مجله نقد فیلمگردی
فیلم شناسییادداشت

صدری‌نیا، تهران دمشق، دیده‌بان انقلاب

نقدی بر مستند «تهران دمشق» ساخته سید علی صدری‌نیا که نگاهی متفاوت به وضعیت کنونی سوریه و پروژه سوریه سازی ایران در بستر اعتراضات دیماه ۹۶ دارد.

«تهران دمشق» مستندی ۶۰ دقیقه‌ای است که با نگاهی متفاوت به سراغ دلایل ایجاد وضعیت کنونی سوریه رفته و در عین حال به دور از شعارزدگی و با پرهیز از آنکه برهان‌های خویش بر مخاطب تحمیل کند، به سراغ ایران می‌آید و از پروژه‌ی سوریه‌سازی ایران در بستر اعتراضات دیماه ۹۶ و حوادث پس از آن سخن می‌گوید. در «تهران دمشق» با مستندسازی مواجه‌ایم که در تمام فیلم در کنار شماست و نه در مقابل شما به خصوص هنگامی که شاه‌بیت مستند یعنی وحدت ملی ،قومی و مذهبی را به شما پیشنهاد می‌کند، باصمیمت و کمال میل از او می‌پذیرید.

تماشای مستند «تهران دمشق» به یادمان می‌اندازد صرف داشتن دغدغه کافی نیست و می‌بایست با داشتن دانش و تخصص لازم اثری ساخت که اثر خود مدافع خود باشد تا نیاز به خرج کردن از صدای روایت‌گر و صداپیشگانی چون استاد ناصر طهماسب که متاسفانه این روزها تبدیل به ابزاری برای بالا کشیدن متن‌ها و مستندهای ضعیف گشته است نباشد.

مستندسازی همچون علی صدری‌نیا را می‌توان با کارنامه ساخت مستندهایی همچون قائم مقام، زخم تازه و تهران دمشق در کنار بزرگان این عرصه از دیده‌بان‌های انقلاب اسلامی دانست. دیده‌بانی که با آثار خود گاهی استاندارد مستندهای انقلاب را جا به جا کرده و این بار هم نگاهی تازه به روایت آثار هنری پیرامون تحولات سوریه به وجود آورده است. او که با مستندهایش حتی در مورد سوژه‌هایی که بارها در مورد آنها آثار هنری متعدد و گوناگونی ساخته شده است، می‌تواند شگفتی ساز و گفتمان ساز باشد تا آنجا که وقتی سخن از ساخت پرتره‌ای از چهره‌های برجسته انقلاب به میان می‌آید، تبدیل به خواسته‌ای می‌شود که آیا این کار را هم کارگردان قائم مقام خواهد ساخت؟!

به عنوان نکته‌ی آخر می‌توان به روایتگری صدری‌نیا در این کار اشاره کرد. روایتی که می‌توانست از انعطاف‌پذیری بیشتری برخوردار باشد. به عنوان نمونه لحن صمیمی و دانشجویی صدری‌نیا در قسمت‌هایی از مستند دلنشین است، اما استفاده از همین لحن برای بخش‌هایی همچون روایت مصائب سوریه کیفیت خود را از دست داده و به مستند آسیب می‌رساند.

نویسنده: امین ناصح‌تبار
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن