مجله نقد فیلمگردی
فیلم شناسینقد و بررسی

قتل های زنجیره ای استخوان لای زخم است

این مستند که به بازخوانی یکی از پرونده های امنیتی جمهوری اسلامی ایران یعنی پرونده قتلهای زنجیره ای در دهه هفتاد پرداخته است

مستند گزارش چند قتل 

در تاریخ ۲۸ خردادماه امسال، مستند «گزارش چند قتل» رونمایی شد که به موضوع قتل های زنجیره‌ای و خودکشی سعید امامی از نفرات کلیدی وزارت اطلاعات که در سال ۱۳۷۸ در بیمارستان خودکشی کرد، می‌پردازد.
این مستند که به بازخوانی یکی از پرونده های امنیتی جمهوری اسلامی ایران یعنی پرونده قتلهای زنجیره ای در دهه هفتاد پرداخته است تلاش دارد تا سوالات ذهنی در مورد این پرونده را پاسخگو باشد.
دزفولی کارگردان مستند در یادداشت خود نوشته است :
همانطور که دوستانیکه فیلم را مشاهده کرده اند می دانند این مستند دارای چند بخش است که بخش ابتدایی آن هفته قبل منتشر شد که صرفا، مطرح کردن صورت مساله و اتفاقات رخ داده پیرامون آن پرونده در سال ۱۳۷۷ است که تلاش کرده صورت مساله را درست تعریف کند و بعد از آن به متهمین ردیف اول تا سوم شامل سعید امامی، سید مصطفی موسوی(کاظمی) و مهرداد عالیخانی اشاره کند.
مستند “گزارش چند قتل”، فارغ از هر موضع سیاسی که مستندساز و نویسنده کار دارد، در تلاشبرای کشف حقیقت برای امروز جامعه است. آن پرونده همچنان بعد از دو دهه هنوز به صورت گرهی جدی در اذهان افراد جامعه وجود دارد. مخالفین تلاش داشته و دارند هر سال به بهانه ای از آن علیه نظام اسلامی استفاده کنند و بتوانند چهره نظام را با جنگروانی غیر واقعی تخریب کنند و متاسفانه در این بین نیز کار جدی درباره آن پرونده و آن اتفاقات صورت نگرفته بود.
تلاش بر این است که در قسمت های بعدی این کار، بتوان بهابعاد دیگری پرداخت و به صورت جدی تر آن ها را بررسی نمود و به مابعد آن پرونده و سوابق هر کدام از افراد پرداخت.
جنجالی بودن موضوع فیلم و اکران این روزهای آن در “سایت سینمامارکت گروه سفیر فیلم را برآن داشت تا که مستند “گزارش چند قتل” را به کرسی نقد و بررسی کشانده و در پاتوق مستند خود آن را بررسی کنند.
در ابتدای این جلسه محمد رضا امامقلی کارگردان و مستند ساز به سبک های مستند سازی در موضوعات مختلف اشاره کرد و “مستند گزارش چند قتل” را در دسته بندی سبک تحقیقی و تحلیلی دانست .
در ادامه دزفولی کارگردان مستند به توضیحاتی در مورد روند تولید مستند پرداخت و گفت: مراحل ساخت مستند دو سال طول کشید که در دی ماه ۹۶ آماده تدوین شد.
دزفولی در پاسخ به این سوال که چرا از افراد بیشتری برایمصاحبه و تولید محتوا در مستند استفاده نشده است؟ توضیح داد: در حین مراحل ساخت و قبل از آن افراد زیادی برای مصاحبه مد نظر و هماهنگ شدند اما برخی از آنها اساسا در مصاحبه محتوای مفیدی برای استفاد بیان نکردند و برخی هم بخاطر حساسیت موضوع کلا حاضر به انجام مصاحبه نشدند.
دزفولی درباره کاربرد و ضرورت مستند بعد از گذشت ۲۰ سال گفت : در این شرایط که خیلی ها به مسائل تاریخی اهمیتی نمی دهند سوالات زیادی در بین اقشار مختلف مردم خصوصا جوانان در مورد مسائل تاریخی خصوصا این دسته از موضوعات ایجاد شده و میشود که ما از این سوالات و جواب ندادن به آنها ضررهای بسیاری کرده و می کنیم.
مستند گزارش چند قتل”، فارغ از هر موضع سیاسی که مستندساز و نویسنده کار دارد، در تلاش برای کشف حقیقت برای امروز جامعه است. آن پرونده همچنان بعد از دو دهه هنوز به صورت گرهی جدی در اذهان افراد جامعه وجود دارد.
وی در ادامه گفت : مخالفین تلاش داشته و دارند هر سال به بهانه ای از آن علیه نظام اسلامی استفاده کنند و بتوانند چهره نظام را با جنگ روانی غیر واقعی تخریب کنند و متاسفانه در این بین نیز کار جدی درباره آن پرونده و آن اتفاقات صورت نگرفته بود.
پرونده قتل های زنجیره ای کوه یخی بود و هست که بخش کمی از آن از آب بیرون زده بود و ناگفته های فراوانی دارد. کوه یخی که در وقایع سیاسی امروز ما نیز بسیار تاثیرگذار است و می تواند گره های فراوانی را حل کند و چنانچه به ابعاد مختلف آن پرداخته نشود در آینده نیز می تواند هزینه ساز باشد.
باید درباره مسائل تاریخی خصوصا حوادث حساس تاریخی پژوهش شده و مستند های بسیار ساخته شود.
دزفولی در پاسخ به این نقد و سوال که چرا با توجه به قرائتهای متفاوت از این پرونده در اذهان عمومی تنها به یک دیدگاه توجه داشته و از پرداختن به قرائتهای دیگر صرف نظر کرده است پاسخ داد و گفت:
از ابتدایی که بحث ساخت مستند در جمع‌های دوستانه مطرح شد تا زمانیکه این مستند منتشر شد، شاهد دو موضع گیری بودیم که در تمامی این سال‌ها نیز وجود داشته است و باعث دسته بندی افراد درباره این پرونده می‌شود، شهید سعید امامی یا سعید امامی جاسوس؟
اولین آنها این بود که چرا آقای سعید امامی که توسط برخی از دوستانش همانند حجت الاسلام روح الله حسینیان شهید نامیده شده است مورد اشاره قرار نگرفته است و یا به موضع آقای فلاحیان پرداخته نشده است؟ چرا ظاهرا یک جانبه به
قاضی رفته‌ایم؟
در پاسخ باید گفت که موضع مستندساز به عنوان فردی که می‌خواهد واقعه‌ای تاریخی را کنکاش کند با یک پژوهشگری که مقاله‌ای ژورنالیستی می‌نویسد و یا پژوهشی مکتوب انجام می‌دهد متفاوت است.
زمان در مستند بسیار مهم است و در مستندها که زمانش در نهایت ۱ الی ۲ ساعت بیشتر نیست، نمی‌توان به تمامی مسائل پرداخت. ساحت مستند متفاوت از کار مکتوب است که در کار مکتوب بسیار بیشتر و بهتر می‌توان به پرونده‌های مختلف پرداخت و آن ها را بررسی کرد. هرچند که در حال نگارش کتاب این پرونده هم بودم که فعلا به دلایلی منصرف شده‌ام و با دوستان انتشاراتی که صحبت شده است به دلیل خاص و حساس بودن موضوع حاضر به انجام کار نشده‌اند. مضاف بر اینکه در پرداخت به این پرونده‌ها نمی‌توان موضعی خنثی داشت. باید کارگردان و نویسنده کار موضع خود را مشخص کنند. جانب کدام قرائت را می‌گیرند؟
در این مستند اساس و اصل همان موضع رهبری انقلاب در سال ۱۳۷۷ است که صریحا در نماز جمعه تهران اعلام شد.
رهبری صریحا قتل ها را محکوم کردند و حتی آن ها را مشکوک اعلام کردند که توسط عده ای انجام شده است که نمی توانسته‌اند دلسوز نظام باشند و با آدم کشی افرادی که خنثی و بی تاثیر بودند و به راه انداختن جنجال علیه نظام بخواهند به نفع نظام کاری را انجام داده باشند. حال چگونه می توان با این مواضع صریح قرائت دیگری از آقای امامی ارائه کرد که صرفا بر اساس تحلیل ها و حرف های غیر رسمی افراد است؟ چرا در تمامی این سال ها عده ای تلاش کرده اند قرائت غیر رسمی و مخدوشاز آن پرونده و نفرات مقصر در آن ارائه کنند؟
در مورد جناب آقای سعید امامی نیز سوابق خانوادگی، دوره جوانی در آمریکا و فعالیت های ایشان در دهه ۶۰ و ۷۰ مورد بررسی قرار گرفته است. اینکه مسئول گزینش وی یعنی آقای سعید حجاریان کاشی درباره او چه گفته بود، اینکه موضع رئیس جمهور وقت و وزیر اطلاعات وقت ( حجتالاسلام دری نجف آبادی) چه بود، اینکه وزارت اطلاعات چرا آن بیانیه معروف را در دی ماه ۱۳۷۷ صادر کرد و عواقب آن چه بود، همگی اینها مهم و قابل بررسی است که در کار اشاره شده است.
اما اصل سوال در مستند این است که منفعت آن قتل ها و حواشی به سود چه کسانی شد؟ چرا یک سال پس از اتفاقات دوم خرداد ۱۳۷۶، آن جنجال ها درست شد و آیا طبیعی بود؟ چرا بعد از آن جنجال ها اتفاقات کوی دانشگاه تهران در تیر۱۳۷۸ رخ داد و در نهایت به انتخابات مجلس ششم و تخریب گسترده چهره های مطرح نظام در میان طیف جریان اصلاح طلب رسید و در نهایت با ترور خاص آقای سعید حجاریان در انتهای سال ۱۳۷۸، بهانه ای دیگر برای تخریب نظام آغاز شد؟ قتل های زنجیره ای مطلقا پرونده ای ساده نیست، نه افراد دخیل در آن که در قید حیات هستند به سادگی حاضر به پاسخگویی هستند، نه افرادی که منتقد آن چهره ها بودند صریحا صحبت می کنند و نه حتی مدارک قطعی در اختیار قرار می گیرد و این یعنی بر اساس محکمات و احکام صادر شده و مواضع سران نظام در آن سال ها باید به بازخوانی پرونده پرداخت. اینکه افراد سعی در تشکیک وارد کردن در احکام پرونده و اصل موضوع دارند محل تامل است. اینکه افراد حامی نظام نسبت به احکام قوه قضائیه و مواضع رسمی نظام “نومن ببعض و نکفر ببعض” رفتار می کنند چه معنایی میتواند داشته باشد؟
جز این است که احکام رسمی درباره این پرونده و متهمین آن هاصادر شد و افراد محکوم شدند و به زندان رفتند؟ این چیزی جز مقصر بودن در پرونده داشت و این چیزی از سوابق مشکوک آن افراد در دهه ۶۰ و ۷۰ کم می کرد و می کند؟ چرا در تمامی این بیست سال هیچگاه به صورت جدی به این پرونده پرداخته نشد و افراد دخیل در آن حاضر به صحبت صریح نشدند و صرفا با افراد
خاص و در حد کم حاضر به مصاحبه شدند؟ این ها سوالاتی است که هر جوابی به آن ها میتواند ما را به یک سو ببرد. اما فراموش نکنیم مهم ترین اصل در هر بازخوانی تاریخیبهخصوص وقتی موضوعات سیاسی نیز می شوند، وفاداری به حقیقت است. حقیقت است که باعث می شود موضع ما نسبت به اتفاقات مشخص و صریح شود.
وی در پایان این جلسه ضمن تقدیر از سفیر فیلم تاکید داشت: امیدوارم با ساخت قسمت اول این مستند توانسته باشیم بازخوانی
یک پرونده مهم را انجام داده باشیم و این فتح بابی برای پرداختن به مهم ترینپرونده نظام اسلامی در چهل سال اخیر باشد.
پرونده قتل های زنجیره ای سوژه ای است که اگر به آن نپردازیم و بررسی نشود تا سال های سال همچنان استخوان لای زخم باقی خواهد ماند.
بلاگ سینمامارکت
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن