مجله نقد فیلمگردی
پیشنهاد هفتهفیلم شناسی

روایت فتنه در قاب سینما

در بسته پیشنهادی بلاگ سینمامارکت ویژه «نهم دی» شما می‌توانید روایت فیلمسازان از فتنه 88 و حماسه نه دی را تماشا کنید.

یکی از مهمترین اتفاقات سال‌های اخیر انقلاب اسلامی فتنه سال ۸۸ است. اتفاقاتی که دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را تحت شعاع قرار داد و موجب خسارات جبران ناپذیری برای کشور شد.

فیلم سازان و مستند‌سازان یکی از اصلی‌ترین روایتگران این حادثه مهم هستند که در این عرصه فیلم‌های بسیاری تولید کرده‌اند.

بلاگ سینمامارکت، در ادامه تعدادی از مستندها و فیلم‌هایی را که در حوزه روایت فتنه ۸۸ تولید شده‌اند معرفی می‌کند.

 

مستند زخم تازه

مستند زخم تازه
مستند زخم تازه

مستند «زخم تازه» روایتی از ناگفته‌های روز عاشورا در سال ۸۸ است. این روایت از زبان شاهدان عینی این ماجرا است که صبح تا ظهر آن روز را از نزدیک دیده‌اند و اکنون آن را در برابر دوربین بازگو می‌کنند.

این مستند کاری از اداره فیلم و نمایش بسیج و به کارگردانی علی صدری‌نیا می‌باشد.

 

مستند خارج از دید

مستند خارج از دید 2

«خارج از دید» مجموعه سریالی است که مهدی نقویان مستندساز جوان کشورمان آن را ساخته است. مجموعه‌ای ۱۰ قسمتی که به موضوع فتنه سال ۸۸ می‌پردازد و روایتی جز به جز از آنچه در جریان انتخابات و بعد از آن به وقوع پیوسته را روایت می‌کند.
این مجموعه مستند از جنجالی‌ترین مستند‌های سال ۹۶ می‌باشد.

 

مستند گیلن باره

مستند گیلن باره
مستند گیلن باره

مستند «گیلن باره» از تولیدات مرکز بسیج صدا و سیما، به کارگردانی داوود مرادیان است. این مستند به تبعات اقتصادی فتنه ٨٨ و اجماع جهانی برای اعمال تحریم‌ها علیه ایران می‌پردازد و روایتی از وضع تحریم‌ها علیه ایران از سال ١٣۵٨ تا ١٣٨٨ را شامل می‌شود.

«گیلن باره» نام سندرم نادری است که از یک بیماری ساده شروع و در نهایت باعث فلج شدن و یا مرگ فرد می‌شود.

 

مستند روزهای خرداد

مستند روزهای خرداد
مستند روزهای خرداد

«روزهای خرداد» اثری به کارگردانی سید مهدی دزفولی و تهیه کنندگی محسن یزدی است. این مستند که با موضوع فتنه ۸۸ تولید شده است، از منظری متفاوت به بررسی بخشی از حوادث سال ۸۸ می‌پردازد که در نوع خود نگاهی نو دارد. این مستند وقایعی را از قبل از انتخابات سال ۸۸ را به نمایش می‌کشد و در انتها به انتخابات سال ۹۲ و پیروزی دکتر حسن روحانی می‌رسد.

«روزهای خرداد» آخرین مستند بلند با موضوع فتنه ۸۸ است که در آن برای نخستین بار با شخصیت‌هایی نظیر فائزه هاشمی، ابراهیم یزدی، عباس عبدی، الهه کولایی و … مصاحبه شده است.

 

مستند یزدان تفنگ ندارد

مستند یزدان تفنگ ندارد
مستند یزدان تفنگ ندارد

«یزدان تفنگ ندارد» داستان تلاش سخت دانشجوی المپیادی دانشگاه صنعتی شریف برای دست یافتن به حقیقت و درگیری با تناقضات ذهنی و عینی در رابطه با شرایط این دانشگاه، تهران و کشور در سال ۸۸ است.

این دانشجو در مسیر مستند به گفتگو با مردم، شخصیت‌های فرهنگی و علمی و نیز دانشجویان می‌پردازد و پای درد دل مردم نقاط مختلف کشور و دغدغه‌های آن‌ها می‌نشیند.

این مستند کاری است از گروه آرمان به کارگردانی «حسین شمقدری» و تهیه‌کنندگی “حسن مددی” با روایتگری “سید‌طه رضا نیرهدی” که با سبکی خاص ساخته شده است.

 

فیلم سینمایی لکه

فیلم لکه

فیلم «لکه» کار دوم محمدباقر مفیدی کیا کارگردان خوش آتیه سینما است. این فیلم از زاویه ای جالب به موضوع فتنه ۸۸ پرداخته، این فیلم با بازی فریبا کوثری، فرخ نعمتی و علی سلیمانی روایت برخورد مادر یکی از کشته شدگان فتنه ۸۸ با یکی از اهالی فتنه است که قرار است در دولت یازدهم بر کرسی پست دولتی بنشیند.

این فیلم در جشنواره فیلم عمار موفق به دریافت فانوس زرین از این جشنواره شد.

 

مستند برادران

مستند برادران
مستند برادران

در جریان انتخابات سال ۸۸ و آشوب‌های پس از آن، عکسی منتشر شد که سر و صدای زیادی کرد، عکسی که توضیحات همراه آن می‌گفت فرد حاضر یکی از نیروهای حزب الله است که برای سرکوب مردم ایران وارد کشور شده است.

این عکس دستمایه شایعات بیشتری قرار گرفت و فعالان آشوب‌ها این گونه القاء می‌کردند که نیروهای حزب الله در حمله به معترضان حضوری فعال دارند.

«برادران» مستندی است که بر پایه مستندات و توجه ویژه به عکسی که همان روز اول منتشر شده، درصدد یافتن پاسخی برای این پرسش است که حقیقت ماجرا چه بوده و دشمنان، قصد چه فریبکاری ای را داشته‌اند.

فیلمساز به سراغ شخصی که عکس‌ها را منتشر کرده رفته و براساس آن به زنجیره‌ای از افراد می‌رسد که داستان این تصویر را جالب‌تر می‌کنند.«برادران» به کارگردانی مهدی نقویان است.

شما می توانید جهت دانلود و یا تماشای هر یک از محصولات بر روی نام آن کلیک کنید.
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن