مجله نقد فیلمگردی
پیشنهاد هفتهفیلم شناسی

زیارت امام رضا(ع) در قاب دوربین

به مناسبت ایام عزاداری آخر ماه صفر چهار مستند با محوریت شهادت حضرت امام رضا ع را انتخاب و به شما مخاطبان عزیز معرفی می کنیم.

به گزارش بلاگ سینمامارکت، یکی از ابزارهای شناخت و کسب معرفت به خاندان عصمت و طهارت علیهم السلام در عصر کنونی همین رسانه های اجتماعی و نوین است. رسانه های که می توانند با در کار گرفتن آنها در جبهه حق مفاهیم معرفتی را با زبان هنر و تصویر به مخاطب ارائه کرد.

در همین راستا و به مناسبت ایام عزاداری آخر ماه صفر چهار مستند با محوریت شهادت حضرت امام رضا (ع) را انتخاب و به شما مخاطبان عزیز معرفی می کنیم.

 

مستند بارگاه

مستند بارگاه

کارگردان در این مستند نگاهی به تاریخچه بارگاه حرم نورانی حضرت امام رضا ع در طول تاریخ و قرن های مختلف داشته است.
دیدن تصاویرکمیاب و کمتر دیده شده از بارگاه آفتاب هشتم، شاید بهتر بتواند تاریخ دلدادگی ایرانیان به هشتمین امام شیعیان را نمایان کند. مستند بارگاه سری زده است به آرشیو عکس های آستان قدس رضوی و مجموعه ای از ناب ترین و قدیمی ترین عکس های این بارگاه نورانی را انتخاب کرده است.

با دیدن این مستند سفری تاریخی به گذشته تا حال حرم حضرت رضا داشته و با بسیاری از نکات تاریخی ومعماری حرم آشنا می شوید.

 

مستند سلام بر علی پسر موسی

هر ساله و پیش از فرا رسیدن دهه آخر صفر که همزمان با سالروز وفات پیامبر اکرم(ص)، شهادت امام حسین(ع) و امام رضا(ع) است، زائرانی با پای پیاده و از شهرهای دور و نزدیک به سمت مشهد مقدس به راه می افتند تا روز آخر ماه صفر یعنی شهادت امام هشتم(ع) را در این شهر باشند و زائر حرم رضوی باشند. مستند «سلام بر علی پسر موسی(ع)» با موضوع این پیاده روی و با محوریت خدمت رسانی چوپانی ساخته شده که در مسیر راه، به زائران امام رضا(ع) خدمت می کند؛ چوپانی خراسانی که همه هم و غمش، خدمت به زائرانی است که با پای پیاده گام در این مسیر نهاده اند و ممکن است در طول راه، با مشکلاتی مواجه شوند. امین قدمی به عنوان کارگردان و وحید چاووش به عنوان تهیه کننده، پدیدآورندگان این مستند بوده اند. «سلام بر علی پسر موسی(ع)» در دو اپیزود ساخته شده، قسمت نخست روایت گر زندگی چوپان خراسانی است که به زائران پیاده حضرت امام رضا(ع) خدمت رسانی می کند و قسمت دوم به سفر زائران پیاده حضرت رضا(ع) اختصاص دارد.

این فیلم به تهیه کنندگی وحید چاوش است که به سفارش حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی تهیه شده است. در این مستند ۳۵ دقیقه ای امیر ذبحیده به عنوان دستیار کارگردان و صدابردار و حبیب خزائی فر ساخت موسیقی آن را کار کرده است.

 

مستند رواق دارالحجه

به معرفی معماری بارگاه امام هشتم می پردازد، بخصوص رواق دارالحجه که در زیرصحن انقلاب تا سقاخانه بدون مزاحمت برای زائرین در حال ساخت است.

 

مستند سفره های بهشتی

بسیاری از زائرانی که به مشهد مقدس و حرم امام رضا(ع) مشرف می شوند دوست دارند مهمان سفره پر برکت آن حضرت هم باشند، مهمانسرای حرم رضوی روزانه هزاران وعده غذایی طبخ و توزیع می کند که بهره مندی از آن و تبرک جستن به غذای حضرت، یکی از خواسته های همه زائران است.

مستند سفره های بهشتی

از گذشته های دور تا به امروز واقفان بسیاری عزیزترین و گرانبهاترین ثمرات زندگی شان را وقف حرم امام علی بن موسی الرضا(ع) کرده اند تا در امور مختلف حرم و زائران مصرف شود و یکی از این مصارف، پخت غذا در مهمانسرای رضوی است. موقوفه هایی به وسعت قلب هایی سرشار از ارادت به امام هشتم شیعیان؛ مستند «سفره های بهشتی» نگاهی گذرا به سیر تاریخی مهمانسرای آستان قدس رضوی و واقفان و موقوفات آن است.

شما می توانید با کلیک کردن بر روی نام هر یک از محصولات معرفی شده آن محصول را دانلود و تماشا کنید.
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن