سایت سینمامارکت
اخبارسینمای مستند

فداییان «با واپسین نفس‌ها»ی دریاچه ارومیه همراه شد

فرشاد فداییان این روزها مشغول تهیه‌ی مستندی به کارگردانی پسرش فراز فداییان با موضوع دریاچه ارومیه است. این فیلم محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است.

به گزارش بلاگ سینمامارکت به نقل از مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، در خلاصه موضوع مستند «با واپسین نفس‌ها» آمده است: «دریاچه‌ ارومیه که روزگارى یکى از بزرگ‌ترین دریاچه‌هاى شور جهان بود، بر اثر دو دهه خشک‌آبى حوزه‌هاى آبریز خود، اندک اندک میزبانى هزاران ساکن بومى، انبوه پرندگان مهاجر، گونه‌هاى جانورى و پوشش گیاهىِ حواشى و جزایر کوچک و بزرگ مسکون خود را از دست مى‌دهد. در خاموشى خالى دریاچه و روستاهاى نیمه‌مسکون حواشى آن، هنوز مردان و زنان پیرى هستند که در این واپسین روزهاى حیات دریاچه، تنهایش نگذاشته‌اند و به آب و بستر خشک و خاک حواشى آن وابسته و دلبسته‌اند…»

فرشاد فداییان درباره‌ی مراحل ساخت این مستند که مدت زمان آن ۵۰ دقیقه است، توضیح داد: تصاویر هوایی از ۱۱ هزار کیلومتر مناظر منطقه طی ۲۰ روز انجام شده است و قسمت پایانی فیلمبرداری قرار بود اردیبهشت‌ماه انجام شود که با توجه به بارندگی‌های اخیر و بالا آمدن سطح آب دریاچه، فعلاً این امکان وجود ندارد. البته این پُرآب بودن دریاچه ارومیه موقتی است و ما تا پایان تابستان بخش پایانی فیلمبرداری را انجام خواهیم داد.

گفتنی است که عوامل تولید مستند «با واپسین نفس‌ها» عبارتند از: پژوهش، تصویر و کارگردانى: فراز فداییان، تدوین: فرشاد فداییان، موسیقى: على چولایى، دستیار کارگردان: هادى نورى، دستیار اول تصویر: سعید خراسانى، دستیار دوم تصویر: مسعود خراسانى، تهیه‌کننده: فرشاد فداییان، تهیه شده در: مرکز گسترش سینماى مستند و تجربى

برچسب ها
نمایش بیشتر
برای اطلاع و استفاده از سایر مطالب ما، به کانال تلگرام بلاگ سینمامارکت بپیوندید: کانال بلاگ سینمامارکت

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن