مجله نقد فیلمگردی
اخبارسینمای مستند

پرش بلند ؛ عملیاتی که می‌توانست سرنوشت جهان را دگرگون کند

فیلم مستند داستانی «پرش بلند» به روایت پیچیده‌ترین نقشه و حادثه تروریستی قرن 20 که قرار بود در بحبوحه جنگ جهانی دوم در ایران اتفاق بیافتد، می‌پردازد.

به گزارش بلاگ سینمامارکت، فیلم مستند داستانی «پرش بلند» به کارگردانی عطا پناهی با روایت پیچیده‌ترین نقشه و حادثه تروریستی قرن ۲۰ که قرار بود در بحبوحه جنگ جهانی دوم در ایران اتفاق بیافتد، رونمایی شد. این فیلم ماجرای مربوط به عملیاتی با اسم «پرش بلند»  است که در پایتخت جاسوسی جهان یعنی تهران اتفاق افتاده است.

در سال ۱۹۴۳ مخوف‌ترین نقشه و حادثه تروریستی قرن توسط هیتلر در حال شکل گرفتن بود؛ در بحبوحه جنگ جهانی دوم، چرچیل، استالین و فرانکلین دلانو روزولت تصمیم می‌گیرند تا در نشستی محرمانه در تهران در مورد نحوه اداره جنگ با هم دیدار داشته باشند. هیتلر با اطلاع از این نشست به طراحی عملیاتی پیچیده با نام «عملیات پرش بلند» برای ترور این رهبران اقدام می‌کند؛ عملیاتی که در صورت موفقیت می‌توانست سرنوشت جهان را دگرگون کند.

مستند پرش بلندعملیات «پرش بلند»  نقشه‌ای بود که گفته می‌شود آلمان برای ترور همزمان ژوزف استالین، وینستون چرچیل، و فرانکلین روزولت در کنفرانس ۱۹۴۳ تهران در جریان جنگ جهانی دوم داشت. قرار بود رهبری عملیات برای ترور رهبران متفقین در دست سرهنگ دوم اس‌اس، اتو اسکورتسنی از وافن اس‌اس باشد. ولی جاسوسان اتحاد شوروی نقشه را پیش از اجرای آن کشف کردند و مأموریت هیچ گاه به انجام نرسید.

فیلم مستند داستانی «پرش بلند» به کارگردانی عطا پناهی و تهیه‌کنندگی حسین افشار در خانه مستند و در سال ۱۳۹۷ ساخته شده و منوچهر زنده دل، ناهید مسلمی، مهدی علیپور , غزال قربانی، آرش ورنیک، مهرداد ماکویی، رحمان آذری، بهروز سروعلیشاهی، رضا سلیمانی، حسین پاینده، پرنیان پزشک‌پور، مهدی ولی زاده، آیدا مرادی و سعید پارسا به هنرمندی پرداخته‌اند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن