مجله نقد فیلمگردی
اخبارسینمای مستندفیلم شناسیمعرفی فیلم

«عکاسی زیر آتش»

عکاسی زیر آتش
«عکاسی زیر آتش» به تهیه‌کنندگی سلیم غفوری و کارگردانی سعید فرجی قصه اشغال تا آزادی خرمشهر از زبان عکاسان جنگ یکم و دوم خرداد از ساعت ۱۹:۳۰ روی آنتن شبکه مستند می‌رود.
به گزارش روابط عمومی شبکه مستند سیما، سعید فرجی درباره این مستند گفت: «عکاسی زیر آتش» قصه اشغال تا آزادی خرمشهر از زبان عکاسان جنگ است، این فیلم با محوریت آقای مهرزاد ارشدی ساخته‌شده، عکاس آبادانی که یکى از غنی‌ترین آرشیوهای عکس را از اشغال خرمشهر در اختیار دارد.
وی افزود: در بخش میدانی این مستند با آقای ارشدی همراه شدیم و در بازار خرمشهر، پل مواصلاتی آبادان و خرمشهر و .. با او درباره «عکاسی زیر آتش جنگ» و دشواری‌هایش گفت‌وگو کردیم. از لحظه نزدیک شدن عراقی‌ها به شهر، اشغال شهر، آخرین دفاع و درنهایت آزادسازی خرمشهر.
این کارگردان گفت: از آزادسازی خرمشهر عکس‌های تاریخی بی‌نظیری ثبت‌شده و عکاس‌هاى فوق‌العاده‌ای در این دوره تاریخی حضور داشتند، در بخش دیگری از این مستند با دیگر عکاسان جنگ، چهره‌های شناخته‌شده‌ای مثل امیرعلی جوادیان، سعید صادقی،منوچهر قلمچى، جاسم غضبان پور و .. گفت‌و‌گو کردیم.
۱۵ سال عکاسی از جنگ و صلح در زندگی مسلمان‌ها
سعید فرجی گفت: عکاس و مستندساز هستم، ۱۵ سال است که از جنگ و صلح در زندگی مسلمان‌ها در کشورهاى مختلف عکاسى می‌کنم؛ علاقه‌ام به هر دو حوزه است و همه مستندهایی که تا امروز ساخته‌ام، نسبتی با عکاسی دارند.
وی افزود: در طول سال‌ها فعالیت حرفه‌ای از جنگ لبنان، بحران لیبی و جنگ با داعش در عراق و .. عکاسی کرده‌ام و برایم جذاب بود بتوانم از اتفاقی که در کشور خودم افتاده فیلم بسازم، با همین نگاه سراغ ساخت «عکاسی زیر آتش» رفتم و این مستند را به سرانجام رساندم.
از عکاسی «زندگی مسلمانان» تا ساخت مستندی درباره تاریخ عکاسیفرجی درباره تازه‌ترین فعالیت‌ هنری‌اش گفت: مشغول عکاسی پروژه «زندگی مسلمانان» هستم و در کنار آن ساخت قسمت دوم مستندی درباره تاریخ عکاسی اجتماعی در ایران را شروع کرده‌ام.
وی ادامه داد: سال گذشته قسمت نخست این مستند را با عنوان «میرزا جواد» ساختم، مستندی که به ورود عکاسی به ایران و اولین شهید عکاس در دوران فتح تهران توسط مشروطه خواهان می‌پرداخت.
منبع
شبکه مستند
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن