عکاسی مستندگالری

عکاسی مستند: رابطه بین تنها کرگدن‌های سفید شمالی در جهان

مجله نقد فیلمگردی

«جاستین مات» یک عکاس خبری آمریکایی است و از قدرت عکاسی برای آگاهی بخشی در مورد اهمیت محافظت از حیوانات بهره می‌جوید. او در پروژه طولانی‌مدتش با عنوان «مراقبینی از همان پوست و خون» نگاهی به زنان و مردانی انداخته که زندگی‌شان را وقف تلاش برای نجات حیات‌وحش کرده‌اند. به خاطر همین پروژه شخصی – که هزینه‌های آن تماماً از سوی خود او تأمین می‌شود – بود که مات سوار هواپیمایی به مقصد کنیا شد تا بتواند دو کرگدن سفید شمالی را به تصویر بکشد. این دو کرگدن سفید شمالی، آخرین کرگدن‌هایی از این گونه هستند که در جهان وجود دارند.

زمانی که عنوان شد آخرین کرگدن سفید شمالی نر که «سودان» نام داشت، در منطقه حفاظت‌شده «اُل پِجِتا» مرده است تمام دنیا در ناراحتی فرو رفت، چرا که مرگ او به معنی انقراض قریب‌الوقوع این گونه جانوری بود. بعد از مرگ او دو کرگدن ماده به اسم‌های «فاتو» و «ناجین» هنوز در همان دشت‌هایی که سودان زندگی می‌کرد، حضور دارند. این دو کرگدن که یکی مادر و دیگری دختر اوست از سوی گروهی از مراقبین تحت حفاظت قرار دارند. این مراقبین به‌صورت شبانه‌روزی برای تغذیه و نگهداری از کرگدن‌ها و حفاظت از آن‌ها در مقابل شکارچیان غیرمجاز مشغول به فعالیت هستند.

مات یک هفته در «اُل پِجِتا» حضور داشت و در آن‌یک هفته از مهارت‌هایش به‌عنوان یک عکاس خبری به‌خوبی استفاده کرد تا علاوه بر به تصویر کشیدن زندگی فاتو و ناجین، اقدامات افرادی حرفه‌ای را نیز به تصویر بکشد که برای محافظت از آن‌ها، خودشان را با خطرات بزرگی مواجه می‌کردند. برای مات این کار فرصتی بود تا به گذشته و سوابقش در عکاسی خبری‌ برگردد که در نشریات و رسانه‌هایی مانند «نیویورک‌تایمز»،«فوربس»،«بی‌بی‌سی»و «وال‌استریت ژورنال»منتشر شده بودند.

مترجم: رضا فرشید
کپی برداری و نقل این مطلب تنها با ذکر نام بلاگ سینمامارکت جایز می باشد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن