مجله نقد فیلمگردی
اخبارجشنواره فیلم فجرمصاحبه

«قصر شیرین» اجازه داد استعدادهای شهرستان‌ها دیده شوند

کارگردان «قصر شیرین» معتقد است این اثر سینمایی‌، فرصت خوبی در اختیار بازیگران شهرستانی قرار داد.

به گزارش بلاگ سینمامارکت، رضا میرکریمی علاوه بر کارگردانی «قصر شیرین» در جشنواره سی و هفتم فیلم فجر خودش هم چند صباحی است در مقام دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر فعالیت دارد. او در گفتگویی درباره تعدد برپایی جشنواره‌های سینمایی در ایران گفت: تعداد جشنواره‌هایی که در طول سال برگزار می‌شود اتفاقاً نسبت به پتانسیل و ظرفیت‌های فرهنگی که در کشور ما وجود دارد با موجودیت فرهنگی ما همخوانی ندارد. باید خیلی بیشتر از این‌ها وسعت داشته باشد؛ مسئله این است که باید جشنواره‌ها هدفمند و با برنامه برگزار شوند. الان که سال سی و هفتم جشنواره ملی فجر به پایان رسیده حتماً برای سال دیگر خود باید افق و آینده‌ای را ترسیم کرده باشد. در واقعیت، تقویم فرهنگی سال کشور پهناوری چون ایران با قدمت فرهنگی که دارد به نظرمن خالی از جشنواره‌هاست، فقط اگر نمود مناسبی ندارد به خاطر عدم هدف‌گذاری است که متأسفانه در برگزاری جشنواره‌ها به آن توجه نمی‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که چرا باید این همه ژانر و گونه نمایشی در میان آثار رسیده به جشنواره فیلم فجر باشد، تأکید کرد: نمی‌توانیم در این باره حکم قطعی صادر کنیم؛ دوستانی هم به این نکته اشاره کرده‌اند، همه‌چیز بستگی به هدف‌گذاری جشنواره دارد. جشنواره فجر در ابعاد ملی که برگزار می‌شود یک زاویه و نگاهی از وضعیت سینمای امروز ایران دارد و یک سال را مرور می‌کند نباید خرده بگیریم که تعدد ژانر و گونه نمایشی را شاهد باشیم.

میرکریمی افزود: مسئله‌ای که کار را سخت می‌کند داوری این آثار است. به نظرمن جشنواره ملی خودش را بی‌جهت سنگین کرده که در داوری خیلی تخصصی باید به آن پرداخته شود و تعداد زیادی سیمرغ و جوایز بدهند. اما بخش مردمی جشنواره که فیلم‌ها در معرض نمایش قرار می‌گیرند نه تنها خوب است بلکه منافاتی با ژانرها و گونه‌های مختلف چه تجاری و فرهنگی، ندارد.

کارگردان «قصر شیرین» با اشاره به استفاده از بازیگران شهرستانی در فیلم خود، خاطرنشان کرد: خوشحالم که فیلمم را از فضای محدود آپارتمانی به موقعیت‌های جدید شهرستانی بردم. «قصر شیرین» در استان کهکیلویه و بویراحمد ضبط شد و به تبع از هنرمندان یاسوج و شهرهای اطراف کهکیلویه و بویراحمد استفاده کردم. خیلی استعدادها در شهرستان‌ها هستند که قربانی تمرکززدایی می‌شوند که کمتر به سراغ‌شان رفته‌ایم. فرصت دیده شدن پیدا نکردند؛ اتفاق خوبی بود که در «قصر شیرین» تعدادی از این استعدادها به عنوان بازیگر حضور داشتند.

منبع
خبرگزاری تسنیم
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن