مجله نقد فیلمگردی
اخبارجبهه فرهنگیسینمای مستندمصاحبه

فراخوان روایت فتح برای شنیدن لحظات خاص رزمندگان

امیرحسین نوروزی از مستندسازان جوان کشورمان می‌ گوید لحظات منتخبی را از آرشیو مستند روایت فتح بیرون کشیده و حالا دنبال کشف روایت‌ هایی جدید از زبان افراد مطلع ماجراست.

به گزارش بلاگ سینمامارکت، گروه مستند روایت فتح را با شهید مرتضی آوینی می‌شناسیم، او که سال‌ها در این مجموعه فعالیت داشت همراه با گروهی از مستندسازان به بسیاری از مناطق عملیاتی هشت سال دفاع مقدس سفر کرد و تصاویر منحصر به فردی از حالات و رفتارهای رزمندگان در پشت جبهه، عملیات‌ها، پیروزی‌ها و شکست‌ها، لحظه شهادت بسیاری از سربازان و فرماندهان و … تهیه کرد.

این آرشیو غنی حالا تبدیل به گنجینه‌ای ارزشمند شده که تصاویر بسیاری از شهدای هشت سال دفاع مقدس، جانبازان و یادگاران آن روزها را در دل خود جای داده است. مؤسسه روایت فتح در سالیان اخیر تلاش کرده است با دسته‌بندی این آثار مستند و تصاویر بکر، مجموعه‌ای ارزشمند را جمع‌‌آوری کند و با تبدیل این تصاویر به نسخه‌های باکیفیت آنها را دوباره به نمایش دربیاورد؛ در خلال این فعالیت اقدام قابل توجهی از سوی یکی از کارگردانان سینمای مستند صورت گرفته است.

امیرحسین نوروزی که مستند «خاطرات موتور سیکلت» جدیدترین اثر اوست درباره این اقدام توضیح داد و گفت: در روایت فتح تصاویر و فیلم‌های قدیمی دوباره در حال بازیابی‌اند؛ وقتی این خبر را شنیدم فرآیند آن برایم جذاب شد و نتایج تولید نسخه‌های جدید و باکیفیت را پیگیری می‌کردم، در خلال این پیگیری‌ها تصمیم گرفتم تا فعالیت جدیدی را آغاز کنم، بر همین اساس راش‌ها و تصاویر اولیه و تدوین نشده که به نوعی اصل حلقه‌های فیلمبرداری در حال تبدیل بود را بازبینی و لحظاتی از آنها را انتخاب کردم، این فرآیند حدود ۹ ماه طول کشید و صحنه‌هایی بین ۳ تا ۶ دقیقه انتخاب شد.

وی افزود: بسیاری از این لحظات منتخب، برمبنای شخصیت‌های دوست‌داشتنی و مربوط به عمل خاص رزمنده‌ای در جبهه‌ها، خلوت کردن او با پروردگار، جمع‌های دوستانه و خودمانی و … است؛ برای توضیح این صحنه‌ها پلاتوهای جدیدی را ضبط کردیم که هر کدامش قبل و بعد از فیلم اصلی قرار گرفته و اطلاعات جدیدی را درباره آن می‌دهد. در نهایت پس از ساخت این فیلم‌های کوتاه از کسانی که اطلاعاتی از این تصاویر دارند می‌خواهیم با روایت فتح تماس بگیرند تا گفت‌وگویی با آنان در مورد آن لحظه خاص و شرح ماجرا داشته باشیم، ما منتظر کسانی هستیم که درباره لحظات به یاد ماندنی که از دوران جنگ انتخاب کرده‌ایم با ما گفت‌وگو کنند، نام این مجموعه «روزگاری ما» است.

این مستندساز خاطرنشان کرد: فاز بعدی این مجموعه ضبط این گفت‌وگوهاست که روایتی از زاویه امروز افراد مختلف نسبت به آن ماجرا را برای مخاطب بیان می‌کند، به عبارت بهتر روایت سلحشوری رزمندگانی که در جبهه‌ها جنگیدند و حالا ماجرای رشادت آنان را از زبان دوستان و اطرافیانشان می‌شنویم.

او در مورد روند تولید این مجموعه و نمایش آن گفت: مجموعه «روزگاری ما» در ۲۷ قسمت ضبط شده است که ان‌شاءالله پس از عید فطر از تلویزیون به نمایش درمی‌آید؛ مخاطبان پس از این اکران‌ها می‌توانند با روایت فتح تماس بگیرند و بلافاصله پس از پیداشدن سوژه‌ها فاز دوم را آغاز می‌کنیم، پیش‌بینی می‌کنیم که این فاز نیز در ایام هفته دفاع مقدس روی آنتن برود.

عوامل تولید «روزگاری ما» عبارتند از:‌

نویسنده و کارگردان: امیرحسین نوروزی، صدا و تدوین: نوید سالاری مقدم، تصویربرداران: مصطفی سیفی و احمد خلیل اول و تولید: رضا دشتی. این مجموعه در گروه مستند روایت فتح تولید شده است.

منبع
خبرگزاری تسنیم
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن