مجله نقد فیلمگردی
فیلم شناسیمعرفی فیلم

ده مستند سلامت‌محوری که باید ببینید تا چشمانتان روی حقایق باز شوند

در این متن به معرفی ده مستند سلامت محور می‌پردازیم. فیلم‌هایی که به خاطر ارائه مطالبی در مورد بهداشت و سلامت و خطرات آن، موج ساز شدند.

دسترسی به بهداشت و درمان و سلامت فردی از حقوق اساسی بشر است و توانمندسازی افراد و گروه‌های مختلف اجتماعی در جهت حفظ سلامت شخصی از جمله دیگر اقداماتی است که باید مورد توجه دست اندرکاران حوزه بهداشت و سلامت قرار گیرد.

در متن زیر به معرفی ده مستند سلامت محور می‌پردازیم. فیلم‌هایی که به خاطر ارائه مطالبی در مورد بهداشت و سلامت و خطرات آن، موج ساز شدند.

«پخته‌شده»

پخته‌شده مجموعه‌ای اختصاصی از نت‌فلیکس است که در سال ۲۰۱۶ بر اساس کتابی پرفروش به همان نام ساخته شده و الماسی است که به انتظار کشف شدن نشسته است. در این مجموعه «مایکل پولان» که در مورد صنعت غذا نویسندگی می‌کند، مخاطبین را با این مسئله آشنا می‌کند که چطور پختن یا نیم‌پز کردن باعث تغییر در ترکیب شیمیایی غذاها می‌شود.

Cooked

هدف از ساختن این مجموعه رسیدن به این نکته است که ما باید برای جلوگیری از مشکلات سلامتی ناشی از تغذیه مانند دیابت، اضافه‌وزن و بیماری قلبی، خودمان غذای خودمان را بپزیم.

«آن فیلم شکر»

«آن فیلم شکر» مناسب کسانی است که به شیرینی‌جات علاقه زیادی دارند. ولی باید بدانید که حقیقت در مورد شکلات‌هایی که آخر شب می‌خورید ممکن است بیشتر از آنچه به نظرتان می‌آید برایتان تکان‌دهنده باشد.

«دیمون گامو» در این فیلم آزمایش‌هایی با خوردن غذاهایی که «سالم» هستند اما پر از شکرند انجام می‌دهد، در آخر هم مخاطبین شاهد اثرات نامطلوب شکر بر روی بدن سالم او هستند و می‌بینند که شکر می‌تواند چقدر خطرناک باشد.

«لقمه»

این فیلم به خاطر ارائه مطالبی در مورد اضافه‌وزن کودکان و خطرات آن، موج ساز شد. «لقمه» نشان می‌دهد که اضافه‌وزن در کودکان می‌تواند چطور بر روی آن‌ها، خانواده‌هایشان و جامعه اثر بگذارد.

این فیلم همچنین به تشریح این مسئله می‌پردازد که اضافه‌وزن نه‌تنها باعث افول سلامت یک کودک می‌شود که می‌تواند موجب اعتمادبه‌نفس پایین، اذیت شدن از سوی دیگران و مورد قلدری قرار گرفتن هم شود.

«چرا داریم این‌قدر چاق می‌شویم؟»

این مستند که اثر بی‌بی‌سی است مخاطبین را با روش‌های جدیدی آشنا می‌کند که در سراسر جهان از آن‌ها برای کاهش موارد اضافه‌وزن زیاد در کودکان و بالغین استفاده می‌شود.

شاید عجیب به نظر برسد، ولی فیلم به‌صورت ضمنی بیان می‌کند که روش‌های قدیمی رژیم گرفتن و ورزش کردن لزوماً برای همه افراد جوابگو نیستند.

«پایدار»

شخصیت اصلی فیلم «پایدار» کشاورزی نسل هفتمی به اسم «ماری تراویس» است. تراویس که تأمین‌کننده غذا است در مناطق روستایی ایلینوی زندگی می‌کند و شاهد این بوده که مزرعه آبا و اجدادی‌شان قربانی کشاورزی‌های بزرگ صنعتی شده که کشور را فراگرفته و پایداری امنیت غذایی در آمریکا را تهدید می‌کنند.

این موضوع باعث شده تا تراویس با دیدی کلان، تغییراتی در مزرعه‌اش به وجود بیاورد و جنبش غذای پایدار را در شیکاگو راه‌اندازی نماید.

«سیر شده»

این مستند در سرویس پخش اینترنتی «آمازون پرایم» قابل‌مشاهده است و هر کسی که به موضوعات سلامت علاقه داشته باشد از دیدن آن لذت می‌برد. «سیر شده» به مشکلاتی می‌پردازد که ما به خاطر افزایش غذاهای فراوری‌شده با آن‌ها مواجه هستیم. غذاهای فراوری‌شده حاوی مقادیر فراوانی از شکر هستند و فیلم تمرکزش را روی این مسئله قرار داده که چطور رژیم‌های غذایی پر از شکر فعلی ممکن است باعث بروز بیماری‌هایی مانند دیابت، اضافه‌وزن و اعتیاد به شکر مخصوصاً در کودکان و نوجوانان شود.

«صنعت غذا»

«رابرت کنر» مستند «صنعت غذا» را برای سرویس پخش اینترنتی «هولو» ساخته است. این فیلم بر اساس کتابی به همین نام نوشته «کارل وبر» ساخته شده و مخاطبین از دیدن آن پشیمان نخواهند شد چرا که درس‌های خوبی در مورد غذا به آن‌ها ارائه خواهد کرد. تمرکز فیلم بر روی فعالیت‌های غیرانسانی است که در صنعت دام‌پروری در جریان است و به این موضوع می‌پردازد که این کار چقدر از نظر محیط زیستی و اقتصادی نامناسب است. «صنعت غذا» به مخاطبین می‌گوید باید چه تغییراتی صورت پذیرد تا بتوانیم غذای کافی برای جمعیت دنیا داشته باشیم.

«جایی سر میز غذا»

«جایی سر میز غذا» به بررسی موضوع گرسنگی در آمریکا می‌پردازد. این مستند زندگی سه نفر را دنبال می‌کند: باربی که زنی اهل فیلادلفیا است و تلاش می‌کند باوجود فقر، غذای لازم برای دو فرزندش را تأمین کند؛ رزی که یک دختر دبستانی کلاس پنجمی در کلرادو است و به خاطر تغذیه نامناسبش، دوستان و همسایه‌هایش به او غذا می‌دهند؛ و ترمونیکا که اهل می‌سی‌سی‌پی است و تلاش می‌کند تا با مشکلات جسمانی ناشی از رژیم غذایی نامناسبی که مادرش فقط توانایی تهیه آن را داشته، مبارزه کند. هدف مستند این است که اهمیت وجود غذای سالم و ارزان را برای جامعه برجسته کند.

«چنگال‌ها روی چاقوها»

این فیلم که برای «نت‌فلیکس» ساخته شده ادعا می‌کند بیماری‌هایی که از آن‌ها رنج می‌بریم را می‌توان با یک تغییر ساده در رژیم غذایی برطرف کرد. به ادعای این مستند، بیماری‌های جسمانی مانند دیابت را می‌توان با تغییر رژیم غذایی به رژیمی حاوی تنها یک محصول و توقف استفاده از گوشت و محصولات تولیدشده از حیوانات مانند لبنیات و تخم‌مرغ بهبود داد. نکته مهم دیگری که در این رژیم غذایی باید رعایت کرد خودداری از مصرف غذاها و روغن‌های فراوری‌شده است. حتی اگر نمی‌خواهید چنین تغییری انجام دهید، دیدن این فیلم به شما کمک می‌کند تا تصمیمات بهتری در مورد غذاهایتان بگیرید.

«فاسد شده»

محتوای این مجموعه‌ی مستند ممکن است مثل نام آن، باعث شود احساس ناخوشایندی پیدا کنید. این مجموعه شامل شش قسمت یک‌ساعته است و به بررسی این مسئله می‌پردازد که جایگاه اخلاقیات در صنعت فراوری غذا کجاست ؟ هر قسمت از این مجموعه به بخش متفاوتی از صنعت فراوری غذا می‌پردازد و مخاطبین را با روایتش میخکوب می‌کند و به آن‌ها در مورد رسوایی‌هایی که در تولید محصولات غذایی اتفاق می‌افتد، آگاهی می‌دهد.

مترجم: رضا فرشید

کپی برداری و نقل این مطلب تنها با ذکر نام بلاگ سینمامارکت جایز می باشد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن