مجله نقد فیلمگردی
جشنواره فیلم مقاومتفیلم شناسیمعرفی فیلم

فیلم‌های روز اول اکران جشنواره فیلم مقاومت را بیشتر بشناسید

معرفی برخی از مستندهای اولین روز اکران جشنواره فیلم مقاومت به همراه جدول اکران‌ آن‌ها در سینما فلسطین تهران و سینمای عصر جدید

به گزارش بلاگ سینمامارکت، جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت که در گذشته به نام جشنواره فیلم دفاع مقدس برگزار می‌گردید، قدیمی‌ترین جشنواره‌ سینمایی انقلاب اسلامی است که تاکنون ۱۴ دوره را پشت سر گذاشته است. اولین دوره جشنواره سال ۱۳۶۲ در بحبوحه جنگ تحمیلی و همزمان با گرامیداشت هفته دفاع مقدس، در قالب هفته فیلم در محوطه پارک دانشجو و تئاتر شهر تهران برگزار شد.

جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت هم اکنون در قالب بخش‌های مختلف شامل: مسابقه سینمایی ایران با زیرمجموعه‌هایی چون: فیلم‌های سینمایی، فیلم‌های سینمایی ویدیویی، فیلم‌های کوتاه، آثار مستند، آثار پویانمایی، سریال‌های تلویزیونی، نماهنگ و اقلام تبلیغی و بخش بین‌الملل با سه زیرمجموعه: مسابقه سینمای بین‌الملل، بخش عماد مغنیه و چشم‌انداز سینمای مقاومت در جهان برگزار می‌شود.

امسال پانزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «مقاومت» به همت بنیاد فرهنگی روایت فتح، انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس با مشارکت دستگاه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی ۵ تا ۱۰ آذر ماه سال جاری به دبیری محمد خزاعی در تهران برگزار می‌شود که برنامه برخی اکران فیلم‌های بخش مسابقه فیلم و مستند ایران در روز سه‌شنبه ۶ آذر به ترتیب زیر است:

با برخی از این مستندها و فیلم‌ها بیشتر آشنا شوید:

۱-مستند «نیمه شب ۲۴ آوریل»

مستند نیمه شب 24 آوریل

مستند “نیمه شب ۲۴ آوریل” به ابعاد جدیدی از ماجرای تسخیر لانه جاسوسی، نحوه افشای اسناد، نقش موسوی خوئینی‌ها و بنی‌صدر در این رویدادها می‌پردازد و سعی می‌کند به چرایی بمباران هلیکوپترهای باقی مانده از نیروهای مهاجم آمریکایی در صحرای طبس در گفتگو با خلبان آمریکایی و واکاوی شهادت شهید محمد منتظر قائم بپردازد.

 

۲-مستند «زخم تازه»

مستند “زخم تازه” روایتی از ناگفته‌های روز عاشورا در سال ۸۸ است. این روایت از زبان شاهدان عینی این ماجرا است که صبح تا ظهر آن روز را از نزدیک دیده‌اند و اکنون آن را در برابر دوربین بازگو می‌کنند.

 

۳- مستند «ادوارد»

مستند ادوارد

این مستند روایت زندگی شخصی به نام «ادوارد» است که سال ۵۹ یعنی اوایل جنگ و در حالی که مشغول دفاع از کشور بوده است، اسیر می‌شود و ۹ سال از عمر خود را در زندان‌‌های عراق سپری می‌کند. او در مدت اسارت فشارهای زیادی را متحمل می‌شود. ادوارد در همین اثنا و در حالی که از سوی همه فراموش شده بود به سازمان مجاهدین خلق می‌پیوندد و حدود ۱۲ سال هم به لحاظ ایدئولوژی و تفکر اسیر منافقین می‌شود.ماجرای زندگی و رهایی او از دست منافقین در مستند «ادوارد» روایت می‌شود.

 

۴- مستند «ثانیه‌های انتظار»

مستند ثانیه های انتظار

مستند “ثانیه‌های انتظار” روایتی از لحظات مبادله اسرای شهرهای فوعه و کفریا از زبان محمد سلیمان و احمد ، که نزدیک به ۷۶۴ روز فرزندان و همسران خود را ندیده‌اند.

 

۵- فیلم سینمایی «ویلایی‌ها»

ویلایی ها قصه خانواده های فرماندهان سپاه و ارتش در سال ۱۳۶۵ است. عزیز زن ۵۰ ساله ای است که همراه نوه هایش وارد مجموعه ویلاها می شود. الیاس نیز راننده بسیجی است که هر وقت وارد مجموعه می شود همه نگران این می شوند که شاید خبر شهادت یکی از فرماندهان را بدهد. پس از مدتی سیما که عروس عزیز است از تهران می آید تا بچه های خود را به خارج از کشور ببرد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن