مجله نقد فیلمگردی
اخباراخبار سینمامارکت

«راه طی شده» مستند پرحاشیه این روزها فردا در سینمامارکت

مستند «راه طی شده» به کارگردانی علی ملاقلی‌پور و تهیه‌کنندگی محمدامین نوروزی از تازه‌ترین تولیدات مرکز مستند سوره و مرکز آفرینش‌های فرهنگی و هنری بسیج دوشنبه 12 آذر به صورت اختصاصی در سینمامارکت منتشر می شود.

به گزارش بلاگ سینمامارکت، مستند «راه طی شده» به کارگردانی علی ملاقلی‌پور، روایتی از افکار و اندیشه‌های مهندس مهدی بازرگان به عنوان روشنفکر دینی، سیاستمدار و نخست وزیر دولت موقت ایران در سال ۵۷ است.

نام این مستند که با عنوان «راه طی شده» تولید شده است برگرفته از عنوان یکی از مهمترین کتاب‌های بازرگان به همین نام است.

این اثر که به کارگردانی علی ملاقلی‌پور و تهیه‌کنندگی محمدامین نوروزی ساخته شده از تازه‌ترین تولیدات مرکز مستند سوره و مرکز آفرینش‌های فرهنگی و هنری بسیج است.

مستند “راه طی شده” از ابتدای اکران و انتشار با حواشی و جنجال‌های خاصی مواجه شد. حواشی که بیشتر از حساسیت موضوع مستند خبر می‌دهد. اولین جنجال مستند زمان اکران آن در سالن حوزه هنری اتفاق افتاد وقتی که برخی طرفداران بازرگان به مستند اعتراض کرده و اعتراضشان به بحثی میان سازندگان مستند با طرفداران ملی مذهبی منجر شد.

از فردای آن روز رسانه‌های کشور خصوصا روزنامه‌ها در مورد مستند گزارش و مطلب منتشر کردند و مستند با تیترهای جنجالی مانند طوطی و بازرگان، ممنوع الجشنواره، تحریف تاریخ و… بر روی خروجی رسانه‌ها قرار گرفت که در این میان بیشترین مطلب را روزنامه‌های فرهیختگان، وطن امروز و سازندگی کار کردند.

مستند راه طی شده

ماهنامه صدا و سازندگی نیز با انتشار تصویر بازرگان بر روی جلد خود به دفاع از بازرگان پرداخته و در شماره‌های این ماه خود به مستند راه طی شده و مهندس بازرگان پرداختند.

اما حواشی مستند «راه طی شده» تنها به رسانه‌های داخلی ختم نشد و شبکه بی بی سی فارسی نیز در برنامه که به بررسی روزنامه های صبح ایران می‌پردازد با محوریت قرار دادن تیتر روزنامه فرهیختگان به موضوع مستند راه طی شده پرداخته و مسئله مهندس بازرگان را یک مسئله ای قدیمی و برای چهل سال پیش تحلیل می کند و تاکید می‌کند که امروزه هیچ ضرورتی برای پرداختن به این موضوعات وجود ندارد.

اما در ادامه این حواشی‌ها یک حاشیه از همه بیشتر توجه رسانه‌ها را جلب کرد و آنهم نامه فرزند مهندس بازرگان به کارگردان مستند علی ملاقلی‌پور بود. محمد نوید بازرگان در نامه‌اش مستند راه طی شده را مستندی جانبدار و سیاسی می داند که پژوهش درستی در مورد آن انجام نشده است، که علی ملاقلی پور در نامه‌ای به تمامی ادعاها وسوالات فرزند مهندس بازرگان پاسخ داده است.

مستند پرحاشیه این روزها «راه طی شده» دوشنبه ۱۲ آذر ماه به صورت انحصاری در سایت سینمامارکت توزیع آن آغاز شده و می‌توانید برای دانلود و تماشای آن به صفحه‌ی مستند «راه طی شد» مراجعه کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن