مجله نقد فیلمگردی
اخبارسینمای مستند

سیل آق قلا و گمیشان، مستند می‌شود

محمد مهدی بهرامی نژاد مستند روزهای پرتلاطم سیل و حال و احوال مردم در آن روزها را به تصویر می‌کشد.

به گزارش بلاگ سینمامارکت، محمد مهدی بهرامی نژاد مستند ساز در خصوص تولید مستندی با محوریت سیل و بحران بوجود آمده در چند استان کشور گفت: مدتی است که سیل ویرانگر در چند استان کشور باعث به وجود آمدن مشکلات گسترده‌ای برای هموطنانمان شده است.

وی افزود:علاوه بر خسارت مالی گسترده در این استانها، متاسفانه شاهد خسارت جانی نیز بوده ایم. علل وقوع این بحران و نحوه کنترل و امدادرسانی توسط دولت به آسیب دیدگان و بررسی حال فعلی آن‌ها دستاویزی شد تا برای بررسی میدانی به استان گلستان و مناطق سیل زده در این استان مسافرت کنم و حاصل این تصویر برداری مستندی به نام سیل، خیلی دور خیلی نزدیک خواهد شد.

این مستند ساز درباره مراحل تولید این اثر گفت:شرایط بسیار دشوار و بحرانی و راه‌ها تقریبا غیر قابل عبور بود ما به سختی و همراه با گروه‌های جهادی که برای امداد به آنجا می‌رفتند همراه شدیم و این سرآغاز مواجه ما با پدیده مخرب سیل بود. سردرگمی و وحشت زدگی در همه مردم مشهود بود و عملا جز حرکت‌های خود جوش مردمی و نیروهای نظامی، کمک دیگری نبود. این مرحله اول تصویربرداری ما بود.

وی ادامه داد:بعد از آق قلا، سیل به منطقه گمیشان وارد شد. کنترل سیل در آنجا تقریبا غیرممکن بود. به علت سوء مدیریت شدید و سرریز سد وشمگیر، مقدار قابل توجهی آب به سمت گمیشان حرکت کرد که باعث تخریب جاده ورودی به شهر شد و انتقال تنها با قایق یا هلی کوپتر ممکن بود. ما با قایق به گمیشان وارد شدیم و به سراغ سیل زدگان رفتیم. نارضایتی شدید مردم از مسئولان منطقه و به دست آوردن اطلاعاتی من را به فکر فرو برد اما در ادامه این نگرانی‌ها کمرنگ‌تر شد.

بهرامی نژاد گفت:در ادامه این مسیر به پایان نامه‌ای رسیدیم که اطلاعاتی که در سال ۱۳۹۵ و توسط چند دانشجو نوشته شده بود. این پایان نامه درباره مخرب بودن سیل در منطقه آق قلا و گمیشان بود و به صراحت به مسئولان درباره وضعیت منطقه هشدار می داد. متاسفانه این هشدارها نادیده گرفته شد و حتی بعد از رسانه‌ای شدن این اطلاعات در سال ۱۳۹۶ بازهم ترتیب اثری انجام نگرفت.

وی بیان کرد:همه این دردها و سختی‌ها و در کنار همه درد و رنج‌هایی که دیدم زمینه‌ای برای ساخت این مستند شد، در حال حاضر تصویر برداری ما در مناطق بحرانی به پایان رسیده و ما در حال مصاحبه و رایزنی با چند تن از متخصصان محیط زیست و جغرافیایی کشور برای به سرانجام رساندن مستند هستیم و در کنار آن همزمان در حال تدوین کار هستیم.

منبع
باشگاه خبرنگاران جوان
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن