مجله نقد فیلمگردی
اخبارسینمای مستند

گزارشی از اکران مستند “پدر طالقانی” در دانشگاه تهران”؛ فرزند مرحوم طالقانی: به مرگ پدرم مشکوکم!

فرزند آیت الله طالقانی گفت: منظور پدرم از سخنان آن سخنرانی مجاهدین خلق بود؛ و دیگران مخاطب آن حرف‌های تند نبودند.

به گزارش بلاگ سینمامارکت، آیین افتتاحیه اکران های دانشگاهی فیلم مستند داستانی «پدر طالقانی» با حضور مهدی طالقانی و تهیه کننده فیلم در دانشگاه تهران برگزار شد. در این مراسم که با استقبال دانشجویان در دانشکده علوم دانشگاه تهران برگزار شد، مهدی طالقانی در پرسش و پاسخ بعد از اکران فیلم، در پاسخ به سئوالی درباره ابهامات نحوه فوت مرحوم طالقانی گفت: واقعیت این است که با گذشت این همه سال هنوز هم به مرگ پدرم مشکوک هستم.

طالقانی ادامه داد: ابهامات زیادی درباره روز فوت پدرم وجود دارد. مثلا ما بعد از فوت برای روشن شدن ماجرا تقاضای کالبدشکافی داشتیم. ولی اجازه ندادند و گفتند مجتهد را نمی‌شود کالبدشکافی کرد. در حالی که قرائنی وجود دارد که شب فوت، توطئه هایی علیه مرحوم طالقانی صورت گرفته است. به طور مثال چند دقیقه قبل از این که حال پدرم وخیم بشود تمام ماشین ها و وسایل نقلیه ای که در منزل بوده را مرخص می کنند و بعد از وخامت حال پدرم، حتی با کمیته هم تماس نگرفتند! و به جای اینکه حداقل با بی سیم و وسایل ارتباطی فوری سراغ طبیب یا وسیله برای انتقال پدرم به بیمارستان بروند، با پای پیاده سراغ طبیب رفته بودند که در آن هم موفق نبودند و ساعتی بعد وقتی برمی گردند که مرحوم طالقانی از دنیا رفته بود.

مهدی طالقانی در ادامه درباره سخنرانی آتشین مرحوم طالقانی ۳ روز قبل از فوت ایشان هم گفت: منظور پدرم از سخنان آن سخنرانی مجاهدین خلق بود؛ و دیگران مخاطب آن حرف های تند نبودند.

پدر طالقانی

در ادامه اباذر صالحیان تهیه کننده مستند هم با اشاره به روند مستندسازی سیاسی در ایران گفت: به نظر من جریان فیلم و مستند سیاسی به سمت تولید آثار نازل رفته است و فیلم های سیاسی متاثر از فضای فرهنگ سیاست زده، قرائت های صفر و یکی از سوژه می کنند که نتیجه آن یا به تکفیر سوژه می رسد یا او را به اعلی علیین می فرستند.

صالحیان ادامه داد:متاسفانه علی رغم این که انقلاب ما ماهیت فرهنگی داشت در حال حاضر فرهنگ، توسری خورده ترین مقوله است و ذیل همه موضوعات و اولویت های دیگر اعم از سیاسی و اقتصادی تعریف و بکار گرفته می شود، این اتفاق یک آفت بزرگ است که مستندسازی سیاسی ما را درگیر کرده و باعث می شود که سلیقه مخاطب هم به جای اینکه به سوی روایت دقیق و منصفانه از اثر و سوژه اثر برود، انتظار یک خرق عادت، یک حرف شاذ و روایت ناشنیده و جنجالی داشته باشند و اگر مستندی حرف عجیب و غریبی نزند، بدان توجه نمی شود. در حالی که ما می خواستیم روایتی دقیق و قابل اتکا از زندگی مرحوم طالقانی بسازیم و واقعا دنبال جنجال نبوده ایم.

تهیه کننده فیلم مستند داستانی پدر طالقانی ادامه داد: واقعیت این است که فضای مستندسازی سیاسی کشور، جوری سلیقه مخاطبان را شکل داده که مخاطبان هم دوست دارند حرف های شاذ و ساختارشکنانه بشنوند، ولو اینکه پایه و اساس نداشته باشد.

صالحیان ادامه داد: صریح بگویم برخی دنبال هیاهو و دیده شدن هستند. البته حق هم دارند، چون اگر نخواهی این طور باشی دیده نمی شوی و وضعیت فعلی فیلم پدر طالقانی متاثر از همین موضوع است. ما از طرف هیچ طیفی حمایت نمی شویم، چون قواعد بازی را رعایت نکرده ایم. حتی سازمان اوج که به نوعی سهمی در این کار دارد هیچ توجهی به کار ندارد و به اندازه دیوارنگاره میدان ولیعصر هم برای این فیلم اولویت قائل نمی شود. البته این که فیلم بین طیف ها و جریان های مختلف سیاسی مهجور است برای ما معیار در مسیر درست بودن است، کما اینکه خود مرحوم طالقانی هم چنین ویژگی داشتند، ایشان با اینکه در حوزه فعالیت های سیاسی بسیار فعال بودند ولیکن به هیچ عنوان اهل سیاسی کاری نبودند و همین علت مهجور بودن ایشان است.

گفتنی است اکران های دانشگاهی فیلم مستند پدر طالقانی با مرور زمانه و زندگی مرحوم آیت الله طالقانی آغاز شده و علاقمندان می توانند از طریق سامانه اکرانت برای اکران دانشگاهی اقدام نمایند.

منبع
خبرگزاری دانشجو
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن