مجله نقد فیلمگردی
اخبارجشنواره سینما حقیقتجشنواره ها

سید رضا رضوی از مستند «پنهان شدگی» می گوید

مصاحبه سید رضا رضوی پیرامون مستند پنهان شدگی و ایده‌ی شکل گیری آن

به گزارش بلاگ سینمامارکت و به نقل از روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، رضوی پیرامون ساخت مستند «پنهان‌شدگی» گفت: سال ۱۳۹۲ در جریان تحقیق و پژوهش برای ساخت مستند بلند «ثانیه‌های سربی» به فیلم کوتاهی از وقایع و درگیری‌های روزهای انقلاب رسیدم که صحنه‌های بسیار عجیب و تکان‌دهنده‌ای در آن وجود داشت.

وی افزود: با تماشای این فیلم فکر کردم که فیلمبردار آن کیست و حالا کجاست؟ این سوال و سوالات دیگری که در آن زمان به ذهنم رسید، همگی باعث شدند که پس از چهار سال و نیم تحقیق و تلاش و تحمل سختی‌های فراوان، مستند بلند «پنهان‌شدگی» را بسازم.
این مستندساز با اشاره به شرایط طولانی و دشوار تولید این مستند توضیح داد: دشواری تولید به این دلیل بود که نزدیک به بیست نفر از آدم‌هایی که به نوعی با آن فیلم عجیب ارتباطی داشتند، در این مستند حضور یافتند. داستان پیدا کردن آن‌ها و ورودشان به دنیای یک درام مستند آن هم پس از چهل سال، خود وارد شدن به هزار تویی بود که خوشبختانه به سلامت از آن عبور کردیم.

گفتنی است که عوامل تولید مستند «پنهان‌شدگی» عبارتند از: پژوهش، مجری طرح، نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده: سیدرضا رضوی، با حضور: رایا نصیری، محمد شجاعی، سیداحمد عبدالصالحی، احمد پساوند، علی‌اکبر نجاتی، محمدتقی شاهرخ، جواد زنگنه، حمیدرضا کیائی، یدالله یزدان‌شاد، سیدمنصور حسینی‌ارانی، حسن سلم‌رودی، مژده واحدی، رمضانعلی و محمدرضا معصومی، دستیار کارگردان و برنامه‌ریز: مهدیار شهریسوند، تصویربرداران: فرزام گل‌سفیدی، احد عاقلی، مهدی اصلانی، صدابرداران: حسن شبانکاره، جلال سعادت‌یار، طراحی و ترکیب صدا: رامین ابوالصدق، تدوینگر: سروش مرشدیان، دستیار تدوین: مطهره روحی‌نیا، دستیار تولید: منصور امامی، جلوه‌های ویژه: وحید ربانی، علی تصدیقی، عکس: احد عاقلی، مهدیار شهریسوند، تهیه شده در: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، با مشارکت موسسه تصویر شهر

سیدرضا رضوی ساخت بیش از ۴۰ فیلم کوتاه، نیمه‌بلند و بلند داستانی و مستند از جمله «یاد بیداران»، «بچه‌های اران»، «اتفاق بزرگ»، «نقش زندگی»، «حضور»، «ریشه» و «ثانیه‌های سربی» را در کارنامه کاری خود به ثبت رسانده است.

مستند «ثانیه‌های سربی» به کارگردانی این فیلمساز به جشنواره‌های «ایدفا»، «ادینبورو» و «TRT» راه یافت و یکی از بهترین فیلم‌های مستند ۲۰۱۳ از نگاه منتقدین نشریه سایت‌اند‌ساوند، سایت سینمایی سنس آف سینما و سایت سینمایی فاندر معرفی شد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن