مجله نقد فیلمگردی
اخبارمصاحبه

«قطار مسیر۶۰ » اثری موشکافانه درباره موسیقی است

صادق آهنگران پس از تماشای مستند « قطار مسیر60» ساخته کتایون جهانگیری این مستند را اثری موشکافانه خواند که به خوبی شرایط موسیقی در دهه 60 را نشان می دهد.

به گزارش بلاگ سینمامارکت و به از نقل از روابط عمومی فیلم «قطار مسیر ۶۰»، صادق آهنگران مداح و شاعر سال‌های جنگ پس از تماشای مستند در حال اکران «قطار مسیر ۶۰» با اشاره به نظرات جامعه نسبت به موسیقی آیینی گفت: تا پیش از این جامعه فکر نمی‌کرد حماسه‌خوانی و خوانندگی بدون استفاده از ابزار و سازهای موسیقی هم جزیی از این هنر است و می‌توان این سبک را کنار آثاری چون آثار محمد گلریز و شهرام ناظری قرار داد یا حتی به طور کلی این سبک را به عنوان بخشی از هنر موسیقی به حساب آورد.

وی بیان کرد: این فیلم نشان داد که بخشی از موسیقی در نوحه‌خوانی‌ها و مداحی‌های بدون آلات موسیقی گنجانده شده است. به تصویر کشیدن این نکته مهم، کار بزرگی است که زحمت آن توسط کتایون جهانگیری و عزیزانی که در طول این مستند این حقیقت را تایید کردند، کشیده شده است.

آهنگران در پایان صحبت‌هایش ضمن دعوت از مردم به دیدن این مستند گفت: به نظرم باید بیشتر از این‌ها در مورد موسیقی دهه ۶۰ و سال‌های جنگ صحبت کرد تا ازاتفاقات آن دوره مو شکافی شود. به علاقه‌مندان موسیقی توصیه می‌کنم که دیدن این فیلم را از دست ندهند.

مستند «قطار مسیر۶۰» به کارگردانی کتایون جهانگیری در گروه سینمایی «هنر و تجربه» در حال اکران است. این فیلم، مستندی درباره موسیقی ایران در دهه اول انقلاب است و به بیان کارگردان اثر دریچه‌ای باز و بی‌طرفانه است به وقایع حوزه موسیقی ایران در دهه اول انقلاب از دو ‏زاویه دولت و مردم، تقابل‎ها، تضادها و همراهی‌ها تا رسیدن به فضای باز و ظهور دوباره موسیقی ‏پاپ می پردازد.‏

گفتنی است: مستند «قطار مسیر ۶۰» در ادامه اکران در گروه «هنر و تجربه» امروز بعداز ظهر ساعت ۱۷ در سینما فرهنگ به نمایش در می آید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن