مجله نقد فیلمگردی
اخبارجشنواره سینما حقیقتجشنواره هامصاحبه

مجید عزیزی کارگردان مستند «تاریخ صدور»:جشنواره حقیقت به نظر من مهم‌ترین جشنواره مستند کشور است

گفت و گوی اختصاصی بلاگ سینمامارکت با مجید عزیزی کارگردان مستند «تاریخ صدور» از آثار بخش مسابقه ملی دوازدهمین جشنواره سینما حقیقت

مجید عزیزی کارگردان و مستندساز جوان کشورمان در حاشیه برگزاری دوازدهیمن دوره جشنواره سینماحقیقت در گفت گو با بلاگ سینمامارکت، در مورد مستند جدیدش به نام «تاریخ صدور» گفت: با نزدیک شدن به اواخر سده ۱۳۰۰ در ایران، دهه‌ها و نسل‌های متعلق به هر دهه اهمیتی دیگر می‌یابد. اصطلاح دهه شصتی‌ها یا دهه هفتادی‌ها که غالباً وِرد زبان دهه‌های مختلف است، در حال تبدیل به یک‌ اصطلاح جمعی است که بار معنایی خاصی را به دنبال دارد؛ از تجربه جمعی و نوستالژی‌های مشترک تا دنیایی متعلق به نسل عصر دیجیتال و تکنولوژی. مستند «تاریخ صدور» این معانی و مفاهیم را از نسل دهه ۵۰ تا دهه ۸۰ ایران بررسی می‌کند.

عزیزی در ادامه در جواب این سوال که آیا در فیلم به دهه نودی‌ها نیز اشاره شده است یا خیر افزود: تاریخ صدور نگاهی آینده پژوهانه به دهه نودی‌ها داشته و قصد دارد به این سوال که نسل‌ها در چه شرایطی دچار مشکلاتی شده‌اند پاسخ دهد زیرا با شناخت مشکلات نسلی درک بهتری از مشکلات و امکانات نسل یکدیگر پیدا می‌کنند که این امر باعث می‌شود شکاف بین نسلی کمتر شده و تعامل بیشتری را بین نسل‌ها شاهد باشیم.

همچنین عزیزی در مورد ساختار فیلمش اظهار داشت: ساختار فیلم سیری تاریخی دارد که از مصاحبه و آرشیو در آن استفاده شده و در تولید نوآوری نیز داشته‌ایم.

این کارگردان و مستندساز با اشاره به جایگاه و اهمیت جشنواره سینماحقیقت گفت: جشنواره حقیقت به نظر من مهم‌ترین جشنواره مستند کشور است که با توجه به استقبال‌هایی که از این جشنواره هر ساله می‌شود می‌توان فهمید که اهمیت آن در چه حد است و خوشحالم که هر سال به بخش‌های مختلف جشنواره چه در حوزه نشست‌ها و چه در حوزه‌های تخصصی و کارگاهی افزوده می‌شود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن