مجله نقد فیلمگردی
اخبارسینمای مستندهنر و تجربه

روایتی از زندگی معروف‌ترین قاضی جنایی ایران در هنروتجربه

مستند «قاضی و مرگ» روایتی از زندگی واقعی قاضی نورالله عزیز محمدی است. عمده شهرت این قاضی به تعداد صدور حکم‌هایی برمیگردد که طی ۴۵ سال فعالیت در دستگاه قضا صادر کرده است.

به گزارش بلاگ سینمامارکت، مراسم آیین دیدار این مستند روز سه‌شنبه چهارم تیرماه ساعت ۱۸:۳۰در خانه هنرمندان باحضور عوامل فیلم و جمعی از سینماگران و اهالی رسانه برگزار می‌شود.

این مستند روایتی از زندگی واقعی قاضی نورالله عزیز محمدی است. عمده شهرت این قاضی به تعداد صدور حکم‌هایی برمی‏‎گردد که طی ۴۵ سال فعالیت در دستگاه قضا صادر کرده است. او که یکی از معروف‌ترین قاضی‎های جنایی ایران به شمار می‎آید و چهارهزار حکم اعدام صادر کرده است،در اواخر دوران قضاوت خود با پرونده قتل پدرش روبه‌رو می‎شود.

حسن خادمی کارگردانی این مستند فارغ‌التحصیل کارشناس ارشد جامعه‌شناسی از دانشگاه تهران است. او تاکنون فیلم‌هایی چون «رپ‌خوانی در تهران»، «با مسئولیت خودت گزارش می‌کنی!» و «زائر شرقی» را کارگردانی کرده‌است.

این کارگردان در یادداشتی درباره انگیزه خود از ساختن این مستند می‎نویسد:«قاضی عزیزمحمدی نه تنها معروف‌ترین قاضی جنایی ایران است، بلکه پیچیده‌ترین آن‌ها نیز به شمار می‌آید. مرگ همزاد او در زندگی است و در طول زندگی خود روزی نبوده که فکر مرگ او را رها کرده باشد.
عزیزترین افراد زندگی‌اش در ناخواسته‌ترین اتفاقات اسیر مرگ شده‌اند و این چنین فاتحانه او را به زانو درآورده‌اند. اما او همیشه مغلوب زندگی نبوده و تقدیر روزگار، سرنوشت انسان‌های زیادی را در اختیار قاضی عزیزمحمدی قرار داده است. محکومینی که با امضای او در دوراهی مرگ و زندگی به سویی روانه خواهند شد. قاضی و مرگ، مستندی است که سعی دارد زندگی این قاضی جنایی را از نزدیک دنبال کند.»

عوامل تولید «قاضی و مرگ» عبارتند از: کارگردان: حسن خادمی- تصویربردار: عارف نامور، علیرضا سلطانی- صدابردار: عادل معشور- تدوین: شهروز توکل- – صداگذار: مهرشاد ملکوتی- موسیقی: میرمهدی قاسمی- مدیرتولید: مهران کرمی- تهیه‌کننده:مهدی کوهیان.

برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن