهید آوینی  «سینماحقیقت» بوده و در این جشنواره در روزهای سه شنبه ۲۰ آذر ساعت ۱۴ الی ۱۶ در سالن پنج پردیس سینمایی چارسو و جمعه ۲۳ آذر ساعت ۱۴ الی ۱۶ در سالن یک پردیس سینمایی چارسو رونمایی و اکران خواهد شد.

مستند «دلبند»

مستند دلبند

مستند «دلبند» قصه زندگی دشوار اما به دلخواه یک مادر هشتاد و سه ساله و تنها به نام «فیروزه» است که زندگی منحصر به فردی در دل رشته کوه‌های البرز دارد.

عوامل تولید مستند «دلبند» عبارتند از: تصویربردار و کارگردان: یاسر طالبی، تهیه کننده: الهه نوبخت، تدوین گر: رضا شیروانی، آهنگساز: اکبر رستگار، صدابردار: میثاق مدانلو، صداگذار: حسین ابوالصدق، پژوهشگر: دکتر علی رمضانی پاجی، نویسنده سرگذشت: فرزانه فتحی، آواز: راضیه احمدی پرچینکی، مدیرتولید: الهام نوبخت، مترجم انگلیسی: محسن محسنیان، مدیر تدارکات: صفر طالبی دادوکلایی، طراحی پوستر و رنگ آمیزی تصاویر: محمد رضایی، نقاشی پوستر : حمید رضا درواری. تهیه شده در: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و شرکت تصویرگستر الهه پارسی – الی ایمیجگ.

این فیلم منتخب بخش مسابقه ملی  «سینماحقیقت» بوده و در این جشنواره در روزهای سه‌شنبه ۲۰ آذر ساعت ۱۶ الی ۱۸ در سالن شش پردیس سینمایی چارسو و جمعه ۲۳ آذر ساعت ۱۸ الی۲۰ در سالن یک پردیس سینمایی چارسو رونمایی و اکران خواهد شد.

مستند «شهسوار»

مستند شهسوار

مستند «شهسوار» با صدای پرویز پرستویی که حاصل شش سال تلاش علی شاه‌محمدی مستندساز و مدرس سینماست، برش‌هایی از زندگی غلامرضا تختی در بخش‌های ورزشی، اجتماعی و سیاسی بازسازی شده است.

مجید خدایی، قهرمان کشتی ایران و جهان ایفاگر نقش غلامرضا تختی در این فیلم است. شهرام جهانشاهی دیگر بازیگر فیلم در نقش خبرنگار کیهان ورزشی است و جمعی از کشتی گیران معاصر و دوستان تختی مانند محمدرضا طالقانی، مرحوم حسین شمشادی، مرحوم روح الله جیره بندی، ایرج خورشید فر، داود ایوب، مهدی خادم، ایرج راد، نعمت صفایی، اکبر حیدری و مرحوم حسین شاه حسینی در فیلم حضور دارند.

این فیلم منتخب بخش مسابقه ملی  «سینماحقیقت» بوده و در این جشنواره در روزهای یکشنبه ۱۸ آذر ساعت ۱۸ الی ۲۰ در سالن یک پردیس سینمایی چارسو رونمایی و اکران خواهد شد.

 

دوازدهمین جشنواره سینما حقیقت با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، طی روزهای ۱۸ تا ۲۵ آذرماه ۱۳۹۷ در شهر تهران برگزار خواهد شد.

کپی برداری و نقل این مطلب تنها با ذکر نام بلاگ سینمامارکت جایز می باشد.
برچسب ها
برای اطلاع و استفاده از سایر مطالب ما، به کانال تلگرام بلاگ سینمامارکت بپیوندید: کانال بلاگ سینمامارکت

همچنین بخوانید

‫۳ نظرها

 1. درود دوست عزیز
  قطعا این تعداد فیلم های ذکر شده در مرحله اول نمایش سینما حقیقت نیست . فیلم های بسیار ارزشمندی دیگری هست که در روز اول جشنواره به نمایش گذاشته می شوند ، از جمله مستند “ورس” که در بخش مسابقه ملی قرار دارد و پیش از این دو جایزه بهترین فیلم مستند و بهترین پژوهش را جشنواره فیلم راه آهن و جشن مستقل سینمای مستند ایران کسب نمود . ضمنا در جشن بیستم سینمای ایران کاندید بهترین کارگردانی بوده است . اگر سایت شما صرفا تبلیغاتی نیست ، از بیشتر فیلم ها نام ببرید تا پیش داوری در انتخاب فیلم در سایت شما نشود . سپاس از توجه تان به سینمای پیشتاز مستند ایران

  1. با سلام، این بخش اول معرفی مستندها بود و طی روزهای آینده مستندهای دیگری هم معرفی خواهند شد

 2. سلام
  خدا قوت
  تاریخ ها و سانس های مستند تازه نفس ها و خاطرات خبرنگار جنگ رو اشتباه نوشته اید
  اصلاح کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن