مجله نقد فیلمگردی
فیلم شناسیمعرفی فیلم

شش مستند خارجی که در ماه ژوئیه منتظر دیدنشان هستیم

در ماه  ژوئیه ۲۰۱۹ منتظر تماشای مستندهای Marianne & Leonard: Words of Love, Sea of Shadows ,David Crosby: Remember My Name, Jay Myself ,Honeyland ,Mike Wallace Is Here باید باشیم.

 

ماریان و لئونارد: واژگان عشق /  Marianne & Leonard: Words of Love

مستند Marianne & Leonard: Words of Love

«ماریان و لئونارد: واژگان عشق» شخصی‌ترین و رومانتیک‌ترین فیلم دوران کاری کارگردانش«نیک برومفیلد» است. این مستند در جزیره یونانی «هایدرا» در سال ۱۹۶۰ و زمانی آغاز می‌شود که «لئونارد کوهن» که در آن زمان داستان‌نویسی گمنام و در حال تلاش برای رشد بود با «ماریان ایهلن» ملاقات می‌کند که مادری تنها با یک پسر نوجوان بود، آن دو تبدیل به بخشی از جامعه هنرمندان، نویسندگان و موسیقی‌دانان دور از وطنی می‌شوند که در آنجا حضور داشتند. تصاویر آرشیوی دیده نشده که توسط برومفیلد و مستندساز افسانه ای «دی. اِی. پنبیکر» گرفته شده‌اند تصویری منحصربه فرد از جمع شاد و خاص آن گروه در دهه ۱۹۶۰ ارائه می‌کند. آن دوره تاثیری دائمی بر روی لئونارد و ماریان داشت و دوستی آن ها پنجاه سال دیگر و تا زمان مرگشان در سال ۲۰۱۶ ادامه داشت.

دریای سایه‎ها / Sea of Shadows

مستند Sea of Shadows

زمانی که کارتل‌های مکزیکی مواد مخدر و قاچاقچیان چینی دست به دست همدیگر می‌دهند تا ماهی کمیاب «توتوبا» را در «دریای کوتز» شکار کنند، اقدامات مرگبار آن ها تهدیدی برای نابودی کل حیات زیر دریا در آن منطقه می‌شود، از جمله گونه خاصی از وال ها به اسم «گرازماهی کالیفرنیا» که از ماهی‌های کمیاب و در معرض خطر انقراض است. مستند «دریای سایه ها» داستان گروهی از دانشمندان، فعالان حفظ محیط زیست، روزنامه نگاران تحقیقی، نیروهای پلیس مخفی شجاع و نیروی دریایی مکزیک را دنبال می‌کند که جانشان را در دست گرفته‌اند تا آخرین گراز ماهی‌های باقیمانده را نجات داده و این سندیکای بین المللی جرم و جنایت را به پای میز محاکمه بکشانند.

دیوید کرازبی: اسم من یادت باشد/ David Crosby: Remember My Name

مستند David Crosby: Remember My Name
دیوید کرازبی در این مستند عمیقاً شخصی، در مورد زندگی‌اش به عنوان یک ستاره موسیقی صحبت می‌کند و در سن ۷۷ سالگی سوگندهای جدیدی ادا می‌کند.

سرزمین عسل/ Honeyland

مستند Honeyland

خدیجه به همراه مادر معلولش در کوهستان‌های مقدونیه زندگی می‌کند و با پرورش عسل از طریق روش‌های سنتی زنبورداری گذران زندگی می‌کند. وقتی یک خانواده بی‌نظم در همسایگی آن ها مستقر می‌شوند ابتدا به نظر می‌رسد وجود آن‌ها مرهمی برای درد تنهایی او است اما در ادامه معلوم می‌شود که آن ها منبعی برای بروز تنش هستند چرا که این خانواده هم می‌خواهد زنبورداری کند اما اعتنایی به توصیه‌های خدیجه ندارد.

مایک والاس اینجاست/ Mike Wallace Is Here

مستند Mike Wallace Is Here

«مایک والاس اینجاست» نگاهی صریح و بی‌پرده به این مجری افسانه‌ای دارد که بزرگترین شخصیت‌های قرن بیستم را طی بیش از پنجاه سال برنامه زنده به چالش طلبیده و گویی از آن‌ها بازجویی کرده بود. این مستند همچنین به این مسئله می‌پردازد که سبک تهاجمی او در گزارشگری و فن نمایشگری‎‌اش چیزی بود که باعث شد آمریکایی‌ها بعد از آن از مجریان و گزارشگران انتظار داشته باشند. این مستند با استفاده از چند دهه آرشیو دیده نشده برنامه «۶۰ دقیقه» به بررسی این می‌پردازد که چه چیزی والاس را به جلو می‌راند و او را به ستوه می‌آورد، والاسی که دوران کاری‌اش با دوران تحول گزارشگری در هم تنیده شده است.

جی خودم/ Jay Myself

مستندJay Myself

«جی خودم» به ثبت اقدام بسیار مهم عکاس و هنرمند مشهور «جی میزل» می‌پردازد که در فوریه ۲۰۱۵ بعد از چهل و هشت سال از روی اکراه خانه ۳۴۰۰ مترمربعی و ۱۰۰ ساله خودش در «منهتن» که به اسم «بانک» شناخته می‌شد را فروخت. این مستند از نگاه لنز فیلمسازش «استفن ویلکز» که شاگرد جی، و هنرمند و عکاسی شناخته شده است؛ بیننده را به سفری به یادماندنی از دوران زندگی جی به عنوان یک هنرمند، مرشد و یک مرد می‌برد. مردی که حالا در شهر نیویورک در حال دست و پنجه نرم کردن با روزگار، زندگی، تغییرات و پایان یک دوره است.

مترجم: رضا فرشید
کپی برداری و نقل این مطلب تنها با ذکر نام بلاگ سینمامارکت جایز می باشد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

یک نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن